حرف زدن بین زمین و هوا در دنیای مجازی

فرهنگ و ادبیات و رازهایی در دل

هدیه

هديه دادن يك راه ساده براي تحكيم دوستي‌هاست، لذتي كه در هديه دادن و هديه گرفتن هست را شايد نتوان توصيف كرد اما هديه خريدن در عين حال يك كار سخت و حتي گاهي اضطراب‌آور هم هست. دغدغه اين‌كه چي بخرم و نكند خوشش نيايد و..، هميشه هنگام هديه خريدن با ما بوده. حالا با نزديك شدن سال نو احتمالا باز هم نگراني سراغ خيلي از ما به‌خصوص نامزدها و تازه عزوس و دامادها خواهد آمد كه براي هديه نوروزي چه چيزي بايد خريد؟ چيزي كه تكراري نباشد و هديه گيرنده را به وجد بياورد. به امكانات خود و سلايق دوست‌تان خوب فكر كنيد و آن وقت تصميم‌گرفتن خيلي سخت نيست. ما هم براي كمك به شما چند نمونه از هديه‌هاي نه خيلي عجيب و غريب و دور از دسترس و نه خيلي پيش‌پاافتاده را انتخاب كرده‌ايم كه مي‌توانيد بعد از چند دقيقه گزينه دلخواه‌تان را در ميان آن‌ها پيدا كنيد. يادتان باشد رمز موفقيت اين است كه هميشه سعي كنيد خودتان باشيد؛ اين يعني هديه شما معرف خود‌تان باشد. 
اگر شخصيت پيچيده‌اي داريد
  •  پازل
كمتر كسي است كه به حل معما علاقه نداشته باشد؛ آن هم معمايي كه در آخر به غيراز كشف و برنده شدن، يك تابلوي زيبا هم براي‌تان به ارمغان بياورد. پس تا اينجا با يك هديه كم ريسك و پرطرفدار مواجهيم كه در عين حال مي‌تواند خيلي هم خاص باشد. پازل‌ها طبق تعداد و طرح تقسيم‌بندي مي‌شوند حدود 20 تا 100‌ هزار تومان هم براي‌تان خرج بر مي‌دارد. براي كامل كردن اين هديه مي‌توانيد با صرف مبلغ كمي چسب مخصوص آن را هم خريداري كنيد كه در آخر به تابلو‌ شدن پازل كمك مي‌كند. نكته مهم درباره اين هديه اين است؛ مي‌توان به آن به‌عنوان يك خاطره 2نفره نگاه كرد و يك تفريح مشترك؛ اما حواس‌تان باشد طرف مقابل را براي سريع‌تر چيدن پازل حتي با سوال پرسيدن تحت فشار نگذاريد. هيچ كادويي وقتي زور و اجبار پشتش باشد، خواستني و محبوب نيست. در ضمن يادتان باشد اگر نامزدتان شما را كامل نمي‌شناسد با اين هديه شايد فكر كند شما شخصيت پيچيده‌اي داريد و بايد شما را كشف كند. 
خاطره‌هاي‌تان را ديجيتال كنيد
  •  قاب عكس ديجيتال
حالا كه تكنولوژي در همه ابعاد زندگي ما خودش را نشان داده است، چرا ما زندگي و خاطرات‌مان را ديجيتال نكنيم؟ قاب عكس ديجيتال يك هديه امروزي و زيباست كه نظر همه را جلب مي‌كند. اين هديه وقتي زيباتر مي‌شود كه شما ابتكار به خرج دهيد و عكس‌هاي مشترك بين خودتان و هديه گيرنده را در حافظه قاب ذخيره كنيد تا با روشن كردن آن، عكس‌هاي انتخابي پشت سر هم به او نشان داده شود. قيمت اين هديه هم بستگي به برندش دارد و بين 80 تا 150‌هزار تومان متغير است.
اگر خيلي دوستش داريد
  •  عكس روي تخته شاسي
گذشت آن زماني كه هر فريم عكس يك فرصت محدود از يك فيلم 24 و 36 تايي بود و ظاهر‌كردن، بزرگ كردن و قاب كردنش هزينه سنگيني داشت. حالا به لطف دوربين‌هاي ديجيتال مي‌شود هزاران عكس گرفت و از بس ساده و آسان شده كه عكس‌گرفتن بفهمي نفهمي از ارج و قرب افتاده است اما باز هم هستند عكس‌هايي كه ارزش ماندگاري دارند و نگاه كردن به آن‌ها لذت‌بخش است. پس چرا براي هديه دادن سراغ عكس نرويد؟ انتخاب يك عكس زيبا و سپردنش به دست يك متخصص نصب روي تخته شاسي پيشنهاد ما به شما براي يك هديه غافلگير‌كننده است. فقط كافي است مطمئن باشيد طرف مقابل از عكس انتخاب شده راضي خواهد بود؛ بعد از آن ديگر لازم نيست خيلي نگران باشيد؛ تركيب چوب و عكس يك لذت عمومي و جهاني است.  اين كار براي‌تان بين 30 تا 150هزار تومان كه به اندازه تخته بستگي خواهد داشت، هزينه برمي‌دارد. فقط يادتان باشد اگر عكس خودتان را به طرف‌تان هديه بدهيد ممكن است فكر كند شما آدم خودپسندي هستيد اما اگر عكس او را به‌خودش هديه بدهيد، مي‌فهمد كه چقدر دوستش داريد.
اگر مي‌خواهيد هميشه به شما فكر كند
  •  ساعت با اسم او
دهه 60 و 70 رسم شده بود كه مردم به‌خصوص در عروسي‌ها براي يكديگر ساعت ديواري كادو مي‌بردند. هر خانه‌اي هم چندتايي از اين كادوهاي عموما بدشكل و بدصدا يادگاري داشت! اما ساعت مچي يك هديه كلاسيك و زيباست. ضمن اين‌كه از آنجايي كه هديه گيرنده در طول روز زياد با آن سر و كار خواهد داشت بيشتر به ياد شما خواهد افتاد. برندهاي مختلف و معتبر ساعت در ايران فراوانند و اكثرا هم با ضمانتنامه ارائه مي‌شوند؛ انتخابش با شما و جيب شماست اگر خواستيد سنگ تمام بگذاريد مي‌‌توانيد يك ساعت طلاي برندي مثل رولكس تهيه كنيد اما براي اين‌كه مطمئن شويد هديه‌تان منحصر به فرد بوده و درصدي از رضايت طرف مقابل نگراني نداشته باشيد؛ كافي است سفارش دهيد تا نام او را پشت ساعت حك كنند. به اين ترتيب هديه خيره‌كننده شما آماده تحويل است؛ به همين سادگي.
اگر مي‌خواهيد فرهنگي باشيد
  •  پكيج فرهنگي
در اين قسمت شما يك فرد فرهنگ‌دوست هستيد كه مي‌خواهيد به يك دوست فرهنگي هديه بدهيد. پس خيلي بحث قيمت و زرق و برق مهم نيست. پيشنهاد ما يك پكيج از محبوب‌هاي فرهنگي دوست‌تان است. اول تصميم بگيرد كه او بيشتر موسيقي دوست دارد يا سينما يا كتاب؟ در مورد اول يك مجموعه CD از خواننده مورد علاقه‌اش و چه بهتر؛ خواننده مورد علاقه هر دوي شما كه يك انتخاب عالي است. اين مجموعه CDها را طبق نوع موسيقي هم دسته‌بندي شده و در بازار موجود است. در مورد دوستان اهل سينما هم مي‌توانيد يك مجموعه DVD از كارگردان يا بازيگر مورد علاقه‌اش تهيه كنيد و وقتي پاي يك دوست كتابخوان درميان است، مجموعه كتاب‌هاي نويسنده و شاعر محبوبش مسلما او را خوشحال خواهد كرد.  فقط يك نكته اين‌كه شايد اين دوست، همه يا بخشي از هديه شما را در اختيار داشته باشد؛ پس به‌دنبال بهترين‌ها باشيد و در انتخاب وسواس به خرج بدهيد. اگر انتخاب‌هاي شما منطبق بر علائق او نباشد ممكن است او فكر كند كه شما به او اهميت نمي‌دهيد.
اگر مي‌خواهيد غافلگيرش كنيد
  •  كارت اعتباري خدمات
اين مورد حسابي خانم‌ها را به وجد مي‌آورد. براي اين كار مي‌توانيد به آرايشگاه هميشگي‌اش سري بزنيد با مدير آرايشگاه صحبت كنيد و تا هر مبلغي كه خواستيد به او بپردازيد. حالا هديه گيرنده مي‌تواند به آرايشگاهش رفته و با دادن كارتي كه شما قبلا گرفته‌ايد تا سقف همان مبلغ هر خدماتي كه دوست دارد استفاده كند. شما هم مي‌توانيد در منزل منتظر باشيد تا او با تغييرات ظاهري اساسي به خانه برگردد البته شما مي‌توانيد خدمات ديگري مثل ماساژ، خدمات پوست و... را هم براي او در نظر بگيرد. با اين كار شما او را سورپرايز خواهيد كرد.
اگر مي‌خواهيد بدني سالم به او هديه بدهيد
  •  كارت باشگاه ورزشي
  عضويت در باشگاه ورزشي از آن دسته كارهايي است كه اغلب تصميمش را داريم اما پشت گوش مي‌اندازيم و زماني اين‌كه براي ثبت نام اقدام كنيم را به سختي پيدا مي‌كنيم. اول سال فرصت مناسبي است كه ورزش را هم در برنامه‌هاي هفتگي قرار دهيم. پس مناسب‌ترين هديه مي‌تواند، عضو شدن در باشگاه نزديك خانه يا محل كار هديه گيرنده باشد. كارت عضويت يك ساله براي استفاده از همه امكانات باشگاه يا حداقل ورزش دلخواهش را تهيه كنيم. اين كار نشان مي‌دهد، علاوه بر اين‌كه به سلامت و زيبايي او اهميت مي‌دهيم قصد داريم اوقات فراغتش را هم به بهترين شكل پر كنيم. اين هديه متفاوت مي‌تواند براي همسر، فرزندان و دوستان‌تان جالب و متفاوت باشد. هزينه عضويت در باشگاه بسته به تعداد امكانات مورد استفاده براي يك سال بين 100 تا 800 هزار تومان براي متغير است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند 1390ساعت 21:21  توسط راستین فرحبخش  | 

خواص عسل

عسل خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و سرشار از مواد معدنی از قبیل کلسیم، سولفور، آهن، روی، پتاسیم و منیزیم و حاوی ویتامین‌های A، B1، B2، B3، B5و C می‌باشد. عسل یکی از بهترین مکمل‌های غذایی محسوب می‌شود که خواص دارویی زیادی دارد. عسل، دارای خواص شگفت‌انگیز بسیاری است و مصرف آن به تمام گروه‌های سنی توصیه شده است.

تحقیقات حاکی از این است که هر چه عسل تیره‌تر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آن بیشتر بوده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند.

نباید از قند و شیرینی عسل طبیعی ترسید و آن را به خاطر شیرین بودن مصرف نکرد.

در حقیقت، عسل خواص شگفت‌انگیزی برای سلامتی اعضای بدن دارد از جمله می توان به مواردی چون پیشگیری از حملات قلبی، التیام زخم‌ها، و افزایش انرژی بدن، اشاره کرد.

در ادامه به ۱۲ خاصیت فوق‌العاده‌ی عسل می‌پردازیم:

1- افزایش انرژی طبیعی بدن

بسیاری از ورزشکاران برای افزایش انرژی خود از عسل در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند. با این که سطح کالری آن در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰ درصد کمتر است، اما انرژی آن بسیار بالاست و مصرف متعادل آن به وزن بدن، اضافه نمی‌کند.

2- پیشگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی

بسیاری از افراد از ابتلا به سرطان هراس دارند اما با استفاده عسل در رژیم غذایی روزانه می‌توانند این ترس و هراس را از دل خود بیرون کنند. نتایج تحقیقات حاکی از این است که هر چه عسل تیره تر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آن بیشتر بوده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند. در واقع عسل منبع بسیار خوبی از آنتی‌اکسیدان است و نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماری‌های قلبی دارد.

3- افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت‌ها

عسل در برابر عفونت‌های بدن مثل یک آنتی بیوتیک عمل کرده و نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن ایفا می‌کند. به عنوان مثال اگر جایی از بدن عفونت داشته باشد می‌توان به جای استفاده از داروهای شیمیایی آنتی بیوتیک، از عسل استفاده کرد. عسل محتوی آنتی میکروبیال است پس در مبارزه با باکتری‌ها نیز نقش مهمی به عهده دارد.

عسل از جمله ضروری‌ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی‌شان دچار ضعف شده است چرا که منبع خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیماً جذب بدن می‌شودمی‌توان عسل را به شیوه‌های مختلف استفاده کرد از جمله مخلوط با چای یا آب گرم یا شیر، استفاده در شیرینی‌ها و دسرها و ...

4- التیام زخم‌ها و جای سوختگی

در مواردی که جایی از اعضای بدن زخم می‌شود و یا می‌سوزد از عسل استفاده کنید. عسل در بدن، رطوبت هوا را به طرف خود می‌کشد و با این خاصیت خود در درمان زخم و سوختگی اثر مثبتی دارد. در واقع عسل به خاطر دارا بودن خاصیت ضدالتهابی نیز، کمک خوبی برای درمان سوختگی‌ها به شمار می‌رود.

5- غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی

عسل سرشار از ویتامین‌های A، B1، B2، B3، B5، C می‌باشد همچنین مواد معدنی مفیدی نیز در عسل از جمله کلسیم، سولفور، آهن، روی، پتاسیم، منیزیم و ... موجود می‌باشد.

6- باعث تقویت جنین ضعیف در رحم مادر می‌شود

7- به سلامت و توان مادران باردار کمک می‌کند

این ماده غذایی با افزایش قابلیت جذب مواد غذایی در بدن به سلامت جنین در حین بارداری کمک می‌کند.

8- برای رشد و تقویت مغز کودکان مفید است

از آن جا که مغز تا سن ۵ سالگی رشد روزانه دارد نیاز فراوانی به مواد مغذی و مفید دارد.

9- اشتهای کودکان را افزایش می‌دهد

عناصر ویتامین B در عسل کامل بوده از این رو برای رشد سالم کودکان بسیار توصیه می‌شود.

10- موجب عملکرد بهتر مغز می‌شود

عسل وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود، پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می‌شود و با آزادسازی مولکول قند به عملکرد بهتر مغز که اصلی‌ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می‌کند و مانع بروز خستگی می‌شود.

11- مناسب برای سالمندان

عسل از جمله ضروری‌ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی‌شان دچار ضعف شده است چرا که منبع خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیماً جذب بدن می‌شود.

12- اگر برای شستن دندان‌ها از آن استفاده شود باعث سفیدی دندان‌ها و سلامت لثه‌ها می‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 12:46  توسط راستین فرحبخش  | 

راههای مبارزه با بدبینی

اگر بخواهيم شك و بدبيني را بين زنان و مردان مقايسه كنيم، اين زنان هستند كه بيشتر از مردان نسبت به همسران‌‌شان دچار بدبيني و ترديد مي‌شوند. گاهي دير آمدن همسر شما به خانه، بوي عطر ناآشنا يا سردي رابطه همسرتان دليل خيانت نيست، همينطور اگر درآمد ماهانه همسرتان هرماه به طرز عجيبي و نامعلوم غيب مي‌شود، باز هم ممكن است دليل بدي را پشت خودش نداشته باشد. درست است كه در اين شرايط هر آدم خونسرد و منطقي هم به اوضاع به‌وجود آمده شك مي‌كند اما بهتر است منطقي‌تر در مورد بدبيني‌هاي‌تان مديريت كنيد. در اين مقاله مي‌خواهيم راهكارهاي رويارويي با ترديد‌ها و گاه بدبيني‌هاي زوجين را بررسي كنيم. شايد شما هم يكي از آن زن و شوهرهاي بدبين باشيد و اين راهكارها كمك‌تان كند.
حسود نباش!
همسر بدبين هميشه هم بدبين نيست بلكه تحت يك سري شرايط ممكن است دچار بدبيني شود. مثلا همان‌طور كه گفتيم زنان در موارد بسياري نسبت به همسران‌شان دچار بدبيني و ترديد مي‌شوند. قبل از هرچيز علت اين بدبيني را با هم مرور مي‌كنيم چون اگر علت اين موضوع را بدانيد راحت‌تر با اين موضوع كنار مي‌آييد. نداشتن اعتماد به نفس، نخستين دليل بدبيني است. اگر مدام نسبت به همه چيز بدبين هستيد اين نشان مي‌دهد آنطور كه بايد روي توانايي‌هاي خودتان كار نكرده‌ايد. آدم‌هايي كه اعتماد به نفس بيشتري دارند كمتر دچار بدبيني مي‌شوند. اگر احساس مي‌كنيد همسرتان نسبت به شما خيلي بالاتر است سعي كنيد خودتان را به سطح توانايي‌هاي او برسانيد. اگر اين كار را انجام دهيد هم روي نقاط قوت‌تان كار كرده‌ايد و هم بدبيني‌هاي مربوط به خيانت را از بين خواهيد برد. حسادت يكي از دلايل بدبيني است و در قدم اول اگر دليل بدبيني خودتان را به حسادت ارتباط مي‌دهيد، بهتر است روي خودتان متمركز شويد و انرژي مثبت را به سمت خودتان بياوريد.
تغيير محيط را جدي بگير
ما آدم‌ها خيلي از اوقات نمي‌دانيم كه تحت‌تاثير محيطي قرار مي‌گيريم كه در آن زندگي مي‌كنيم. معاشرت با افراد بد‌بين و كساني كه خودشان در زندگي شخصي شان دچار مشكل هستند، تاثير بدي را در شما خواهد داشت. براي خلاص شدن از بدبيني‌ها بهتر است با افرادي معاشرت كنيد كه به شما انرژي مثبت بدهند و ديدگاه بهتري را در رويارويي با مشكلات و ترديد‌هاي ازدواج به شما پيشنهاد دهند. مراقب افراد بدبين كنار خودتان باشيد. اين صرفا يك هشدار است. گاهي نسخه‌اي كه ديگران براي‌تان مي‌پيچند خيلي به نفع‌تان نيست.
كشتي را هدايت كن
يك كشتي زيبا و رويايي را تصور كنيد كه شما و همسرتان در آن هستيد. از قبل برنامه‌ريزي كرده‌ايد كه بهترين سفر رويايي را با همسرتان داشته باشيد. اين كشتي همان ارتباط زناشويي شماست اما ناگهان متوجه مي‌شويد كه توفان بزرگي در راه است. در اين لحظه شما دچار ترديد مي‌شويد. ترديد بين ادامه دادن سفر و سفر بين موج‌هاي سهمگين و خطرات احتمالي و برگشت به ساحل و آماده شدن براي سفري ديگر در روزي آرام كه استرس و نگراني توفان آزارتان ندهد. اگر بتوانيد تمامي بحث‌ها و مشاجرات و ترديد‌هاي به‌وجود آمده در رابطه‌تان را با اين مثال مقايسه كنيد بهتر مي‌توانيد اوضاع را تحت كنترل خود بگيريد. براي رويارويي با اين مشكل بايد مكانيسم خوبي را براي رويارويي با ترديدهاي‌تان پيدا كنيد. ابتدا آرامش خود را حفظ كنيد و هرگز در مواقعي كه عصباني و ناراحت هستيد_ توفان‌هاي احتمالي_ اوضاع را كنترل نكنيد. به ساحل برگرديد و وقت ديگري را براي ادامه بحث‌ها و حل مشكل‌تان در نظر بگيريد. 
تنها يك راه جواب نمي‌دهد
وقتي در يك جمع دوستانه راجع به نوع ارتباطي كه با همسرتان داريد بحث مي‌كنيد راه‌حل‌ها و نسخه‌هاي متفاوتي را در مورد نحوه برخورد با همسرتان دريافت مي‌كنيد. هركسي مي‌خواهد تجربه‌اي كه در مورد ارتباط با شريكش داشته را با شما به اشتراك بگذارد و انسان دوستانه به‌دنبال كمك به شماست. بعد از مدتي وقتي راه حل پيشنهادي دوست‌تان را به كار برديد و به نتيجه نرسيديد دچار ترديد در ادامه رابطه‌تان مي‌شويد. شما بارها و بارها در خلوت‌تان با خودتان كلنجار مي‌رويد كه چرا راه‌حل‌هايي كه براي ديگران نتيجه بخش بوده در مورد همسر شما جواب نداده و با اين تصور غلط همسرتان را يك فرد غيرقابل تحمل كه ديگر نمي‌توان با او زندگي كرد، فرض مي‌كنيد. ترديد در اين مواقع به‌صورت عميقي در شما نفوذ مي‌كند و ديگر اميدي به ادامه ارتباط با همسرتان نداريد. اشتباه نكنيد و همين جا دست نگه داريد. افراد مختلف براساس ويژگي‌هاي متفاوت، نيازهاي متفاوتي دارند. يادتان باشد راه‌حلي كه در مورد دوست و همكار شما نتيجه بخش بوده تنها روي آن ارتباط تاثير داشته و در مورد شريك شما با ويژگي‌هاي منحصربه‌ فردش، بايد به‌دنبال راهكاري ديگر باشيد. هرگز راه حل ايده‌آل و نهايي براي برخورد با شريك‌تان وجود ندارد. اگر همه راه‌ها را امتحان كرده‌ايد باز هم نااميد نباشيد و ترديد را به آساني به‌خود راه ندهيد. به‌دنبال راهي متفاوت باشيد كه در مورد شريك‌تان نتيجه بخش باشد. تسليم نشويد و راه منحصر به فرد ارتباط با همسرتان را بيابيد. جدايي هميشه آسان‌ترين راه ممكن است اما اگر براي ارتباط‌تان اهميت قائل هستيد، كمي بيشتر زمان بگذاريد و راه بهتري را بيابيد.
ترسي كه مثل خوره است
همه ما در زندگي تجربه‌هاي تلخي داريم كه فكر كردن به آن‌ها مي‌تواند خيلي براي‌مان آزار‌دهنده باشد ولي تا زماني كه استفاده درستي از تجربه‌ها نداشته باشيم ترس‌ها مانع پيشرفت ما به جلو مي‌شود و يك عامل بازدارنده قوي براي‌مان به حساب مي‌آيد. بيشتر اوقات ترديد‌هايي كه در مورد رابطه‌مان داريم نيز به خاطر تجربه‌هايي است كه در گذشته داشتيم و به تصور خودمان مي‌ترسيم كه دوباره اتفاق‌هاي تلخ گذشته براي‌مان تكرار شوند اما در اين موقعيت قبل از هرچيز بايد به‌خودتان اعتماد داشته باشيد چون اعتماد نداشتن باعث ترديد‌هاي آزاردهنده‌اي مي‌شود كه راهي جز پايان دادن به يك ارتباط براي‌تان نمي‌گذارد. گذشته را به كنار بگذاريد و در همين لحظه زندگي كنيد. تجربه‌هاي گذشته نبايد مانعي براي ارتباطي كه در حال حاضر داريد باشد. بيشتر از اين‌كه به ترديدهاي‌تان قوت دهيد، به‌دنبال دليل آن‌ها باشيد تا بهتر آن‌ها را كنترل كنيد. شما از عهده مديريت يك ارتباط بر مي‌آييد. شك نكنيد.
نقش بازي نكن
هرگز خودتان را سانسور نكنيد. سعي كنيد صادقانه در مورد بدبيني‌‌هاي‌تان با همسرتان صحبت كنيد و با او مشكل خود را درميان بگذاريد و وانمود نكنيد كه آدم مثبت و خوش بيني هستيد. مطمئن باشيد اين كار به شما كمك زيادي خواهد كرد. تمام بدبيني‌هاي خود را روي كاغذ بنويسيد و روي آن‌ها فكر كنيد و با كمك همسرتان دليلي قانع‌كننده براي آن‌ها بيابيد. ترس‌هاي خود را سركوب نكنيد و به جاي فرار با آن‌ها روبه‌رو شويد.
ترديد بين عشق و رنج
اما گاهي ترديد و بدبيني‌ها در مورد مسائل كلي زندگي زناشويي است و اين ترديد‌ها اقسام مختلفي دارند. نخستين نوع ترديد را با يك مثال شروع مي‌كنيم. زن جواني به تازگي ازدواج كرده و علاقه زيادي به همسرش دارد. همسر اين زن با همه ويژگي‌هاي مثبتي كه دارد، كمي حساس و زودرنج است و اين زودرنجي مرد باعث به‌وجود آمدن بحث‌ها و اختلاف نظرهاي جدي بين او و همسرش مي‌شود. زن با وجود عشق شديدي كه نسبت به همسرش حس مي‌كند، با حساسيت مرد نمي‌تواند كنار بيايد و اين وسواس فكري همسر، آرامشي كه او به‌دنبالش بوده را از او سلب مي‌كند. زن در اين شرايط دچار ترديد مي‌شود و ميل به جدايي و ترك همسر در او شدت پيدا مي‌كند اما اگر شما شرايطي مثل اين زن و شوهر فرضي ما داريد بهتر است دقيق‌تر به ترديدهاي‌تان نگاه بيندازيد. شما به‌دنبال عشق و امنيت هستيد اما دردي كه شما از رابطه‌تان حس مي‌كنيد شما را به عقب‌نشيني وادار مي‌كند. پس شما به‌دنبال آرامش هستيد و نبود آرامش اين ترديد را به سراغ‌تان آورده است. به جاي عقب نشيني بهتر است به‌دنبال راهكارهايي براي به دست آوردن آرامش دوباره بين خود و همسرتان باشيد و دردي كه از رابطه‌تان حس مي‌كنيد را برايش توصيف كنيد چون در غير اين صورت ترديد راهي جز جدايي را براي‌تان ندارد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 0:15  توسط راستین فرحبخش  | 

شکست پل پیروزی است

خلاقیت: عبارت «از شکست ها پل پیروزی بسازیم» را چندبار شنیده اید؟ هرچند بار هم که شنیده باشید به نظر می رسد خیلی به عرصه عمل در زندگی روزمره ما راه پیدا نکرده است. مثال اش افراد بی شماری هستند که با یک شکست، حالا چه کوچک و چه بزرگ، دلسرد شده اند و دست از تلاش کشیده اند راه و هدفی را که در نظر داشته اند بدن جایگزین ذهن اشاره می کند و می گوید ذهن های بزرگ هم چون تن، معده ای قوی برای هضم دارند. 

هضم اتفاقات ناگوار و به فراموش سپردن آن ها و در پیش گرفتن دوباره زندگی با همان توان و انرژی سابق. نیچه از این لحاظ فراموشی را نوعی هنر می داند. هنری که باید با  تمرین و تربیت ذهن به آن رسید و به این سادگی ها به دست نمی آید. 

نام بردن از کسانی که چه در ایران و چه در جهان از شکست ها پل پیروزی ساخته اند می تواند در درک بهتر و کاربردی تر مفهومی که عرض شد یاری مان دهد. این پرونده به همین موضوع اختصاص دارد و البته نکاتی در این داستان ها وجود دارد که بسیار راه گشاست.

مردم که این ها را نمی دانند

گفتاری از بهروز فروتن، بنیانگذار صنایع غذایی بهروز درباره داستان ورشکستگی اش

در کتابم نوشته ام مترداف «زمین خوردن»، «همیشه برخاستن» است. من اگر زمین خوردم دوباره یک روز بلند شدم، مهم نیست که چقدر زمین می خورید بلکه مهم این است که چقدر و چطور بلند می شوید. همیشه به خودم می گفتم آن جا که نتوانستم ادامه بدهم برای این بوده است که در بخش اقتصادی ضرر کرده بودم. 

اما از نظر جایگاه اجتماعی، فرایند فکری و تخصص فنی و خودباوری که ضرر نکرده بودم. من هم در پیمانکاری و هم ذوب آهن خوب کار کرده بودم. پول به قول ما بچه های تهران، چرک کف دست است. 

من هنوز لذت سال های دبیری را حس می کنم. الان لذت کارکردن در زمستان و رفتن و آمدن با اتوبوس را حس می کنم. این لذت آن روز گریه مرا درمی آورد و اشک را در چشمان من جمع می کرد. اما امروز می گویم عجب سال هایی بود. مثل آن مادر که با درد و سختی فرزندی را به دنیا می آورد. درد دارد اما لذت بعدش باعث می شود که دردش را فراموش کند. 

وقتی معلمی می بینید که بچه های کلاسش فارغ التحصیل شده در امتحان قبول می شوند، لذت می برد. یک نقاش که تصویری را روی بوم کشیده است دیگر به این فکر نمی کند که هنگام ترسیم این تابلو چقدر دستش رنگی شده و بوی رنگ چقدر اذیتش کرده است. اینها یادش می رود برای آنکه از آن تصویر لذت می برد.

تقدیر با خداوند است و تدبیر از من و تو. حیوان ها غریزی کار می کنند و انسان ها با تفکر، انسان ها می خندند، گریه می کنند اما حیوان ها نه. انسان ها تفکر می کنند. تفکر من به من می گفت و می گوید که باید کار کنم. در داستان صنایع غذایی بهروز، من قبل از آن ماشین داشتم، شوفر داشتم، زندگی داشتم اما همه را از دست داده بودم. 

وقتی می گویم همه چیز، منظورم فقط منابع مالی است. وگرنه هنوز تلاشم وجود داشت و نیز افتخارم، تعالی اجتماعی ام و خود باوریم و همینطور هنر به کارگیری این خلاقیت ذهن ام را. بنابراین رفتم یک ژیان برای همین کار خریدم. اول برای اینکه ساعت چهار – پنج صبح بروم در میدان تره بار و مواد اولیه بخرم و به خانه بیاورم. من که شوفر داشتم و پشت بنز می نشستم، حالا نداشتم و این قسمتی از زندگی من بود.

از صفر شروع کرده بودم. سخت بود. البته وقتی شما ده اتاق داری اگر یک اتاق را از دست بدهی می توانی در 9 اتاق دیگر زندگی کنی. من اتاق های ذهن و تلاش خودم را به دست آورده بودم و می دانستم که کارم درست است و عده ای دارند از حاصل کارم استفاده می کنند. 

من ذهنم را به کار گرفته و یک افتخار اجتماعی کسب کرده بودم اما در داستان مالی وارد نبودم و بر اثر شیطنت های دیگران ضرر مالی کرده بودم. می گویند آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود و من از سوراخ های متعددی گزیده شده بودم و انتهای همه شان هم عدم تطبیق مسائل مالی بود. چون من همان طوری که قبلا هم گفتم یک آدم اقتصادی نبودم.

الان آن ژیان را در بهترین جای کارخانه گذاشتم تا همه آن را ببینند. خلاصه آن که من از کارخانه قند و پیمانکاری و سیمان و ذوب آهن و اینها شروع کرده بودم و آن موقع رسیده بودم به آنجا و حالا رسیده ام به این جا. بالارفتن فخر نداشت و آمدن من به پایین هم برای من ذلت نداشت. اینها همه کار است. 

شما در نمایش تئاتر ده بار یک دیالوگ را می خوانید و یک شب خوب درمی آید و یک شب نه. شما یک هنرمند هستید. اما ممکن است شرایط مساعد نباشد و یک شب خوب ننوازید اما این دلیل نمی شود که فرداشب هم خوب ننوازید. من سختی می کشیدم اما این را می دانستم که باید بمانم. 

رمز موفقیت من این بود که گفتم باید بشود. چون فکر می کردم باید بشود پس به آن فکر کردم و این فکر بازار می خواست. می دانید ابزارش چه بود؟ پشتکار. این جاست که کارآفرین می گوید من تهدید را به فرصت تبدیل می کنم. من هم تهدیدها را به فرصت تبدیل کردم. من خودم خودم را نقد می کردم تا عیبم را ببینم. رمز «باید بشود»، «پشتکار» است. «باید بشود» یک فکر است که ابزار می خواهد و ابزار آن تلاش و پشتکار است. من به همه اینها فکر کرده بودم. 

با ژیان غذاهایی را که تولید می کردیم پخش می کردم و خیلی پیش می آمد که این تولیدها را نمی خریدند و ما مجبور می شدیم آنها را دور بریزیم. برخی با ما خیلی ناملایمات داشتند. اما من می گفتم عاقبت کار یک نفر باید پیروز بشود. نتیجه اش می دانید چه شد؟ این که الان من در خدمت شما هستم. یعنی شده است. یک نفر گفت رفته بودم در جنگل و با شیر جنگیدم. یا باید شیر مرا می خورد یا من او را می کشتم. آن که داشت این سخن را می شنید گفت: «آخرش چه شد؟» طرف گفت: «این که می بینید من اینجا در خدمت شما نشسته ام یعنی اینکه آن شیر را کشته ام.»

خروجی کل قضیه این است که آدم که هیچ چیزبلد نبود، دوچیز داشت؛ «باید بشود» و «پشتکار». داخل اینها می توان باور، ایمان، ازخودگذشتگی و همه چیز را آورد. من همیشه کار را عشق می بینم و همه اینها باعث شد که امروز که خدمت شما هستم بیش از 200 لوح و تقدیر و افتخارات خارجی و داخلی داشته باشم. اگر هدف من اقناع در یک مسیر کوتاه بود، یک بقالی و رستوران به دست می آوردم و تمام می شدم. 

نمی گویم اینها بد است اما من قانع به آن نبودم و هنوز هم نیستم. انسانی که قانع شود محکوم به اداره همان بخش خود می شود. در رفتن است که آدم موفق می شود. ادامه دادن، ریسک می خواست و اصولا یکی از لازمه های موفقیت یک آدم موفق، ریسک است. یک سنگ تراش که دارد کار می کند تا پیکره را درنیاورد ول نمی کند.

پیراهنی که به تن چسبید

الان که این را گفتم. یک ماجرای دیگر به یادم آمد که برای شما می گویم. می گویم تا جوان ها بدانند. سال 42 و 43 بود و من رفته بودم  آبادان برای کار، پیشاهنگ بودم. بلیت درجه سه قطار تهران – خرمشهر را خریده بودم و به سمت جنوب حرکت کردم. آن وقت ها پیراهن های بشور، بپوش پلاستیکی درآمده بود.

 پیراهن را با یک کت و شلوار مشکی پوشیده بودم و در مردادماه رفته بودم خرمشهر. آنجا رفتم به خانه پیشاهنگی تا جا بگیرم و بمانم. کتم را دراوردم و آمدم پیراهنم را دربیاورم، دیدم به تنم چسبیده، پلاستیک در گرما داغ شده و به بدنم چسبیده بود. می رفتم زیر دوش و آنجا هم آب آنقدر گرم بود که باز هم اتفاقی نمی افتاد. می سوختم اما پیراهن درنمی آمد. 

خلاصه آنکه به سختی پیراهن را درآوردم و همراه آن مقداری از پوست بدنم هم کنده شد. مردم که اینها را نمی دانند. تا صبح بی خوابی هایم در کوره های ذوب آهن را که نمی دیدند. در برف کوه های شهرکرد گیرکردن و هفت ساعت پیاده رفتن را که ندیده اند. 

صبح های خیلی زود، چسباندن تبلیغات دبیرستان در کوچه های تنگ و تاریک خیابان گرگان را که ندیده اند! در یکی از همان صبح ها، یکی از شاگردانم مرا دید و گفت آقا سلام. من خجالت نکشیدم و گفتم بدو بیا کمک کن. مردم آن سختی ها را در گریه ها را ندیده اند و فقط خروجی تلاشم را دیده اند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390ساعت 9:12  توسط راستین فرحبخش  | 

نوع لباس و رنگ لباس و شخصیت

 بیشتر اوقات انتخاب رنگ مشکی نشان دهنده آن است که این افراد انسان هایی رویایی هستند که در فضایی شاعرانه زندگی می کنند.

در عین حال بسیار دست و دلبازند وتلاش می کنند با هر آنچه دارند به کمک دیگران رفته و گرهی از مشکلات آنها باز کنند. آنها بسیار اجتماعی ظریف و ساده پسند هستند.


لباس های تنگ: افرادی که لباس های تنگ میپوشند عموما افرادی مغرور و زود رنج اند. همچنین افرادی بسیار جذاب هستند.افرادی شایسته و معقول اند.

لباس های گشاد: افرادی که لباس های گشاد می پوشند افرادی بخشنده هستند به هیچ وجه حسود نبوده و دوستان زیادی دارند. فداکار و صادق نیز هستند.

لباس های تیره: افرادی که لباس های تیره می پوشند عموما افرادی خودخواه بود و بسیار خونسرد هستند به ندرت عصبانی می شوند و و سلیقه ی خوبی در انتخاب لباس دارند.

لباس های روشن: افرادی که لباس های روشن می پوشند افرادی فداکار و صادق هستند. افرادی مهربان و شوخ طبع هستند عاشق صلح و صفا و آرامش اند.

سبز:

انتخاب رنگ سبز برای لباس معمولا نشان دهنده آن است که صاحبان آن، شخصیتی قوی واراده ای بالا دارند. در تصمیم گیری ها خیلی محکم عمل کرده و تا حدی خود رای و مغرورند. این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و در کمک به دیگران پیشقدم می شوند.

آبی:

اکثر آبی پوش ها دارای نگاهی عمیق بوده و شخصیتی حساس وشفاف دارند. این افراد به راحتی فکر ونظر خود را به دیگران منتقل می کنند و به همین نسبت شجاعت وجرات ویژه ای هم از خودشان نشان می دهند. آنها زندگی را زیبا دیده و بیشترین تلاش را برای استفاده بهینه از آن می کنند.

مشکی:

بیشتر اوقات انتخاب رنگ مشکی نشان دهنده آن است که این افراد انسان هایی رویایی هستند که در فضایی شاعرانه زندگی می کنند و در عین حال بسیار دست و دلبازند و تلاش می کنند با هر آنچه دارند به کمک دیگران رفته و گرهی از مشکلات آنها باز کنند. آنها بسیار اجتماعی ظریف وساده پسند هستند.

قهوه ای:

این افراد سمبل مهربانی و محبت هستند. برخی روان شناسان می گویند رنگ قهوه ای هر چه تیره تر باشد مهر و محبت صاحبش بیشتر است. این افراد بسیار خونسردند و تقریبا هر چه را می خواهند به راحتی تصاحب می کنند آنها دربدترین شرایط می توانند بهترین تصمیم ها را اتخاذ کنند.

خاکستری:

انتخاب رنگ خاکستری نشان دهنده این نکته است که این افراد معمولا شخصییتی آرام و با اعتماد به نفس دارند. هر چند روان شناسان می گویند افرادی که دل در گرو رنگ خاکستری دارند، دو دسته هستند: یا از شخصیتی عصبی و انقلابی دارند و همیشه به دنبادل آرامش می گردند. آنها در مجموع انسان هایی سر سخت و سنگین دل هستند. نفوذ کردی برای همیشه در دلشان جای خواهی داشت.

سفید:

افرادی که لباس های سفید را دوست دارند انسان های خوش قلبی هستند و همیشه به دنبال دوست می گرند. این افراد معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده و دوست ندارند به دیگران تکیه کنند. در موقعیت های کاری، همیشه در حال ساختن نردبانی برای بالا رفتن از آن هستند، چرا که معتقدند از هر فرصتی باید استفاده کرد.

رنگ های روشن:

انتخاب این نوع رنگ ها، نشان دهنده این است که این افراد بشدت سر شار از انرژی مثبت بوده و عشق و بالندگی را به اطراف خود پخش می کنند. دیدار با این افراد، اگر چه ممکن است همیشه خوشایند نباشد، اما بازگیری انرژی مثبت و سازنده از آنها می تواند بقیه روز را برای شما زیباتر، دلچسب تر و قابل تحمل تر سازد.  

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390ساعت 9:9  توسط راستین فرحبخش  | 

بهترین تقویت کننده ها برای کودکان

با اين‌ها كامل شويد

 برترین ها: برخي از مواد غذايي كه مي‌توان به عنوان مكمل‌هاي غذايي از آن‌ها استفاده كرد به شرح زير است:
جگر: انواع ماهي‌ها از جمله قزل‌آلا، قباد، روغن كبد ماهي، كره، زرده‌تخم‌مرغ، هويج و سبزي‌هايي مانند اسفناج، كلم، كاهو، كدو زردرنگ، طالبي زردرنگ، زردآلو، انبه، منبع ويتامين A هستند. 

ويتامين C: يك آنتي‌اكسيدان حياتي محلول در آب است و در سنتزكلاژن كه براي رشد و ترميم بافت‌هاي سلولي‌، رگ‌هاي خوني، لثه‌ها و استخوان‌ها لازم است نقش اساسي ايفا مي‌كند، زيان‌هاي انواع آلودگي‌هاي محيطي را خنثي و از بروز عفونت جلوگيري مي‌كند. سيستم ايمني را تقويت و از لخته شدن غيرعادي و كبودي پيشگيري و رگ‌هاي خوني  را تقويت مي‌كند. 

منابع ويتامين C عبارتند از مركبات مانند پرتقال، گريپ‌فروت، سبزي‌هاي داراي برگ سبز،‌ فلفل سبز، بروكلي، گوجه‌فرنگي، ليموترش،‌ طالبي و توت‌فرنگي.

ويتامين E يكي از قوي‌ترين آنتي‌اكسيدان‌هاست پژوهشگران انستيتو ملي  ايالات متحده اخيرا دريافته‌اند كه ويتامين E و C احتمال پيري زودرس و مرگ را تا حد زيادي كاهش مي‌دهد. گردو، بادام زميني، زيتون، جگر، سبزي‌ها، روغن سويا و آفتابگردان،‌ جوانه گندم و ساير روغن‌هاي گياهي از منابع غني ويتامين E هستند.

روغن زيتون كلسترول بد را كاهش داده و حاوي ويتامين  E و سلنيوم بوده و به روغن طول عمر معروف است.

عصاره هسته انگور نيز منبع سرشاري از ويتامين E است. خاصيت آنتي‌اكسيدان عصاره هسته انگور‌ 50برابر بيشتر از ويتامين E و 20 برابر بيشتر از ويتامين C بوده و با عبور از سد خوني مغز موجب محافظت سلول‌هاي مغز و سيستم عصبي مي‌شود.


بسياري از مادران براي تقويت كودك خود و در واقع تكميل ويتامين‌ها و موارد مورد نياز بدن او به‌صورت خودسرانه شربت يا قرص‌هاي ويتامين به كودك مي‌خورانند. مصرف خودسرانه قرص يا شربت‌هاي تقويتي به كودك نابجاست. براي تقويت كودكان و دادن مكمل‌هاي غذايي به آنان، صرفا توصيه اطرافيان و تبليغات برخي داروها كافي نيست بلكه توجه به نياز هر كودك، سن، وضعيت و مشورت كردن با پزشك در اين زمينه امري ضروري است. تقريبا مي‌توان گفت تمامي كودكان تا 2 سالگي و از آن به بعد كودكاني كه كمبود تغذيه يا تغذيه نابجا دارند نياز به مكمل‌هاي غذايي و داروهاي ويتاميني دارند. بهترين مكمل غذايي، مكملي است كه ويتامين‌ها و مواد لازم براي رشد كودك از جمله روي و آهن را داشته و تشخيص مكمل غذايي مناسب براي هر كودك با توصيه و مشورت پزشك امكان‌پذير باشد. دكتر اكبر كوشانفر برخي مكمل‌هاي مورد نياز كودكان را براي والدين معرفي كردند كه با هم مي‌خوانيم.

 سلامت پوست و مو با روي

روي يكي از عناصري است كه بعد از آهن فراوان‌ترين عناصر جزئي در بدن به شمار مي‌رود. اين عنصر در فعاليت بيش از 100 آنزيم مختلف به‌خصوص آنزيم‌هايي كه در سوخت و ساز پروتئين‌ها و كربوهيدرات‌ها درگير هستند، دخالت دارد. ميزان مناسب روي در عملكرد سيستم ايمني، ترميم زخم‌ها، تقويت قوه بويايي، بينايي، چشايي، تقسيم طبيعي سلول‌ها، رشد و تكامل در طول بارداري، كودكي و بلوغ نقش دارد. روي به‌عنوان يكي از مهم‌ترين مواد معدني در سلامت پوست، فرم‌گرفتن و استحكام ناخن‌ها و تقويت ساختار مو نقش بسيار مهمي ايفا مي‌كند. روي همچنين در پيشگيري از بيماري‌هاي سرماخوردگي و اسهال و استفراغ مورد استفاده قرار مي‌گيرد و علاوه‌بر ‌اين‌ها در موارد بيماري آسم نيز تجويز مي‌شود. اين عنصر به‌صورت زينك سولفات يا گلوكونات معمولا روزي 5 ميلي‌ليتر بعد از غذا تجويز مي‌شود كه جذب بهتري دارد.

ويتامين‌هاي گروه B به رفع خستگي كمك مي‌كنند

ويتامين‌هاي گروه B شامل 6 ويتامين مهم در سلامت كودكان هستند كه در متابوليسم و افزايش انرژي بدن و رفع خستگي بسيار موثر هستند. از نقش‌هاي ديگر اين ويتامين‌ها تشكيل گلبول‌هاي قرمز و تقويت سيستم عصبي و حافظه است به‌طوري كه كمبود آن‌ها در كودكان موجب ضعف اعصاب و اختلال پوست، كاهش تعداد گلبول‌هاي قرمز و كم خوني مي‌شود. تركيبات ب كمپلكس به‌خصوص اسيد فوليك در كم‌خوني‌ها موثر است.

ويتامينA تقويت‌كننده بينايي

ويتامين A، ويتامين موثر در تقويت بينايي و تكامل گلبول‌هاي سفيد و قرمز خون و افزايش كارايي سيستم ايمني در برابر بيماري‌ها و همچنين تسهيل انتقال آهن از منابع ذخيره‌اي به گلبول‌هاي قرمز در كودكان است. به‌طوري كه كمبود آن از عوامل اصلي ضعف بينايي و كوري در ميان كودكان به شمار مي‌رود. اين ويتامين به‌ويژه براي شبكيه چشم و افزايش قدرت ديد بسيار موثر است. همچنين اثر تقويتي در مخاط دارد و براي رشد و نمو كودكان موثر است.  مقدار ويتامين A در كودكان بايد از بدو تولد معمولا همزمان با قطره ويتامين A و D روزي 25 قطره تجويز شود. از 6 ماهگي به بعد اين ويتامين به‌صورت قطره مولتي ويتامين و 25 قطره تا 2 سالگي مصرف مي‌شود.

آهن، فلز حيات‌بخش 

آهن نيز جزو فلزاتي است كه براي كودكان بسيار نياز است. گلبول‌هاي سفيد خون و هموگلوبين از آهن تهيه شده است و بايد وارد بدن شود. معمولا در كودكان از 6 ماهگي به بعد به‌صورت قطره فروسولفات 15‌ قطره تجويز مي‌شود. در تجويز قطره آهن بايد اين مسئله رعايت شود كه با شير يا چاي مصرف نشود. از يك سالگي به بعد هم مي‌توان با آبميوه‌هاي مختلف به‌ويژه آب‌پرتقال و آب ليمو‌شيرين كه اسيدي هستند اين قطره را مصرف كرد تا جذب بهتري داشته باشد. 

ويتامين C يعني مقاومت و مصونيت

ويتامين C هم از جمله ويتامين‌هاي ضروري براي بدن است چون مقاومت و مصونيت بدن را بالا مي‌برد. در شربت‌هاي مولتي‌ويتامين بين 50 تا 200 ميلي‌گرم از اين ويتامين وجود دارد. اگر ويتامين C در مقدار زياد تجويز شود از طريق ادرار دفع مي‌شود. بدن كودكان قادر به ذخيره اين ويتامين نبوده و لازم است تا مقادير مورد نياز آن از منابع خارجي تامين شود. ويتامين C در رشد و تقويت بافت‌هاي بدن مانند لثه‌ها و عضلات، بهبود سريع زخم‌هاي بدن، افزايش مقاومت بدن‌كودكان در برابر عفونت‌ها و بيماري‌ها و افزايش جذب آهن اهميت فراواني دارد. 

مكمل‌هاي پرتوان، برسيد به داد اين كودك ناتوان!

تغذيه نوزادان حدود 4ماه بعد از تولد تنوع پيدا مي‌كند. اين تنوع به اين معناست كه علاوه بر شير مواد‌غذايي ديگر نيز وارد تغذيه كودك مي‌شود. متخصصان عقيده دارند، كودكان بايد ويتامين‌هاي مورد نيازشان را به وسيله تغذيه‌اي كه دارند به دست آورند اما از آنجا كه ممكن است در تغذيه روزانه همه مواد مورد نياز كودك تامين نشود پزشكان، مولتي ويتامين يا مكمل‌هايي را به كودكان تجويز مي‌كنند. از آنجا كه احتمال دارد والدين به‌طور دقيق از آنچه مورد نياز كودكان است مطلع نباشند، دكتر اكبر كوشانفر ضمن توضيح‌هايي كه درباره مكمل‌هاي مورد نياز كودكان ارائه مي‌كنند ما را با برخي قطره‌ها و مكمل‌هاي غذايي موجود و ويژگي‌هاي هركدام از آن‌ها آشنا مي‌كند.

سوزين زينك سولفات
محتويات: اين قطره حاوي 5 ميلي‌گرم فلز روي در هر 5 ميلي‌ليتر يا يك پيمانه است.
توصيف: اين شربت با بو و طعم بسيار خوب و دلپذير عرضه مي‌شود. كنترل بو و طعم فلز روي در اين فرآورده و همچنين كنترل PH محصول به شكلي طراحي شده كه در كودك هيچ‌گونه احساس ناخوشايند ايجاد نمي‌كند.
مقدار مصرف: به‌عنوان مكمل غذايي روزانه يك پيمانه (5 ميلي‌گرم) مصرف مي‌شود.
موارد هشدار: در صورتي كه كودك دچار كمبود مس باشد، مصرف روي ممكن است كمبود مس را تشديد يا سطح سرمي آن را كاهش دهد. 

ولکید
محتويات: اين مولتي‌ويتامين‌هاي جويدني محتوي انواع ويتامين‌ها، مواد معدني و اسيدهاي چرب امگا3 هستند.
توصيف: اين قرص به تامين ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز روزانه كودكان 4 تا 12 ساله كمك مي‌كند و باعث تقويت سيستم ايمني و رشد ذهني و جسمي آن‌ها مي‌شود. ضمن آن‌كه براي كودكان بيش فعال نيز بسيار مفيد است.
مقدار مصرف: كودكان 4 تا 12 ساله روزانه يك عدد قرص جويدني همراه با غذا بجوند يا طبق دستور پزشك آن را مصرف كنند.
موارد هشدار: مصرف بيش از حد فرآورده‌هاي حاوي آهن ممكن است سبب بروز مسموميت شديد در كودكان زير 6سال شود و در صورت مصرف بيش از حد به پزشك مراجعه كنيد. روزانه بيش‌از يك‌عدد قرص مصرف نشود. مصرف اين قرص براي كودكان زير 4سال توصيه نمي‌شود.

اسماویت

محتويات: اين مولتي‌ويتامين‌ها حاوي ويتامين‌هاي E ،12B ،C، فوليك اسيد، ال- لايزين، روي، آهن، منيزيوم و سلنيوم است.
توصيف: اين مكمل غذايي به تقويت قدرت تنفسي و كاهش شدت علائم ناشي از بيماري‌ها و عفونت‌هاي سيستم تنفسي كمك مي‌كند.
مقدار مصرف: كودكان يك تا 4 سال مي‌توانند يك قاشق چاي‌خوري پر 2 بار در روز استفاده كنند. كودكان بالاي 4سال هم مي‌توانند يك قاشق چاي‌خوري پر 3 بار در روز مصرف كنند.
موارد هشدار: قبل از مصرف بطري را تكان دهيد. به تاريخ انقضا محصول دقت كنيد و بيش از حد مصرف نكنيد.

ویتا گلوبین

محتويات: اين مولتي‌ويتامين حاوي آهن، زينك، كلسيم، ال- لايزين، اسيد فوليك، دي- پانتنول، نياسيناميد، ويتامين C، ويتامين ب كمپلكس، منگنز و مس است.
توصيف: مولتي‌ويتامين ويتاگلوبين فرمولاسيون ويژه به‌منظور جذب بالاي آهن دارد و حاوي عصاره 100 درصد طبيعي پرتقال با طعم و بوي دلپذير است.
مقدار مصرف: اطفال و كودكان روزانه 5/2ميلي‌ليتر مي‌توانند از اين مولتي‌ويتامين مصرف كنند.
موارد هشدار: هنگام مصرف به تاريخ انقضا آن توجه كرده، از مصرف بيش از حد مجاز خودداري كنيد. پس از مصرف در بطري را كاملا بسته، داخل جعبه و در جاي خشك و خنك و دور از دسترس اطفال نگهداري كنيد.

بیبی جوییس - دراپس 

محتويات: اين قطره حاوي ويتامين‌هاي C ،E ،3B ،2B ،1B ،6B ،A، اسيد فوليك و 3D است.

توصيف: اين قطره با دارا بودن ويتامين‌هاي مختلف در افزايش قدرت سيستم ايمني،  بالا بردن كيفيت عملكرد سيستم عصبي، تقويت سيستم عصبي و گردش خون و همچنين تقويت بينايي و تكامل سلول‌هاي خوني در كودكان موثر است.
مقدار مصرف: كودكان زير يك سال روزانه يك ميلي‌ليتر بعد از غذا و كودكان بالاي يك‌سال روزانه 2 ميلي‌ليتر بعد از غذا بايد مصرف كنند.
موارد هشدار: به تاريخ انقضا محصول توجه كنيد.

آکوا مرین

محتويات: اين مولتي‌ويتامين حاوي روغن ماهي، اسيدهاي چرب ضروري امگا3، همراه با ويتامين‌هاي D ،E است.
توصيف: اين مكمل به سلامت دستگاه قلبي- عروقي، مفاصل و استخوان‌ها، قدرت حافظه و عملكرد مغز و تقويت سيستم ايمني كمك مي‌كند.
مقدار مصرف: كودكان 5 تا 12سال مي‌توانند روزانه 5 ميلي‌ليتر (يك قاشق چاي‌خوري) از اين شربت را مصرف كنند.
موارد هشدار: افرادي كه به محصولات دريايي حساسيت دارند قبل از مصرف بايد با پزشك مشورت كنند. مصرف بيش از حد روغن ماهي با داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي مي‌تواند سبب افزايش خطر خونريزي شود.
 سون سیز

 محتويات: شربت پرتقالي، روغن كبد ماهي حاوي امگا3 و ويتامين‌هاي 6B ،C ،E ،D و A است.
 توصيف: اين شربت براي سلامت مغز، تمركز و حافظه بسيار مفيد است، همچنين به استحكام استخوان‌ها و دندان‌ها كمك مي‌كند.
مقدار مصرف: كودكان 5 تا 15 سال مي‌توانند 2 قاشق مربا‌خوري در روز استفاده كنند.
موارد هشدار: قبل از مصرف در جهت عمودي خوب تكان دهيد. از افزايش دوز توصيه شده خودداري كنيد. دور از دسترس اطفال در جاي خشك و خنك و دور از نور مستقيم خورشيد نگهداري كنيد.
مولتی سونوستول

محتويات: اين شربت قديمي حاوي 9 ويتامين و كلسيم است.

توصيف: اين شربت بدون تجويز پزشك مي‌تواند 3 ماه مورد استفاده قرار گيرد.

مقدار مصرف: كودكان يك تا 5 سال 5 ميلي‌ليتر 2 بار در روز و كودكان 6 سال به بالا 10 ميلي‌ليتر 2 بار در روز مي‌توانند از اين شربت استفاده كنند.
موارد هشدار: براي كودكان ديابتي توصيه نمي‌شود.

زینک پلاس جویس

محتويات: اين شربت حاوي ويتامين‌هاي 2B ،6B ،C ،1B ،21B، فوليك اسيد، بيوتن، نياسين و پانتوتنيك اسيد است.
 توصيف: اين شربت به حفظ سلامت پوست، مو، ناخن و تقويت رشد ذهني و جسمي در سنين رشد و افزايش سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند.
مقدار مصرف: كودكان يك تا 7 سال مي‌توانند روزانه يك قاشق مربا‌خوري (5ميلي‌ليتر) استفاده كنند. كودكان 7 تا 13 سال هم مي‌توانند يك قاشق مربا‌خوري 2 بار در روز مصرف كنند. افراد بالاي 13 سال نيز يك قاشق مرباخوري 3 بار در روز مي‌توانند استفاده كنند.
موارد هشدار: دور از دسترس اطفال، دور از نور و در جاي خنك نگهداري كنيد. پس از باز كردن در بطري حتما داخل يخچال نگهداري شود. قبل از مصرف، بطري را به‌خوبي تكان دهيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390ساعت 9:35  توسط راستین فرحبخش  | 

از چه سنی و چه طور با کودک صحبت کردن

كودكان در چه سني بايد بابا و مامان بگويند، كي بايد اسم اشيا را ياد بگيرند و كي مي‌توانند جمله بسازند؟ پرسش‌هايي از اين دست ذهن اغلب پدر و مادرها را به خود مشغول كرده به خصوص پدر و مادرهايي كه كوچولوي‌شان در آستانه 2 سالگي است اما هنوز خيال حرف زدن ندارد. دكتر ابوالفضل صالحي، متخصص اختلالات گفتار و صدا و دکترای گفتار درمانی در اين گزارش ضمن تشريح فرآيند تكلم كودكان به اين پرسش‌ها پاسخ مي‌دهد. ضمن اين‌كه راه‌كارهايي را كه براي تقويت توان كلامي بچه‌ها به كار مي‌آيد براي همه پدر و مادرهاي جوان تشريح مي‌كند.
يك فرآيند نه چندان ساده
صحبت كردن  يك مهارت است كه براي دستيابي به آن مجموعه‌اي از فرآيندهاي پيچيده ‌نياز است؛ فرآيندهايي كه در كنار هم قرار گرفتن آن‌ها منجر به توليد صدا، بيان واژه، كلمه و در نهايت گفتار مي‌شود. درست مثل نوازنده‌اي كه براي نواختن سازش به تركيب مهارت‌هاي پيچيده‌اي از كنترل انگشتان دست گرفته تا هماهنگ كردن ذهن و گوش نياز دارد. در حقيقت فرآيندها يا پيش‌نيازهايي كه كودك براي بيان كلمات يا اداي واژه‌ها نياز دارد عبارتند از شناخت، ادراك حسي، تكامل حسي و... كه  تكميل هركدام از اين مراحل منجر به ايجاد مهارت حرف زدن در كودك مي‌شود. يكسان نبودن سرعت تكميل هركدام از اين فرآيندها در كودكان مختلف باعث مي‌شود زمان صحبت كردن در آن‌ها متفاوت و در بازه زماني 9 تا 16 ماهگي قرار بگيرد.
9 ماهگي، زمان شروع اولين آواهاي معنادار
كودكان از 3 يا 4 ماهگي شروع به توليد يك سري صداهاي بي‌معنا مي‌كنند، حتي سروصداهايي در قالب بازي با حركات لب كه در حقيقت به آن‌ها صدا گفته مي‌شود نه فقط آوا. در 5 يا 6 ماهگي نوزاد به مرحله‌اي از توليد صداها مي‌رسد كه به اصطلاح به  آن «ببلينگ» گفته مي‌شود. در اين مرحله بچه‌ها حروفي مثل ب،پ و د را بدون اين‌كه بشناسند با تاكيد و پشت سر هم تكرار مي‌كنند(بب،پپ، دد). اين روند به مرور تا حدود 9 ماهگي تكامل پيدا مي‌كند. اولين آواهاي معنادار بچه‌ها از حدود 9 ماهگي شكل مي‌گيرد. بچه‌ها در اين سن مي‌توانند خطاب به يك مخاطب خاص صدايي را توليد كنند يا حتي با نگاه كردن به ديگران با توليد صداهايي كه خاص خودشان است خواسته‌شان را هرچند دست و پا شكسته بيان كنند.
همراه با پيشرفت كلامي بچه‌ها 
پدر و مادرها بايد بدانند بعد از 9 ماهگي بايد منتظر شنيدن صداهاي معنادار از كودكان‌شان باشند. بچه‌ها از اين سن اين توانايي را دارند كه  نسبت به يك محرك  خارجي با پاسخ صوتي واكنش نشان بدهند. درك اين توانايي بسيار ساده و در عين حال مهم است. دقت كنيد كه بچه‌ها در 5 يا 6 ماهگي هم  توان توليد صدا را دارند اما اين صداها  نسبت به محرك بيروني نيست و صرفا يك پيش‌نياز صوتي است كه حتي به آن‌ها آوا هم گفته نمي‌شود اما از 9 ماهگي به بعد است كه كودكان شروع به توليد صداهاي معنادار مي‌كنند. بنابراين تشخيص اين‌كه كودك از 9 ماهگي توان توليد صداهاي معنادار يا آواها را دارد يا اين‌كه همچنان به بيان صداهايي بي‌مفهوم اصرار دارد به عهده والدين است. لازم به ذكر است كه هرگونه تاخير در اين فرآيند نشان‌دهنده تكامل نيافتن فرآيند رشدي است كه پيش از اين به آن اشاره شد.
با بچه‌ها حرف بزنيد، حتي از دوران جنيني
به دليل توجه انتخابي كودك و فرآيند اكتسابي زبان‌آموزي است كه معمولا كودكاني كه والدين زمان بيشتري براي صحبت با آن‌ها صرف مي‌كنند زودتر شروع به حرف زدن مي‌كنند. حرف زدن با كودكان و كتاب خواندن براي آن‌ها از دوران نوزادي حتي اگر هيچ واكنشي را درپي نداشته باشد براي آن‌ها حكم محرك‌هايي را دارد كه توان كلامي‌شان را بالا مي‌برد. به خصوص اين‌كه تحقيقات زبان‌شناسان و روان‌شناسان كودك نشان داده كودك حتي از دوران جنيني صداي مادر را مي‌شنود. بنابراين پدر و مادرها بايد براي صحبت كردن با كودك‌شان و حتي كتاب‌خواندن براي او از دوران جنيني برنامه‌ريزي كنند. يادتان باشد كودكان قبل از حرف زدن با دانش حركات آشنا مي‌شوند. بنابراين صحبت كردن براي آن‌ها به صورت آهنگين و همراه با حركات دست يك روش پيشنهادي بسيار كارآمد است.
محيط اطلاعاتي غني‌تر توان كلامي بيشتر
بچه‌ها در دوران نوزادي محرك‌هاي حسي را كسب مي‌كنند يعني به صورت گزينشي از بين محرك‌هاي محيطي چيزهايي را كه دوست دارند انتخاب مي‌كنند. بنابراين با در نظر گرفتن اين نكته كه كودك اطلاعات خوشايند را از محيط كسب مي‌كند به طور طبيعي هرچه محيط ارتباطي او غني‌تر باشد توان گرفتن اطلاعات در او قوي‌تر مي‌شود. به همين دليل است كه به طور طبيعي سير رشد حركتي و كلامي كودكي كه در خانه تنها و بدون هم‌بازي است و از قضا مادر و پدر كم حرفي هم دارد  به تاخير مي‌افتد. در حقيقت كودكان همان‌قدر كه به غذا و آب و شيرمادر احتياج دارند براي رشد اطلاعاتي هم به داده‌ها و ورودهاي حسي نياز دارند. اين داده‌هاي حسي در حقيقت روند تكامل مغز را فراهم مي‌كنند. بنابراين اگر محيط از لحاظ رنگ غني‌تر باشد به دليل تحريكات بينايي كودك به مراتب شانس بيشتري براي دريافت اطلاعات پيدا مي‌كند. همين اتفاق در مورد تحريكات صوتي هم رخ مي‌دهد زماني كه محيط از نظر صوتي غني‌تر باشد، يعني تعامل گفتاري مادر و كودك و حتي پدر و كودك بيشتر باشد كودك شانس بيشتري براي كسب اطلاعات شنيداري و در نتيجه قدرت تكلم دارد. به طور كلي هرچه محيط اطلاعاتي غني‌تر باشد شانس اين‌كه كودك از نظر توان كلامي بالاتر باشد به مراتب بيشتر است. 
رشد حركتي و كلامي پابه‌پاي هم
تحريكات مثبت  و خوشايند بينايي، شنيداري و لمسي از نوازش تا صداي خوشايند و قرار دادن كودك در معرض تصاوير زيبا هركدام به نوعي در بالا بردن توان كلامي و بيان بهتر كودك موثرند. مثلا اتاق خواب كودك بايد رنگي باشد پر از رنگ‌هاي شاد و روشن مثل  صورتي، نارنجي، زرد و...  همه اينها سيگنال مي‌دهد تا  كورتكس‌هاي مربوطه تحريك شوند و كودك زودتر به بيان واژه‌ها و كلمات روي بياورد. به طور كلي قرار دادن كودك در چنين محيطي آن هم به صورت مستمر، منجر به ايجاد  تحريكات خوشايند در او مي‌شود و به روند رشد ذهني و كلامي او سرعت مي‌بخشد. آن هم به اين دليل كه سير رشد رواني و حركتي كودك با هم آميخته است. به اين معنا كه رشد حسي حركتي و رشد كلامي هر دو فرايندهاي رشدي هستند كه در تكميل هم عمل مي‌كنند.
مهارت‌هاي كلامي از 12 تا 15 ماهگي
12 تا 15 ماهگي سني است كه بچه‌ها در آن بايد بتوانند به جز واژه‌هايي مثل  دد و ماما حداقل يك يا 2 كلمه را بيان كنند و از سوي ديگر مخاطب قرار بگيرند. البته دقت كنيد كه بچه‌ها در اين سن بايد متوجه صحبت اطرافيان هم باشند. اين سن مرحله درك دستورهاي يك كلمه‌اي مثل «عروسكت را به من بده» يا «دستت را به من بده» نيز هست. در حقيقت در اين سن كودك شما بايد ياد بگيرد كه هر چيزي اسمي دارد و مي‌تواند براي ارتباط برقرار كردن با ديگران از همين اسم‌ها استفاده كند. در اين شرايط استفاده از كتاب‌هاي تصويري بسيار مفيد است. 
كلمات را يكي يكي اضافه كنيد
از 18 ماهگي تا 2 سالگي بچه‌ها با لغات و البته بيان جمله‌هاي ساده 2 يا 3 كلمه‌اي سرو كار دارند. در اين سن بچه‌ها توان كنار هم گذاشتن جمله‌ها را دارند   و مي‌توانند با كنار هم گذاشتن كلمات خواسته خودشان را بيان كنند البته از افراد غريبه كه آشنايي با كودك ندارند نبايد انتظار داشت همه حرف‌هاي او را متوجه شوند. در اين شرايط يك راه كمك به اداي جمله در كودكان اين است كه وقتي كوچولوي شما يك لغت را بيان كرد شما با اضافه كردن يك كلمه ديگر او را براي بيان جمله‌هاي ساده 2 يا 3 كلمه‌اي تشويق كنيد .
اگر كودك‌تان به صدا واكنش نشان نمي‌دهد!
در جريان تكلم كودكان نكته قابل اهميت روند رشد آن‌هاست نه اين‌كه در چه سني صداسازي يا صحبت مي‌كنند. اين كه كودك از زمان تولد به محرك‌ها پاسخ مي‌دهد، هوشيار است، نگاهش به يك نقطه ثابت مي‌ماند، توان توجه و تمركز دارد  و.... بسيار پر اهميت‌تر از زماني است كه به حرف مي‌آيد چرا كه تكميل اين توانايي‌هاست كه به تدريج و در حدود 9 ماهگي منجر به توليد اولين صداهاي معنادار كودكان مي‌شود. به طور كلي مهم‌ترين مهارت كلامي كه تا قبل از 12 ماهگي بچه‌ها بايد از پس آن بر بيايند استفاده از صدا براي برقراري ارتباط با محيط اطراف است. يادتان باشد كودكان در محدوده سني 9 تا 12 ماهگي بايد به صدا عكس‌العمل نشان بدهند بنابراين اگر كودك شما با توجه  و به دقت به محيط اطرافش نگاه مي‌كند ولي نسبت به صدا واكنش نشان نمي‌دهد بايد از نظر مشكلات شنوايي بررسي شود.
چرا  بچه‌ها دير حرف مي‌زنند؟
عوامل متعددي مي‌توانند زمينه‌ساز ايجاد اشكال در توان كلامي و صحبت كردن كودك شوند. به طور كلي تاخير در صحبت كردن كودكي كه از همه نظر سالم است  و رشد طبيعي دارد ممكن است به دليل مشكلاتي در دهان مثل اختلالات زبان يا كام باشد. البته در برخي كودكاني كه دچار اختلال گفتاري هستند، احتمال وجود  مشكلاتي در اعصاب حركتي هم وجود دارد. مثلا اين‌كه كودك در استفاده از لب‌ها، زبان و فك براي صحبت كردن دچار مشكل است. در اين بچه‌ها ممكن است اختلال گفتاري به تنهايي يا همراه با ساير اختلالات مثل اشكال در تغذيه باشد. مشكلات شنوايي هم يكي از دلايلي هستند كه به طور شايع باعث اختلال تكلم مي‌شوند.  به طور كلي اگر كودكي بعد از 16 ماهگي هنوز برونداد كلامي ندارد بايد حتما توسط متخصص گفتار درماني  مورد معاينه باليني قرار بگيرد تا علت تاخير و روند درمان آن شناسايي شود. اما نكته قابل اهميت اين‌كه علت تاخير كلامي هركدام از اين موارد كه باشد با تشخيص به موقع و انتخاب شيوه درماني مناسب قابل جبران است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم اسفند 1390ساعت 8:45  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا پورشه این همه سال با موفقیت کار می کنه

پورشه 911 را باید یکی از اصیل‌ترین سوپراسپرت‌های تاریخ دانست. این کوپه با نزدیک به 50 سال قدمت، به یک سمبل برای اتومبیل‌های اسپرت تبدیل شده و هر نسل آن، بهترین در کلاس خود بوده و همواره رقبا را به چالش کشیده است. در طول تولید 911، این کوپه با کم‌ترین تغییرات ممکن، آن‌هم جهت بهبود آیرودینامیک روبرو شده است. به همین دلیل است که جرمی کلارکسون؛ مجری برنامه تلویزیونی تاپ گیر عقیده دارد که طراحان پورشه، تنبل ترین طراحان دنیا هستند. زیرا که هر نسل آن با نسل پیشین تفاوت چندانی ندارد.
4th Gen:2004-1998
نسل چهارم از پورشه 911، به استفاده از موتور خنک شونده توسط هوا، که تاریخچه‌ای 34 ساله در 911 داشت، خاتمه بخشید و از موتور 6 سیلندر تخت خنک شونده توسط آب، بهره برد.

911 جدید از هر نظر متفاوت از نسل‌های پیشین 911 بود. اول و آشکارتر از همه، ظاهر جدید آن بود. کابین آن و هم‌چنین سیستم تعلیق آن کاملأ جدید بودند. اما چراغ‌های آن، هم‌چون بسیاری دیگر از قطعات بدنه، از مدل کوچک‌تر و ارزان‌تر باکستر به عاریت گرفته شده بودند که البته پورشه اصرار داشت این چراغ‌ها، منحصرأ برای 911 طراحی شده اند و از 911 به مدل باکستر راه یافته‌اند. و یکی از انتقادات وارد به این نسل از 911 همین چراغ‌های آنست که سنت شکنی کرده و از حالت بیضوی خارج شده بود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری 996 آن بود که شکستگی مرز بین شیشه جلو و سقف، به یک منحنی تبدیل شده بود. که همین مورد نیز انتقادات زیادی را به همراه داشت. به عقیده بسیاری، 996 دیگر یک پورشه 911 اصیل نبود زیرا هم‌چون دیگر سوپراسپرت‌های زمان خود، خطوط و حجم‌های نرم و صافی داشت. در حالیکه تمامی 911ها در دوران خود، متفاوت از رقبا بودند. اما تغییرات و اصلاحات بدنه باعث شده بود تا ضریب مقاومت بدنه در برابر هوا از 0.33 به 0.30 کاهش یابد و این به معنای آیرودینامیک بهتر بوده است. 

طول آن به میزان 185 میلی متر و عرض آن به میزان 30 میلی متر افزایش پیدا کرده بود تا بتواند موتور جدید را در خود جای دهد. اگرچه این موتور، بزرگ‌تر و سنگین‌تر از قبل بود و تجهیزات الکترونیکی آن چند برابر گذشته در آن استفاده شده بود، وزن آن 50 کیلوگرم سبک‌تر از 993 بود و تنها یک‌صد کیلوگرم بیش‌تر از فولکس واگن گلف IV GTI، وزن داشت. این موتور با وجود اینکه 200 سی سی از حجم آن کاسته شده بود و به 3387 سی سی رسیده بود، قدرت آن با 14 اسب بخار افزایش، به 296 اسب بخار رسید. البته از سال 2002، قدرت موتور به 315 اسب بخار رسید. پورشه ادعا می‌کرد که 996، قادر است ظرف 5 ثانیه از سکون به سرعت یک‌صد کیلومتر بر ساعت برسد که با فراری 456GT برابری می کرد و سریع‌تر از هوندا NSX، جگوار XK8، آستون مارتین DB7، و ب.ام.و M3 بود. قوی‌ترین نمونه 996، با پسوند GT2 تولید شد که با 483 اسب بخار قدرت می‌توانست در 3.7 ثانیه به سرعت یک‌صد کیلومتر بر ساعت برسد و تا 310 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد.

یکی از نشریات آن زمان، هندلینگ 996 را این‌گونه تفسیر می‌کند: «به سادگی به همان نقطه‌ای که اشاره کنید، می‌رود. 996، شما را بخاطر مهارت‌های محدود رانندگی سرزنش نمی‌کند بلکه مهارت های رانندگی شما را افزایش می دهد.» بنظر می رسید که هندلینگ پورشه 911، به ایده آل‌ترین وجه ممکن رسیده باشد.
5th Gen:2011-2004
پورشه 997، شاید از نظر ظاهری، بجز چراغ‌ها و سپر جلو تفاوت دیگری با 996 نداشت اما نزد طرفداران بسیار دوست داشتنی بود. زیراکه چراغ‌های بی ربط با 911 در نسل گذشته، جای خود را به همان چراغ‌های بیضوی داده بودند و مدل‌های کلاسیک 911 را یادآور می‌شدند. این بدنه با جزئی‌ترین تغییرات توانست با 0.1 کاهش ضریب مقاومت در برابر هوا، به رقم 0.29 دست یابد.در کنار این تغییرات ظاهری، بدنه 997، در عقب به میزان 88 میلی متر پهن‌تر شده بود که به میزان قابل توجهی بر روی هندلینگ آن تأثیر مثبت گذاشته بود.کابین نیز با طراحی جدید و استفاده از متریال‌های مرغوب‌تر نسبت به نسل پیشین، همگی تأثیر مثبتی در موفقیت این نسل از 911 گذاشتند. بطوریکه 997 سریع‌تر از تمامی نسل‌های پیشین 911، به فروش یک‌صد هزار دستگاه رسید.نمونه پایه 997 که کاررا نام داشت با همان موتور 3.6 لیتری مدل 996 تولید شد که می‌توانست 345 اسب بخار تولید کند. نمونه Carrera S، از موتور تخت 3.8 لیتری با 380 اسب بخار بهره می‌برد. نمونه 997 توربو S بود با همان موتور 3.8 لیتری، 530 اسب بخار تولید می‌کرد که باعث شده بود تا شتاب صفر تا صد آن به 3.1 ثانیه برسد و سریع‌ترین نمونه آن‌هم، 911 GT2 RS بود که با 630 اسب بخار می‌توانست به حداکثر سرعت 330 کیلومتر بر ساعت برسد.در مدل فیس لیفت شده 997 که از سال 2008 راهی بازار شد، تغییرات ظاهری اندکی صورت گرفت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چراغ‌های LED عقب، سپر جدید جلو با ورودی‌های هوای بزرگ‌تر اشاره کرد. در زیر چراغ‌های راهنما نیز چراغ‌های LED مخصوص روز نصب شده بودند و چراغ‌های جدید جلو با دو پروژکتور HID برای آن قابل سفارش بودند.اما بیش‌ترین تغییر در زیر بدنه انجام گرفته بود. گیربکس 5 سرعته اتوماتیک، جای خود را به گیربکس دو کلاچه 7 سرعته PDK داده بود که عملکرد بسیار بهتری داشت. سیستم تزریق مستقیم سوخت و خروجی اگزوز اسپرت پورشه در کنار سیستم تعلیق اصلاح شده، از دیگر موارد اضافه شده به 997 فیس لیفت بودند. ضمن اینکه Carrera 4 به سیستم چهار چرخ متحرک جدید تجهیز شده بود. صفحه نمایش لمسی کابین نیز به منظور کارکرد بهتر، از نو طراحی شده بود. این تغییرات، افزایش قیمت آن‌را به همراه داشت.پورشه 997 توربو S فیس لیفت نیز از نظر شتاب، سریع‌ترین در انواع 997 بود. این نمونه هم‌چون گذشته می توانست در 3.1 ثانیه از سکون به سرعت یک‌صد کیلومتر بر ساعت برسد. البته باید اذعان داشت، که نشریات بسیاری با آزمایش آن به شتاب 0-100 در 2.9 ثانیه دست یافته بودند.پورشه 997، در 24 نمونه مختلف به تولید رسید که آن‌را به متنوع‌ترین 911 تاریخ تبدیل نمود.
6th Gen:2012
نسل ششم 911، که در تاریخ 15 سپتامبر 2011 در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی شد، حاصل 48 سال تجربه و تکامل در راه ساخت بهترین کوپه بوده است. 991 شاید از نظر ظاهری، هم‌چون نسل‌های گذشته، تفاوت چندانی با 997 نداشته باشد، اما 90 درصد از قطعات آن جدید هستند.چراغ‌های جدید جلو، سپر جدید با چراغ‌های باریک LED مخصوص روز و هم‌چنین چراغ راهنما، رینگ های بزرگ‌تر با طراحی زیبا، اسپویلر بزرگ‌تر در عقب، گلگیرهای برجسته‌تر در عقب و چراغ‌های باریک‌تر با طراحی خیره کننده در عقب بنظر می‌رسد که 991 را به یک 911 اصیل و کلاسیک با اقتضای زمان تبدیل کرده است. اگر کسی نسل های قبل 911 را زشت تلقی می‌کرده در مورد 991 نمی‌تواند چنین حرفی را بزند. حتی پورشه دوستان نیز نمی‌توانند ایرادی از ظاهر آن بگیرند زیراکه 991، از هر زاویه یادآور 911 کلاسیک است.

تناسبات و طراحی 991 با توجه به جدیدترین دستاوردهای آیرودینامیک شکل گرفته است. فصاله محورهای آن به میزان 100 میلی‌متر و طول کلی به میزان 56 میلی متر افزایش یافته است. 

پیش آمدگی بدنه از گلگیر جلو به میزان 32 میلی متر و از گلگیر عقب به میزان 12 میلی متر کاهش داشته که همگی این موارد در هندلینگ آن تأثیر گذار هستند. ولی با این وجود، 991 با 4.5 متر طول و 1.8 متر عرض، هنوز در کلاس خود به عنوان یک کوپه کوچک شناخته می شود. سقف آن نیز به میزان 7 میلی متر کوتاه‌تر شده بودن آنکه از فضای کابین بکاهد.پورشه 991 کاررا، اولین اتومبیل تولیدی در دنیاست که از گیربکس 7 سرعته دستی بصورت استاندارد بهره می برد ضمن اینکه گیربکس 7 سرعته اتوماتیک PDK نیز برای آن قابل سفارش است. ضرایب نزدیک دنده‌ها باعث شده اند تا شتاب 0-100 آن برای کاررا به 4.4 ثانیه (با گیربکس PDK و پکیج اسپرت کرونو) و برای کاررا S به 4.1 ثانیه با همان گیربکس و پکیج برسد.

علاوه بر این، 991 اولین کوپه اسپرت در دنیاست که به سیستم روشن/خاموش اتوماتیک مجهز شده است. این امر باعث می شود تا مصرف سوخت آن به میزان 0.6 لیتر در یک‌صد کیلومتر کاهش یابد. ضمن اینکه سیستم های الکترونیکی بازنگری شده آن، 0.36 لیتر دیگر در یک‌صد کیلومتر از مصرف آن می‌کاهند.

سیستم تعلیق جدید در کنار فرمان برقی الکترومکانیکال پورشه، با بازخوردهای سریع‌تر و لذت و دقت بیش‌تر، 0.1 لیتر از مصرف سوخت آن در یک‌صد کیلومتر می‌کاهد. 

سیستم کنترل دینامیک شاسی پورشه که به عنوان آپشن برای کاررا S قابل سفارش است، هنگامی که بدنه شروع به انحراف از مسیر می کند، آن‌را تشخص داده و مانع از آن می‌شود. بنابراین، 991 به یکی از بزرگ‌ترین ایرادات 911 که انحراف به هنگام عبور از پیچ ها با سرعت بالا بود، خاتمه داده است.موتور در نظر گرفته شده برای کاررا، با 200 سی سی کاهش حجم نسبت به نسل پیشین، 3.4 لیتر حجم داشته و می‌تواند 350 اسب بخار تولید کند و تا 287 کیلومتر بر ساعت سرعت گیرد در حالیکه مصرف سوخت آن تنها 8.2 لیتر در یک‌صد کیلومتر است. موتور کاررا S، با 3.8 لیتر حجم، 400 اسب بخار تولید می‌کند و می‌تواند حداکثر سرعت 302 کیلومتر بر ساعت را لمس کند. در حالیکه تنها 8.7 لیتر در یک‌صد کیلومتر می سوزاند. 

کابین 991 نیز دست‌خوش تغییرات گسترده‌ای شده است. در طراحی این کابین از کابین پورشه کاررا جی.تی الهام گرفته شده است. کنسول میانی، ارتفاع بییش‌تری دارد و دسته دنده بلند آن نیز نزدیک به فرمان نصب شده تا تعویض دنده براحتی صورت گیرد.
دلیل دوام 26 ساله نسل اول
اینکه هیچ‌یک از نسل‌های پورشه 911 نتوانست همانند نسل اول آن به مدت 28 سال در بازار دوام بیاورد را می توان تنها در دو دلیل جستجو کرد. اول آنکه، نسل اول 911 در سال 1963 معرفی شد و طراحی آن، بقدری آینده نگرانه، تازه و جذاب بود که تا مدت ها نیاز به تغییر و اصلاح نداشت. بطوریکه حتی جدیدترین نسل 911 با وجود آنکه نزدیک به 50 سال از اولین نسل آن فاصله دارد، تفاوت اندکی با آن دارد. بنابراین دلیل اول را می توان در تازگی طراحی آن در زمان خود جستجو کرد که توانست این مدت را در بازار دوام بیاورد. دوم اینکه، پورشه از نسل دوم به منظور حفظ اصالت 911، تغییر زیادی در ظاهر آن انجام نداد که منجر شد تا هر چند سال یک‌بار به ناچار با جزئی ترین تغییرات ممکن، طراحی آن‌را تازه و به روز نگاه دارد. 

پورشه 912 شایان ذکر است که نمونه کوچک‌تر 911 با نام 912 در سال 1965 به تولید رسید که نتوانست موفقیت 911 را کسب کند. از این‌رو تولید آن تنها تا سال 1970 ادامه داشت. پورشه 912، از بدنه 911 بهره می‌برد با این تفاوت که به موتور 4 سیلندر تخت 1.6 لیتری با 90 اسب بخار قدرت، تجهیز شده بود.
+ نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند 1390ساعت 10:8  توسط راستین فرحبخش  | 

برای افراد چاق

 اين در حالي است كه به گفته متخصصان تغذيه، رژيم‌هاي لاغري كه بدون تجويز پزشك انجام شده و حذف موادي از برنامه غذايي يا انجام كارهاي سخت و طاقت‌فرسا را شامل شود، عواقب جبران‌ناپذيري خواهد داشت. اين برنامه‌هاي غذايي سختگيرانه مي‌تواند به اختلالات تغذيه‌اي و بروز انواع بيماري‌ها منجر شود. در عين حال، هميشه روي كارهايي كه بايد براي كاهش وزن انجام شود تاكيد شده و براي اين منظور راهكارهايي كه بايد انجام شوند ارائه شده اما توصيه‌ها و هشدارهاي كمي درباره كارهاي ممنوعي كه براي لاغر شدن وجود دارد، صورت گرفته است. ما در اين مطلب به مواردي خواهيم پرداخت كه ممكن است بسيار هم معمول باشند اما متخصصان توصيه مي‌كنند از آن‌ها پرهيز كنيد.  بنابراين اگر شما هم يكي از كساني هستيد كه قصد لاغر‌شدن داريد، بهتر است اين مطلب را بخوانيد تا بدانيد چه كارهايي را نبايد در راه رسيدن به اين هدف‌تان انجام دهيد.
1. داروهاي لاغري را دور بريزيد
همه ما روزانه در آگهي‌هاي گوناگون با تبليغات انواع قرص و كپسول جادويي، استثنايي و معجزه‌گر لاغري مواجه مي‌شويم كه وعده مي‌دهند ظرف زمان بسيار كمي افراد استفاده‌كننده را لاغر كنند. اين شركت‌ها با نظرسنجي متقاضيان و دانستن اين موضوع كه امروزه بسياري از افراد خود را با مدل‌ها و هنرمند‌ها مقايسه كرده و مي‌خواهند اندام خود را به شكل آن‌ها درآورند، دام‌هاي گسترده‌اي پهن كرده‌اند تا از افرادي كه از اندام خود رضايت ندارند، سوءاستفاده كنند. بسياري از افراد بدون آگاهي نيز به دام اين موسسه‌ها مي‌افتند اما مسئله اينجاست كه متاسفانه اين سوءاستفاده علاوه بر ضرر مالي، مي‌تواند سلامت و گاهي جان افراد را نيز به خطر بيندازد. به گفته متخصصان، قرص‌هاي لاغري كه بدون نسخه پزشك و توسط افراد عادي به فروش مي‌رسند ممكن است بي‌ضرر و مفيد به‌نظر برسند اما عوارض زيادي دارند و در بهترين حالت، بي‌اثر هستند. كارشناسان همچنين هشدار مي‌دهند در بيشتر اين داروها از كلماتي همچون طبيعي و غيرمصنوعي استفاده مي‌شود تا خريداران را گمراه و به آن‌ها اينطور القا كند كه استفاده از اين محصولات زياني ندارد.  بنابراين توصيه مي‌شود بهتر است به جاي اعتماد كردن به چنين قرص و كپسول‌هايي، حتي آن‌ها كه برچسب طبيعي و از اين قبيل موارد را دارند، از خود طبيعت كمك گرفته و با گنجاندن غذاي سالم در برنامه‌ غذايي‌تان به جاي انواع فست‌فود و غذاهاي چرب و پركالري، رژيم سالم و موثري بگيريد.
2. پنبه اين روش‌ها را از گوش‌تان درآوريد!
حتما شما هم اين روش را شنيده‌ايد كه افرادي كه به‌طور وسواسي روي وزن و تناسب اندام‌شان حساس هستند، بعد از غذا خوردن با مصرف كردن يكسري قرص‌ يا به طرق ديگر، كاري مي‌كنند كه حال‌شان به هم بخورد تا غذايي كه خورده‌اند از معده‌شان بيرون بيايد كه مبادا چاق شوند! اين روش اگر چه بيشتر در بين دخترهاي نوجوان طرفدار دارد اما با توجه به افزايش علاقه ساير سنين به تناسب اندام، در سنين بيشتر هم به چشم مي‌خورد كه جاي نگراني دارد زيرا با بر هم زدن كاركرد طبيعي دستگاه‌هاي بدن، مشكلات بسياري پيش خواهد آمد.

علاوه بر اين، ممكن است روش‌هاي ديگري نيز بشنويد به‌عنوان مثال جويدن غذا و سپس قورت‌ندادن و دور ريختن آن يا استفاده از داروهاي ملين؛ اما به ياد داشته باشيد اين روش‌هاي ناسالم و رفتارهاي خطرناك مجموعه‌اي از مشكلات مربوط به سلامت را به‌وجود خواهند آورد و نخستين مرحله از اختلالات تغذيه‌اي به شمار مي‌روند. 
هيچ‌كدام از اين روش‌ها توسط كارشناسان تغذيه و متخصصان لاغري توصيه نمي‌شوند و آن‌ها تاكيد مي‌كنند خوردن و نوشيدن كنترل شده و طبق برنامه، بسيار سالم‌تر و كاراتر از اين روش‌هاست. آن‌ها در عين حال هشدار مي‌دهند اگر نمي‌توانيد روي ميزان غذايي كه مي‌خوريد كنترل داشته باشيد و به‌نظرتان دچار بيش‌خواري هستيد، بهتر است به جاي دست زدن به چنين اقدامات خطرناكي به پزشك مراجعه كنيد.
3. سم‌زدايي نكنيد
در بين روش‌هاي لاغري، يكي از روش‌هايي كه شايد كمتر شناخته شده باشد، سم‌زدايي است. امروزه موسسه‌هاي ويژه لاغري به تبليغ اين روش پرداخته و وعده لاغر شدن با استفاده از چسب‌ها يا دستگاه‌هاي سم‌زدا از بدن را به مشتريان‌شان مي‌دهند. اين در حالي است كه اين روش ممكن است به كاهش وزن منجر شود اما خطرات آن را نبايد ناديده ‌گرفت از جمله اين‌كه با ريسك بالاي كم‌آبي شديد بدن و پيامدهاي آن همراه است.از دست دادن مقدار زيادي از مايعات بدن بدون نظارت پزشكي يا بدون دليل موجه، كار پرخطري است و در عين حال اگر با رژيم سخت و شديد غذايي همراه شود پرخطرتر نيز خواهد شد. به جاي اين كار، چرا از روش‌هاي طبيعي سم‌زدايي بدن استفاده نكنيد؟ بهترين راه براي اين منظور، مصرف نوشيدني‌هايي است كه براي سم‌زدايي مفيد هستند كه يكي از بهترين آن‌ها چاي است. براي تنوع بخشيدن به چاي مصرفي مي‌توانيد انواع چاي شامل چاي نعنا، چاي زنجبيل و چاي سبز را هم امتحان كنيد كه همان اثربخشي را دارند. نوشيدني‌هايي كه با ليمو مصرف مي‌شوند نيز سم‌زداهايي قوي به‌ويژه براي دستگاه گوارش هستند همچنين آب آلبالو يكي ديگر از اين سم‌زداهاست كه با افزايش سوخت و ساز بدن به كاهش سريع‌تر وزن منجر مي‌شود.
4. گرسنگي كشيدن ممنوع!
رژيم‌هاي سخت و شديد مبني بر غذا نخوردن و گرسنگي كشيدن‌هاي طولاني مدت ممكن است به كاهش وزن منجر شوند اما به‌دليل ناكافي بودن كالري‌هاي دريافتي بدن، ريسك ابتلا به بيماري‌هاي مختلف افزايش مي‌يابد ضمن اين‌كه بيشتر افرادي كه اين نوع رژيم را انتخاب مي‌كنند، طولي نمي‌كشد كه به همان وزن قبلي مي‌رسند و حتي تحقيقات نشان داده گاهي چاق‌تر شده‌اند. كاهش وزن سريع با استفاده از رژيم‌هاي غذايي سخت و كم‌ كالري باعث از دست رفتن آب بدن و كاهش حجم عضلات و چربي‌هاي بدن مي‌شود. با اين كار سرعت سوخت و ساز بدن كاهش پيدا كرده و بدن احتياج كمتري به كالري خواهد داشت؛ اين حالت بعد از مدتي باعث افزايش چربي‌هاي اضافه در بدن شده و خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند سندرم متابوليك و ديابت را بيشتر مي‌كند.  بنابراين براي پيشگيري از اين قضيه، بهتر است رژيم‌تان طوري باشد كه ميزان كالري كه روزانه‌ دريافت مي‌كنيد به كمتر از 1200 كالري كاهش پيدا نكند در غيراين صورت با عواقب آن روبه‌رو خواهيد بود. 
 5. داروهاي مجاز هم غيرمجازند!
استفاده از داروهايي كه براي درمان بيماري‌هاي ديگر است اما براي لاغر شدن نيز ممكن است به گوش‌تان خورده باشد، اشتباهي است كه شايد فرصتي براي جبران آن براي‌تان باقي نماند.خطراتي كه سوءاستفاده از داروهايي مانند داروهاي مربوط به تيروئيد، داروهاي ديابت و بعضي داروهاي اختلالات رواني دارند، بسيار بيشتر از منفعتي است كه از لاغر شدن به دست مي‌آيد. اعتياد جسمي و رواني، مشكلات اجتماعي و مالي، اضطراب، سردردهاي شديد، سكته و مشكلات قلبي، ريوي و كليوي تنها بخشي از عوارض اين كار است.
6. سيگارتان را له كنيد!
اين باور از زمان‌هاي قديم وجود داشته كه استفاده از مواد دخاني، لاغري به همراه دارد و امروزه بسياري از جوان‌هايي كه مي‌خواهند خوش‌اندام باشند بنا بر همين باور، به سيگار كشيدن رو مي‌آورند.
درست است كه شواهدي در دست است كه نيكوتين ميزان اشتها را كاهش مي‌دهد اما شواهد قوي‌تري‌ نيز مبني بر مضرات سيگار كشيدن براي بدن در دست است و مي‌توان گفت ضررهاي سيگار كشيدن به قدري زياد است كه استفاده از اين روش براي كاهش اشتها به هيچ وجه توصيه نمي‌شود.
تقريبا مي‌توان گفت هيچ عضوي از بدن نيست كه از مضرات سيگار در امان باشد و با دانستن اين‌كه انواع سرطان‌ها، بيماري‌هاي قلبي – عروقي، مشكلات تنفسي و انواع و اقسام بيماري‌ها و اختلالات ديگر در كمين سيگاري‌هاست، جاي تعجب است كه هنوز افرادي هستند كه به خاطر لاغري به اين روش متوسل مي‌شوند. در كنار دانستن تمام اين‌ عوارض، اگر باز هم آنقدر لاغري براي‌تان مهم بود كه وسوسه شديد به خاطر آن سيگار بكشيد، بهتر است اين را هم بدانيد كه چاق شدن يكي از عوارضي است كه اگر بخواهيد سيگار را ترك كنيد در انتظارتان خواهد بود.
 پس چه‌كار كنيم؟! 
نگران نباشيد، با خواندن كارهايي كه نبايد براي لاغر‌شدن انجام دهيد، نبايد اميدتان را از دست بدهيد و فكر كنيد از هيچ طريقي نمي‌توان به وزن مورد نظر دست پيدا كرد بلكه با انتخاب راهكارهاي درست مي‌توانيد قدم به قدم به اين هدف‌تان نزديك شويد. تحقيقات نشان مي‌دهد بهترين رژيم، رژيمي است كه متناسب با سبك زندگي‌تان باشد و بتوانيد آن را آهسته و پيوسته اجرا كنيد نه اين‌كه يك رژيم سخت و فشرده كه براي مدت كوتاهي اجرا شده و بعد از گذشت چند روز آن را رها كنيد. براي اين منظور با يك بررسي كلي نيازهاي بدن‌تان به انواع مواد‌غذايي، آن‌هايي را كه پركالري‌تر هستند و احتمال چاقي‌تان را افزايش مي‌دهند از فهرست حذف كرده يا مصرف‌شان را كم كنيد. ثبت‌نام در يك باشگاه ورزشي يا انجام دادن حركات ورزشي ساده در طول روز در خانه يا پياده‌روي كردن، در كنار كنترل غذاهايي كه مي‌خوريد بهترين راهكارها براي كاهش وزن به‌صورت سالم و عادي است.  همچنين در كنار تمام توجهي كه به جسم‌تان مي‌كنيد، ذهن و روان‌تان را نيز از ياد نبريد. براساس پژوهش‌هاي صورت گرفته، كاهش استرس مي‌تواند به لاغر شدن منجر شود زيرا هنگامي كه استرس داشته باشيد، هورموني به نام كورتيزول در بدن‌تان ترشح مي‌شود كه اشتها را افزايش مي‌دهد و در نتيجه بيشتر خوردن و بيشتر چاق شدن را در پي دارد.  با تمام اين‌ها اگر تلاش‌هاي‌تان نتيجه نداد، به جاي گوش دادن به حرف افراد غيرمتخصص، روش كم‌هزينه‌تر و مطمئن‌تري را انتخاب كنيد كه همان كمك گرفتن از يك متخصص تغذيه است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم اسفند 1390ساعت 10:16  توسط راستین فرحبخش  | 

برای بچه موبایل و لپ تاپ بخریم؟...........نخریم؟

در زمان کودکی پدر و مادرهای امروزی، داشتن یک دوچرخه یا اتاق خصوصی از بزرگ ترین خواسته های فرزندان از والدین بود ولی امروز با وجودی که اوضاع اقتصادی در هیچ جای دنیا چندان تعریفی ندارد، والدین به جای آموزش ساختن با امکانات موجود به فرزندان تلاش می کنند تمام خواسته های فرزندان شان را تامین کنند. همه گیر شدن مصرف برخی کالاها، تقلید و چشم و هم چشمی نیز از سوی دیگر به زیاده خواهی های فرزندان دامن می زند.
تولیدکنندگان انواع و اقسام کالاهای دیجیتال این روزها به جز جلب مشتری جوان و بزرگسال، بازار فروش خود را میان خردسالان و کودکان هم گسترش داده اند. بازار این محصولات میان بچه ها در حالی پررونق می شود که بسیاری از والدین قدرت خرید ساده ترین وسایل ارتباط جمعی را هم ندارند و معضلات ریز و درشت پشت صفحه های رنگی این ابزارهای پرطرفدار، معمولا بر خانواده ها پوشیده است. این هفته نگاهی داریم به فواید و زیان های کالاهای دیجیتال برای کودکان.
4 نکته درباره تلفن همراه
خردسالان و دبیرستانی ها: کودکی را که تلفن همراه دارد، می توان هرجا که باشد، پیدا کرد اما معمولا خردسالان و دبستانی ها به تنهایی جایی نمی روند که بخواهید نگران آنها شوید. داشتن تلفن همراه در این سنین، بیشتر از مزیت می تواند منشاء بروز مشکلات متنوع باشد و مهم ترین پیامد منفی، از دست رفتن تمرکز کودک است. 
کودک هرجا که هست، مرتب می خواهد گوشی را دستش بگیرد و از آن استفاده کند؛ ابتدا در حد بازی و بررسی فهرست های گوشی و بعد که این سرگرمی برایش عادی شد، مانند بزرگ ترها مرتب گوشی اش را برای برقراری ارتباط با دیگران به کار خواهد برد و تماس های بی دلیل با هم کلاسی ها یا همسن و سال هایی که شما اصلا نمی شناسید، شروع می شود.
نوجوانان: نوجوانان در این سن با حقیقت بلوغ و پیامدهای آن تازه آشنا شده اند و استقلال طلبی بخشی از طبیعت آنهاست. تلفن همراه در زمان هایی که نوجوان در خانه حضور ندارد برای آگاهی از وضعیت او خوب است، اما همین گوشی می تواند راهی برای آشنایی با دوستان نامناسب و پیوند عاطفی پوچ با آنها باشد.
سن مناسب: هیچ متخصصی سن خاصی را برای تهیه تلفن همراه، مشخص نکرده است و این محدوده سنی به ویژگی های شخصیتی کودک، التزام و شرایط موجود و اطمینان والدین بستگی دارد.
برخورد مناسب والدین: با فرزندتان صحبت کنید و بپرسید که چرا به تلفن همراه نیاز دارد. به جای پرسش هایی که جواب آن بله یا خیر است، سوال هایی بپرسید که بتواند در جواب آنها درددل خود را بگوید و شما بعد از گوش دادن به آنها بگویید: «پس این طور که من فهمیدم، تلفن همراه را برای... می خواهی» و بعد از شنیدن ادامه صحبت های او ادامه دهد: «اگر به تلفن همراه احتیاج داری و دوست هایت هم تلفن همراه دارند، برای ما هم خوب است چون باعث می شود ما هم هر وقت با تو کار داشتیم، راحت تر بتوانیم به تو دسترسی داشته باشیم. سعی می کنم آن را برایت تهیه کنم».

از اینجا می توانید ادامه بحث را به سمتی که گرایش تربیتی تان است، بکشانید. معمولا هر والدی فرزندش را بهتر از هر کسی می شناسد، اما با وجود این، احتیاط شرط عقل است و اندکی لغزش در این سال های حساس عمر کودک و نوجوان مسیر زندگی آنها را به کلی عوض می کند. 

اگر بنا به شرایطی که فرزندتان دارد، احساس می کنید خرید تلفن همراه برای او اشکالی ندارد، بهتر است این وسیله را به عنوان پاداشی در ازای اصلاح یک رفتار، موقعیت تحصیلی یا ورزشی به او بدهید. برای پیشگیری از پیامدهای منفی داشتن این وسیله، بهتر است قبل از خریدن آن، شرایطی را برای فرزندتان تعیین کنید ازجمله سقف ریالی تماس ها، زمان استفاده و افراد مورد ارتباط.

6 نکته درباره لپ تاپ و تبلت
استفاده از رایانه برای بچه های نسل امروز اجتناب ناپذیر است؛ اینکه هر خانواده یک رایانه تهیه کند، دور از ذهن نیست اما لپ تاپ یا تبلت به راحتی قابل جا به جا کردن هستند و والدین چندان نمی توانند کنترل لازم را بر فرزندشان داشته باشند.
صرفه اقتصادی: بچه از لپ تاپ بیشتر برای بازی استفاده می کنند و امکان اینکه صفحه کلید، سی دی درایو یا کارت گرافیکی آن را خراب کنند، زیاد است بنابراین به صرفه است که یک رایانه معمولی بخرید تا اگر قسمتی از آن خراب شد، بتوانید راحت آن را عوض کنید.
طراحی جمع و جور: لپ تاپ و تبلت بسیار کوچک اند و بدنه های خوش رنگی هم دارند بنابراین کودکان و نوجوانان این دستگاه ها را ترجیح می دهند.
استفاده های آموزشی: نباید کاملا دیدتان منفی باشد. در غیر این صورت حتی نمی توانید یک چوب کبریت دست فرزندتان بدهید. بهتر است از همانا ابتدایی ترین سال های زندگی، با فراهم کردن زمینه و علاقه یادگیری در فرزندتان، او را طوری تربیت کنید که خودش بخواهد از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کند. 
می توانید با نشان دادن سایت های آموزشی، بازی های آموزشی یا سایت هایی که به فعالیت های همسالان او مربوط می شود، فرزند را از ورود به فضاها و جهت های نامناسب دور نگه دارید. قرار بگذارید هر روز درمورد یک موضوع به خصوص در اینترنت جست و جو کنید و در ساعت مشخصی یافته های جدیدتان را به هم نشان دهید.
لپ تاپ بخریم یا تبلت: تبلت برای کسانی مناسب است که نوت بوک و لپ تاپ را جا به جا کنند. البته قیمت تبلت از لپ تاپ ارزان تر است اما اگر فرزند بازیگوش شما آن را بیاندازد، معمولا تعمیرشدنی نیست. اما اگر قدرت مالی دارید، می توانید به عنوان پاداش این وسیله را برای فرزندتان تهیه کنید.
ارتباطات تحت کنترل: رایانه هر اندازه ای که داشته باشد، می تواند به اینترنت متصل شود و فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان که تجربه های اجتماعی بسیار اندکی دارند، پرخطر است. پس نوع رایانه ای که برای فرزندتان تهیه می کنید، مهم نیست، فقط باید برای اتصال به اینترنت زمان های مشخصی را تعیین کنید و در این زمان ها فرزندتان را با لطافت و هوشمندانه زیر نظر بگیرید. می توانید با برنامه های مخصوص وب سایت های مجازی را برای فرزندتان تعیین کنید.
محدوده زمانی: حتما در طول روز زمانی مشخص را برای کودک تعیین کنید و اجازه دهید فقط در همان زمان با رایانه کار کند. به این ترتیب هم برنامه ریزی را به او آموخته اید و هم از پیامدهای ناشی از استفاده بدون مراقبت کاسته اید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1390ساعت 9:41  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا این چیزا رو به بچه ها میگید...؟

 من در تلاش بودم كه 2 كار را همزمان انجام دهم يكي آشپزي در آشپزخانه و ديگري رسيدگي به برخي كارهاي اداري در اتاق بغلي اما بيش از هزار بار با درخواست‌هايي مبني بر تنقلات، آب براي آبرنگ، سوالاتي در مورد اين‌كه سنجاب چطور غذا مي‌خورد و بحث در مورد اين‌كه چرا ابرها آبي هستند و گل‌ها سبزند كار من متوقف شد اما هيچ‌ بهانه‌اي براي رفتار آن روز بعد از ظهر من وجود ندارد. من به طرز وحشتناكي فرياد زدم: «كافيه، از اتاق برو بيرون و اينقدر منو اذيت نكن.» نگاهي به دختر 2 ساله‌ام همه چيز را نشان مي‌داد؛ چشمانش از حدقه بيرون زده بود. بلافاصله دعا كردم كاش اين كلمات برگردند و من اين حرف‌ها را نزده باشم. همه ما برخي اوقات حرف‌هاي اشتباهي در مورد فرزندان‌مان به كار مي‌بريم و آن‌ها را ناراحت، مغموم و سرگردان رها مي‌كنيم پس حواس‌تان باشد كه برخي جملات را به زبان نياوريد.
گريه نكن...
جملاتي مانند «ناراحت نباش»، «اينقدر بچه نباش هيچ دليلي براي ترسيدن وجود نداره» را حتما شنيده‌ايد. واقعيت اين است كه بچه‌هايي معمولا گريه مي‌كنند كه نمي‌توانند احساسات‌شان را در قالب كلمات بيان كنند. اين طبيعي است كه پدر و مادر بخواهند كودك را از اين احساسات دور كنند با نهي كودك به انجام كاري در او احساس خوب ايجاد نمي‌كند و حتي ممكن است به كودك اين حس را بدهد كه اين احساسات قابل اعتنا و مهم نيستند. به جاي اين كلمات مي‌توانيد از جملاتي مانند اين‌كه «بايد خيلي ناراحت باشي كه مريم ديگه نمي‌خواد باهات دوست باشه، «قطعا اين امواج مي‌تونن ترسناك باشن اما ما اينجا كنار هم مي‌ايستيم و من قول مي‌دم دستت رو رها نكنم تا اين امواج بگذرن.» مي‌توانيد به او اجازه دهيد احساسات واقعي‌اش را بيان كند.
من را تنها بگذار
پدر و مادرهايي كه به‌خود استراحت نمي‌دهند و مدام در حال فداكاري براي فرزندان‌شان هستند بهتر است بدانند كه گاهي اوقات تنهايي باعث شارژ دوباره آن‌ها مي‌شود. مشكل اينجاست كه وقتي شما به بچه مي‌گوييد «اذيت نكن» يا «من سرم شلوغه» آن‌ها اين پيام را دروني مي‌كنند. آن‌ها فكر مي‌كنند، هيچ راهي براي حرف زدن با شما ندارند چون شما هميشه آن‌ها را درك مي‌كنيد. اگر الگوي صحيح داشته باشيد مطمئن باشيد وقتي فرزندتان بزرگ شد ديگر كم حرف نيست و حرف‌هايش را با شما مي‌زند. در زمان‌هايي كه مي‌دانيد بسيار كار داريد از دوستان‌ و خانواده كمك بگيريد، يا كودك را با تماشاي يك كارتون يا بازي مشغول كنيد تا به اين ترتيب زماني را به‌خودتان اختصاص دهيد. پارامترهايي را در اين مواقع مي‌توانيد ايجاد كنيد از قبيل اين‌كه به كودك بگوييد: «مامان بايد يه كاري رو تموم كنه پس تا اون موقع بي‌سر و صدا يه نقاشي قشنگ برام بكش، وقتي كارم تموم شد با هم ميريم بيرون.»
چرا تو نمي‌تواني كمي شبيه خواهرت باشي؟ 
شايد به‌نظر برسد، ذكر فضايل خواهر و برادر يا دوستان كمك‌كننده است. مثل اين‌كه: «ببين علي چه راحت زيپ كاپشنش رو مي‌بنده» اما بايد بدانيد كودك شما خودش است نه علي يا هركس ديگر. متخصصان مي‌گويندکه اين طبيعي است كه والدين از مقايسه براي داشتن يك منبع براي رفتارهاي درست استفاده كنند اما نبايد اجازه دهند كودك‌شان بداند آن‌ها اين كار را مي‌كنند. كودك شما شخصيت و خلق‌و‌خوي خاص خودش را دارد. اصرار به انجام كاري كه كودك آمادگي آن را ندارد مي‌تواند باعث سردرگمي او شود و اعتماد به نفس او را پايين بياورد. به جاي آن مي‌توانيد آنچه را هم‌اكنون در آن قابليت دارد تشويق كنيد «چه جالب كه دستاتو خودت تو آستين كاپشنت كردي!» 
چرا این قدر ژولیده و نامرتبی؟
فرزندتان، پوشاك تميز و مرتبی به تن دارد اما درست یك ساعت بعد با یك تی‌شرت كثیف، شلوار پاره و موهای به هم ریخته جلوی شما حاضر می‌شود. انتقاد كردن از بچه، زمینه را برای كشاكش فراهم مي‌كند. امكان دارد پدر و مادر بپرسند، پس ما برای مهار فرزندمان چه باید بكنیم؟ جواب اين است، هنگامی كه بچه تصمیم می‌گیرد با دوستانش بیرون برود، بگذارید هر لباسی را كه مایل است، بپوشد اما اگر با شما برای شام خوردن بیرون می‌آید، نباید هر لباسی را كه می‌خواهد، بپوشد. فرزندتان باید ياد بگيرد كه در موقعیت‌های متفاوت، چه بپوشد. والدین می‌توانند شیوه صحیح را درباره موضوعات گوناگون به  كودك توضيح دهند.
زود باش
چه كسي است كه در اين دنياي پر از قرار ملاقات، ترافيك وحشتناك، كم‌خوابي و... اين كلمات را نشنيده باشد؟ بديهي است كه هر پدر و مادري كه كودك نوپا دارد ممكن است يك لنگه كفشش را پيدا نكند يا... اما بايد حواس‌تان به تن صداي‌تان هنگامي كه اين كلمات را استفاده مي‌كنيد، باشد. اگر شما هر روز براي رسيدن به سركار عجله داريد و دير مي‌رسيد طبيعي است كه بخشي از تقصير را به گردن كودك‌تان بيندازيد. بنابراين بايد يك قراري با خود بگذاريد كه هرچقدر كه عجله داريد آن را به گردن كودكان‌تان نيندازيد.
چه دختر خوبي
چه چيزي در مورد تشويق مي‌تواند اشتباه باشد؟ كلمات مثبت در مجموع يكي از موثرترين ابزارها براي والدين است. مشكل زماني ايجاد مي‌شود كه تشويق و ستايش مبهم و بي‌رويه مي‌شود. وقتي براي هر كار كوچك فرزند‌تان از تمام كردن شيرش تا كشيدن نقاشي به او مي‌گوييد «چه كار بزرگي كردي» اين جمله معناي اصلي خود را از دست مي‌دهد. براي آن‌ها مي‌توانيد تفاوت تشويق براي چيزهاي كوچك و همچنين تشويق براي كارهاي مهم‌تر را بيان كنيد. سعي كنيد براي كارهاي مهم كودك را تشويق كنيد اگر كودك شما هر روز شيرش را كامل مي‌خورد يا هر روز نقاشي مي‌كشد نيازي به تشويق نيست. بهتر است نگاه تخصصي داشته باشيد به جاي اين‌كه بگوييد «چه نقاشي قشنگي» بگوييد «چه رنگ‌هاي زيبايي براي خال‌هاي سگ به كار بردي.»حواس‌تان باشد كه رفتار كودك را مورد ستايش قرار دهيد نه خود كودك را.
بس كن والا كاري مي‌كنم كه گريه‌ات دربيايد
تهديد معمولا نتيجه سرخوردگي والدين است كه معمولا هم موثر نيست. وقتي با خشم مي‌گوييد «اگر يه بار ديگه اين كارو انجام بدي مي‌زنم روي دستت» دير يا زود مجبور مي‌شويد يا تهديدتان را عملي كنيد يا اگر هم اين كار را انجام ندهيد ديگر قدرت لازم را نداريد. اين قبيل تهديد‌ها در تغيير رفتار كودك تاثيري ندارد. طبيعي است كه كودكان كم سن و سال‌تر زمان بيشتري براي يادگيري نياز دارند. مطالعات نشان داده، تكرار در مورد انجام كاري در كودكان 2 ساله موجب مي‌شود كمتر آن كار را از ياد ببرند. بنابراين استفاده از روش‌هاي كارآمد تاثيرات به‌مراتب بهتري از استفاده از تهديد‌هاي لفظي دارد.
صبر كن تا بابا بيايد
اين جمله كليشه‌اي والدين نه تنها نوعي تهديد است بلكه ترويج نوعي نظم و انضباط سفت و سخت است. براي تاثير بهتر بايد حواس‌تان به موقعيت‌تان باشد. تنبيهي كه به تعويق مي‌افتد با عملي كه فرزندتان انجام داده توالي ندارد و تا وقتي كه پدر خانواده به خانه برسد كودك شما از ياد مي‌برد كه دقيقا چه كار اشتباهي انجام داده است. از سوي ديگر، پيش‌بيني مجازات كار انجام شده ممكن است بدتر از تنبيهي باشد كه كودك مستحق آن است. با تفويض تنبيه به والد ديگر، اقتدار خود را تضعيف مي‌كنيد. ضمن آن‌كه پدر خانواده را در نقش پليس به كودك مي‌شناسانيد.
تو خيلي...
وقتي برچسب‌هايي از قبيل اين‌كه «اين بچه خجالتي منه» روي كودكان‌تان مي‌زنيد بايد متوجه باشيد كه آن‌ها هر آنچه مي‌شنوند را بي‌چون و چرا باور مي‌كنند حتي وقتي در مورد خودشان باشد. بنابراين برچسب‌هاي منفي مي‌تواند موجب تضعيف اعتماد به نفس آن‌ها شود. حتي كلمات خنثي مانند خجالتي يا هوشمند نيز مي‌تواند تاثيرات منفي بر كودك بگذارد. راه بهتر براي بيان يك خصوصيت خاص در كودك آن است كه از بيرون به قضيه نگاه كنيد و مثلا بگوييد «سارا وقتي مي‌بينه كسي باهاش بازي نمي‌كنه، ناراحت مي‌شه. به‌نظرت چطور مي‌شه كمك كرد احساس بهتري داشته باشه؟»

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند 1390ساعت 13:59  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا افسردگی

در زندگی همه انسان ها فراز و نشیب هایی وجود دارد. مشکلات و شکست ها گاهی سبب می شوند تا انسان احساس بدبختی کند. اما در اکثر مواقع این احساسات زودگذرند. با این وجود کسانی هستند که این حس ها را برای مدت طولانی و به شکلی عمیق تر تجربه می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مساله، شما را به خواندن مطلب زیر دعوت می کنیم.
افسردگی چیست؟
از دیدگاه روان پزشکان، افسردگی دوره ای از زندگی فرد است که در آن ناراحتی، غم، بیهودگی، ناامیدی و ناتوانی بی نهایت احساس می شود. افسردگی می تواند ناشی از استرس، شکست یا حتی از دست دادن عزیزی باشد اما در بعضی مواقع نیز می تواند بی هیچ علت خاصی بروز کند. یکی دیگر از علل افسردگی، عدم توازن هورمون ها در بدن است. بعضی از انسان ها نیز با زمینه ابتلا به افسردگی متولد می شوند.دلیل افسردگی هرچه که باشد، به هر حال تمام ابعاد زندگی فرد (ازجمله کار، ارتباطات خانوادگی، روابط دوستانه و حتی سلامت جسم) را تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی نه تنها بزرگسالان را گرفتار می کند بلکه حتی به سراغ کودکان و نوجوانان نیز می رود البته باید به این نکته نیز توجه داشت که افسردگی کودکان و نوجوانان نیز به اندازه افسردگی بزرگسالان جدی است. در اکثر مواقع یک کودک افسرده احساس می کند که هیچ کس او را دوست ندارد. این کودک مطمئن است که این مشکلات مختص اوست و هیچ کس دیگری نمی تواند آن را درک کند. البته برای والدین سخت است که تشخیص دهند تا چه اندازه مشکل کودکشان جدی است چون آنها از دیدگاه خود به این مساله می نگرند و مطمئنا نگاه یک بزرگسال یا کودک متفاوت است به عنوان مثال در بعضی اوقات حتی فشارهایی که از طرف مدرسه اعمال می شود می تواند برای کودک خطرآفرین باشد حال آنکه از دیدگاه والدین این مساله امری کاملا طبیعی است. به هر حال حتی اگر مشکل کودکتان از نظر شما جدی نیست نباید آن را نادیده بگیرید چون از دیدگاه خودش با اهمیت است.
علایم افسردگی در کودکان و نوجوانان
اگر کودکی افسرده باشد، احتمال کمی وجود دارد که در این باره با والدین خود صحبت کند. یکی از اولین نشانه هایی که والدین مشاهده می کنند احتمالا تغییر در رفتار کودک است که خبر از وضعیت روحی نگران و غمگین او می دهد. کودکی که تا قبل سرزنده و شاداب و پرتحرک بوده ناگهان به کودکی غیرفعال تبدیل می شود. یکی دیگر از نسانه های هشداردهنده کسب نمرات پایین برای دانش آموزی است که همیشه نمرات عالی داشته است.
در هنگام بروز فشار شدید درسی یا مشکلات خانوادگی نیز ممکن است علایمی از افسردگی مشاهده شود. اگر کودک شما فقط یکی از علایم افسردگی را دارا است نگران نباشید، او دچار افسردگی حاد نشده، برعکس اگر تغییرات زیادی در رفتار او مشاهده کرده یا تعدادی از علایم که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد را داراست احتمالا او به افسردگی مبتلا شده و نیاز به کمک بیشتری دارد. این علایم عبارتند از:
تغییر در احساسات
کودک شما می تواند نشانه هایی مانند غم، نگرانی، عصبی بودن، ترس، ناتوانی، ناامیدی، گوشه گیری، احساس گناه و حتی عدم پذیرش اطرافیان را از خود بروز دهد.
تغییرات فیزیکی
کودک شما می تواند از سردرد یا ناراحتی و درد در دیگر قسمت های بدن شکایت کند. همچنین ممکن است احساس کنید که انرژی او نسبت به سابق کم شده و حتی در خواب و خوراکش اختلال دیده می شود. خستگی مفرط و دایمی و احساس کسالت نیز از دیگر تغییراتی است که ممکن است در او دیده شود.
تغییر در شیوه تفکر
ممکن است متوجه شوید که کودکتان خودش را دست کم می گیرد. حتی در پاره ای از موارد خود را سرزنش می کند. او در تمرکز نیز دچار مشکل شده و افکار منفی به ذهن او سرازیر شده اند.
تغییر در رفتار

ممکن است کودک شما از جمع کناره گیری کرده و تمایل کمی به بازی و ورزش نشان دهد. حتی در بعضی موارد ممکن است بدون علت خاصی گریه کند. همچنین ممکن است در برابر مسایل، واکنش غیرطبیعی نشان دهد مثلا بیش از حد عصبانی شده یا در برابر حوادث و اتفاقات کم اهمیت به طرز فجیعی گریه کند.

چگونه به کودک افسرده کمک کنیم؟

اگر او یکی از علایم ذکر شده را داراست: با کودک خود صحبت کنید. سعی کنید تشویقش کنید تا درباره آنچه که احساس می کند و هر آنچه که باعث ناراحتی اش می شود با شما صحبت کند.

اگر تعدادی از علایم ذکر شده را داراست: احتمالا کودک شما به افسردگی مبتلاست پس هول نشوید و به خود دلهره راه ندهید. روان پزشکان در خدمت شما و کودک دلبندتان هستند. از آنها کمک بگیرید. اگر به فرد افسرده (کودک، نوجوان یا بزرگسال) کمک کنید به راحتی می توان بر آن غلبه کند. برای کمک به فرد افسرده راه های زیر را پیشنهاد می کنیم.

1- ابتدا با پزشک خانواده خود مشورت کرده تا مطمئن شوید که علت کسالت، خستگی و... کودکان بیماری جسمی نیست.

با مدرسه یا مهدکوک او تماس بگیرید و از معلمشان سوال کنید که آیا آنها نیز تغییراتی در رفتار و خلق و خوی او حس می کنند یا خیر. صحبت کردن با معلمان کودک سبب می شود تا آنها نیز به شما ملحق شده و در کلاس مراقب کودک افسرده باشند.

2- به مشاوران مدرسه مراجعه کنید. آنها اگر قادر به حل مشکل شما نباشند لااقل شما را به یک روان شناس مجرب معرفی می کنند.

3- احساسات خود را کنترل کنید. باتوجه به اینکه ما همیشه علت افسردگی را نمی دانیم بنابراین ممکن است شما احساس گناه کرده و حتی ناامید شوید. این احساسات به کودکتان منتقل شده و او اشتباها تصور می کند که شما درکش نمی کنید.

4- پاسخ دادن به نیازهای یک کودک افسرده اصلا کار ساده ای نیست. در جلساتی که روان شناس برای شما ترتیب می دهد حتما شرکت کنید. این جلسات به شما کمک می کند تا بتوانید با مشکلات کودک خود (پرخاشگری، گریه و...) کنار آمده و وظیفه خود را به درستی انجام دهید.

5- نیازی کودک افسرده را صادقانه و با دقت برای خواهر، برادر و یا دگر اعضای خانواده شرح دهید تا به این ترتیب کودک شما از حمایت عاطفی سایر افراد خانواده نیز برخوردار شود.

بیشتر بدانیم:

اگر اطمینان حاصل کردید که کودک شما مبتلا به افسردگی است به مطالعه کتاب هایی در زمینه افسردگی کودکان بپردازید. حتما در اولین فرصت به کتابخانه محل خود مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند 1390ساعت 10:55  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا خجالتی؟ چرا بچه خجالتی؟

این صحنه حتما برای‌تان آشناست؛ كودكی كه در احوالپرسی‌های معمول روزانه با دیگران، پشت والدینش پنهان می‌شود و در جواب احوالپرسی آن‌ها ساكت می‌ایستد؛ این قبیل بچه‌ها را به‌اصطلاح «خجالتی» می‌گویند، مشكلی كه اغلب كودكان و حتی نوجوانان و بزرگسالان ممكن است با آن روبه‌رو باشند. در اصل این یك ویژگی شخصیتی است كه نباید باعث شرمندگی شود چون نيمي از بزرگسالان فكر مي‌كنند خجالتي هستند و بيش از نيمي از آن‌ها هم اذعان مي‌كنند كه در كودكي خجالتي بوده‌اند؛ اين مشكلي است كه با تشویق و حمایت قابل اصلاح است. خبر خوب اين‌كه كودكان خجالتي مي‌توانند كم‌رويي‌شان را مديريت كنند. آن‌ها فقط كمی به حمایت نیاز دارند. اگر فرزند شما خجالت مي‌كشد در جمع حاضر شود و رويش نمي‌شود از مغازه‌دار سوالي بپرسد! ممكن است فكر كنيد كه در كدام مرحله از تربيت و رشد او اختلالي بوده كه با اين مسئله روبه‌رو شده است! به هر دليلي كه كودك شما اكنون خجالتي است، بهتر است راه‌هاي كمك به او را پيدا كنيد.
خجالت چيست؟
از نظر علمی خجالت یك واكنش طبیعی در برابر افراد و محیط‌ های جدید است كه با ترس و كنجكاوی همراه است. هرچند بیشتر كودكان در شرایط مختلف قدری احساس خجالت و كم‌رویی می‌كنند اما كودكان خجالتی در تمام اوقات این احساس را دارند. واقعيت اين است كه كودكان خجالتي در فرهنگ چندگانه امروز به سختي مي‌توانند با ديگران ارتباط بگيرند اما شرمساري مي‌تواند كودك را از آموختن مهارت‌هاي اجتماعي باز ‌دارد، ضمن آن‌كه مي‌تواند بر عملكرد درسي‌اش تاثير گذاشته و او را دچار اضطراب ناشي از امتحان و پرسش كند. بدتر از همه اين‌كه كودك خجالتي مي‌تواند الگوي انزوايي داشته باشد كه او را از ارتباط با ديگران باز مي‌دارد. دانشمندان در حال حاضر بر اين باورند كه ارتباطات اجتماعي يكي از نياز‌هاي مهم بشري است كه مي‌تواند تاثيرات مثبتي بر سلامت فيزيكي و احساسي افراد در سطوح مختلف زندگي داشته باشد.
خجالت از كجا مي‌آيد؟
دلايل ايجاد ويژگي خجالتي در كودكان كم نيست اما برخی علل مهم آن را مرور مي‌كنيم.
ژنتیك: برخی از ویژگی‌های شخصیتی به افراد ارث می‌رسد بنابراین این ویژگی نیز می‌تواند در فرد ژنتیك باشد. تحقیقات نشان می‌دهد، میل به كم‌رویی ممكن است ژنتیك باشد‌. با توجه به تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه هاروارد در رابطه با نوزادان، 15تا20درصد نوزادان تازه به دنیا آمده در محیط جدید ساكت‌، هشیار و آرام هستند. با وجود این، حدود 25درصد از این نوزادان، نوجواناني خجالتی نمی‌شوند‌ در حالی‌كه بعضی از نوجوانان خجالتی‌، كودكی پرشورونشاطی داشتند.
ترس از شكست: هستند والديني كه فكر مي‌كنند كودك‌شان نابغه است و بايد هر آنچه لازم است را زود ياد بگيرد. كودكاني كه مدام بيشتر از ظرفيت‌شان از آن‌ها توقع وجود دارد، زماني‌كه نمي‌توانند آن انتظار را درست برآورده كنند احساس بدي پيدا مي‌كنند و اين احساس بد تبديل به ترس از شكست در آن‌ها مي‌شود و بالطبع آن‌ها را به سمت شرمساري سوق مي‌دهد.
شخصیت: گاهي اوقات شخصيت نوزاد طوري است كه حساس و عاطفی و البته زودرنج است. بنابراين چنين شخصيتي بيشتر احتمال دارد كه در كودكي خجالتی باشد.
رفتار آموزش داده شده: كودكان به‌دنبال تقلید مدل‌های تاثیرگذار هستند و این مدل‌ها می‌توانند والدین باشند. والدین خجالتی این حس را به كودك‌شان نیز می‌آموزند. مادري را تصور كنيد كه در مهماني كنار كودك خود ساكت نشسته و هيچ گپ‌وگفتي با اطرافيان ندارد. همين، يك الگو براي فرزند اين مادر مي‌شود.
روابط خانوادگی: كودكانی كه احساس وابستگی به والدین‌شان نمی‌كنند، ممكن است مستعد اضطراب و رفتار خجالتی باشند. از سوی دیگر، والدین به شدت محافظه‌كار نیز ممكن است كودك را از قرارگرفتن در موقعیت‌های جدید بترسانند. اين‌كه مدام به كودكي گفته شود كه با غريبه‌ها حرف نزن آن‌ها افراد خطرناكي هستند و.... بدون شك در آينده از او فردي ترسو و البته خجالتي خواهد ساخت.
فقدان تعامل اجتماعی: بچه‌هایی كه در سال‌های اول زندگی‌شان از دیگران دور هستند، احتمالا نمی‌توانند مهارت‌های اجتماعی را كه به آن‌ها كمك می‌كند بتوانند با دیگران در تعامل باشند، یاد بگیرند. برخي والدين فكر مي‌كنند در سال‌هاي اوليه تولد كودك، او بايد دور از ديگران و در محيطي بسته و محدود نگهدارند. اين مسئله يكي از عوامل مهمي است كه باعث مي‌شود كودك درك درستي از تعامل اجتماعي پيدا نكند.
والدين چه كمكي مي‌توانند بكنند
حالا كه فهميديد كودك‌تان خجالتي است، بهتر است بدانيد كه شما به‌عنوان والدين نقش مهمي در رفع اين ويژگي در كودك خود داريد. يادتان باشد كه هيچ‌كس به اندازه شما فرزندتان را نمي‌شناسد و با علائق او آشنا نيست، بنابراين اصلا نگران نباشيد و مطمئن باشيد با به‌كار بردن برخي راهكارها مي‌توانيد اين ويژگي را برطرف كنيد.
با كم‌رويي فرزند خود همدردي كنيد
اذعان به آنچه او احساس مي‌كند، بدون داوري منفي، به او كمك مي‌كند احساس بهتري نسبت به خود داشته باشد. دادن اين تصور كه چيز بدي در رفتار او وجود دارد باعث مي‌شود او حس بدي پيدا كند و در نتيجه خجالتي‌تر شود. همدردي با فرزندتان به او كمك مي‌كند كه مهارت‌هاي اجتماعي خود را افزايش دهد و با ديگران ارتباط برقرار كند. به كودك‌تان نشان دهيد، احساس او را درك مي‌كنيد. وقتي در يك جشن تولد وارد يك اتاق پر از كودك مي‌شويد به او بگوييد: «مي‌دانم سخت است وارد جمع بچه‌هايي بشوي كه اين همه سرو صدا مي‌كنند!» اين جمله به او كمك مي‌كند حس راحتي بيشتري داشته باشد و بتواند رفتار بهتري از خود نشان دهد.
به كودك خود راهبرد‌هاي موثر مقابله با كم‌رويي را آموزش دهيد
به كودك‌تان بياموزيد از ديگر كودكان سوال كند و به جواب‌هاي‌شان گوش دهد. با او صحبت كنيد چطور موقعيتي را كه باعث عصبي‌شدن او شده بايد مديريت كند. «اگر در مهماني عصبي بودي چه كار بايد بكني تا آرام شوي؟ مي‌تواني با يكي از بچه‌هايي كه در مدرسه مي‌شناسي معاشرت كني، مي‌تواني پيشنهاد كني كه تو هم از مهمان‌ها پذيرايي كني، فكر مي‌كني با ديگر بچه‌ها درباره چه چیزی می‌توانی صحبت كنی؟» 
به كودك‌تان برچسب خجالتي نزنيد
«ببخشید، این پسر من خیلی خجالتی است» جمله‌اي است كه مادر و پدر یك كودك خجالتی معمولا زمان روبه‌روشدن با دیگران به زبان می‌آورند. غافل از این‌كه این كار اشتباه است! گفتن این‌كه فرزندتان خجالت می‌كشد یا خجالتی است، به او این پیام را می‌دهد كه چیزی غیرطبیعی در وجودش هست و شما از این بابت شرمنده یا نگران هستید. همین موضوع موجب می‌شود تا كودك احساس گناه و تقصیر كند. از احساسات او باخبر شويد و به اين نكته توجه كنيد كه او مي‌تواند بر ترس خود غلبه كند. براي مثال به او بگوييد: «گاهي اوقات طول مي‌كشد كه كه تو در يك موقعيت جديد بتواني با بقيه گرم بگيري، تولد علي يادت مي‌آيد چطور در تمام بازي‌ها دست من را گرفته بودي؟ اما آخر مهماني كلي با بچه‌هاي ديگر اخت شدي و از بازي با آن‌ها لذت بردي.» 
مهارت‌هاي پايه اجتماعي را به كودك بياموزيد
بايد به كودكان بياموزيد كه تماس چشمي برقرار كنند، با ديگران دست بدهند، بخندند و با احترام با بقيه ارتباط داشته باشند. مي‌توانيد با نقش بازي‌كردن و بازي با عروسك‌ها هم اين چيزها را به كودك ياد بدهيد. اين‌كه چطور در زمين بازي با ديگران همبازي شوند و... بچه‌هايي كه در پيوستن به گروه‌هاي مختلف موفق عمل مي‌كنند ابتدا مشاهده مي‌كنند و سپس راهي براي ملحق‌شدن به گروه پيدا مي‌كنند. اين بازي‌ها را در خانه با كودك انجام دهيد و مهارت‌هاي اجتماعي را تمرين كنيد.
الگوي رفتاري با اعتماد به نفسي باشيد
شما به‌عنوان والدين بايد بتوانيد با غريبه‌ها دوستانه برخورد كنيد، به ديگران كمك كنيد و برخورد آرام در واكنش‌هاي اجتماعي را در همه زمينه‌ها مدل‌سازي كنيد. يادتان باشد كودك با ديدن آدم‌هاي اطرافش خيلي چيزها ياد مي‌گيرد. اگر شما هنگام برخورد با ديگران احساس راحتي كنيد و بتوانيد با كلمات ساده ارتباط خوبي برقرار كنيد، كودك شما هم اين رفتار شما را مي‌بيند و ياد مي‌گيرد. پس سعي كنيد، در برخورد با ديگران در سلام كردن و معرفي خودتان پيش‌قدم باشيد و سر صحبت را شما باز كنيد.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم اسفند 1390ساعت 9:59  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا گلیسیرین

گلیسیرین در بسیاری از محصولات پوست‌و‌مو وجود دارد؛ محصولاتی چون انواع صابون‌ها، پاك‌كننده‌ها، مرطوب‌كننده‌ها و شامپو‌ها، كاندیشنر‌ها و...، شما انتخاب‌های فراوانی دارید تا با توجه به نیاز خود یكی از آن‌ها را تهیه كنید اما آیا واقعا تاثیری هم دارد؟ گلیسیرین می‌تواند رطوبت را به‌خود جذب كند تا جایی كه اگر رطوبت هوا بیشتر از 70 درصد باشد، گلیسیرین مقداری از آن را به‌خود جذب می‌كند. بنابراین وقتی روی پوست قرار می‌گیرد می‌تواند رطوبت را جذب خود كند و به پوست انتقال دهد و در این روزهای سرد و خشك پوست شما را نجات دهد. 
 گلیسیرين خالص استفاده نكنید
جالب است بدانید گلیسیرین خالص پوست را خشك می‌كند مثلا اگر شما در آب‌و‌هوای خیلی خشك از گلیسیرین خالص استفاده كنید، مواد موجود در گلیسیرین رطوبت را از لایه‌های عمیق پوست بیرون می‌كشد و به سطح پوست می‌آورد و در نتیجه این رطوبت با آمدن روی سطح پوست بخار می‌شود و در نهایت پوست خشك‌تر به‌جا می‌ماند، اما در كرم‌های حاوی گلیسیرین، نوعی افزودنی اضافه می‌كنند تا آب و رطوبت از دست نرود و در نتیجه پوست رطوبت خود را حفظ كند. اگر می‌خواهید از گلیسیرین خالص استفاده كنید بهتر است آن را با آب رقیق كنید. 
بهترین ماده جلوگیری از خشكی پوست
پوست ما به‌طور طبیعی مواد شیمیایی محلول در آبی را تولید می‌كند كه به‌عنوان عامل‌های مرطوب‌كننده طبیعی شناخته می‌شوند كه پوست را پر از آب نگه می‌دارند. گلیسیرین خیلی شبیه این عامل‌های مرطوب‌كننده طبیعی خود پوست است؛ چون رطوبت محیط را جذب پوست می‌كند. در واقع گلیسیرین قدرت حفاظتی پوست را بالا می‌برد تا بتواند مواد شیمیایی مضر را دفع كند و در عوض میزان بیشتری آب در خود نگه دارد و در نتیجه پوست كمتر خشك می‌شود. بعضی از دكترها عقیده دارند گلیسیرین بهترین ماده برای جلوگیری از خشك شدن پوست است.
برای نرم كردن پوست‌های خشك
اگر به خاطر خشكی، پوست‌تان زبر شده است، می‌توانید با ساختن یك ماسك صورت از این زبری خلاص شوید، كافی است يك قسمت گلیسیرین را با يك قسمت عسل و 2 قسمت آب مخلوط كنید و بعد به آن كمی آرد جو اضافه كنید تا مخلوط حالت خمیری پیدا كند و بتوان به‌صورت ماسك به‌ چهره مالید. این ماسك باید حدود 20 دقیقه روی پوست باقی بماند و بعد آب بكشید، شما می‌توانید به جای آب، شیر یا چای بابونه بریزید.
برای روشن كردن پوست بازوها
خیلی اوقات به خاطر طرز نشستن و قرار دادن بازوها و آرنج‌ها، پوست این قسمت‌ها تیره می‌شود و این تیره شدن پوست برای خیلی از خانم‌ها آزاردهنده است، اما راه‌حل‌های طبیعی وجود دارد كه می‌تواند به شما كمك كند پوست این قسمت را روشن كنید. كافی است آب یك لیمو را بگیرید و با مقدار كافی شكر مخلوط كنید تا مخلوط حالت خمیری پیدا كند. بعد این مخلوط را روزانه حدود 5‌دقیقه روی آرنج ماساژ دهید؛ لیمو خاصیت رنگ‌بری دارد و شكر هم سلول‌های مرده سطح پوست را كاملا از بین می‌برد. بعد از این كار مخلوطی از گلیسیرین و گلاب تهیه كنید كه كمی حالت كرمی داشته باشد و روی بازوها بمالید، این كار تولید ملانین را كم می‌كند و رنگ قسمت‌های تیره پوست را روشن می‌كند. در واقع هم گلاب و هم گلیسیرين به‌عنوان رنگ‌‌برهای طبیعی شناخته می‌شوند كه می‌توانند پوست‌های مرده و چربی‌ها را هم بردارند.
اگر پوستي درخشنده  مي‌خواهيد
گلیسیرین از آن ماده‌هایی است كه می‌تواند رطوبت را به پوست بازگرداند، بدون آن‌كه آن را چرب كند و علاوه بر این منافذ پوستی را هم مسدود نمی‌كند. استفاده از ماسك گلیسیرین می‌تواند شما را از شر پوست‌های مرده و كدر خلاص كند و با آبرسانی پوست را درخشان می‌كند. برای ساختن این ماسك اول باید زرده و سفیده یك تخم‌مرغ را از هم جدا كنید و بعد سفیده آن را با یك چنگال یا همزن آنقدر بزنید تا كاملا سفید شود، بعد به آن يك قاشق غذاخوری عسل اضافه كنید. عسل علاوه‌بر‌این‌كه برای سلامت پوست مفید است، خاصیت چسبندگی آن باعث می‌شود، سلول‌های مرده سطح پوست به خوبی كنده شوند. حالا به مخلوط یك قاشق غذاخوری گلیسیرین اضافه كنید و دوباره خوب هم بزنید تا پف كند، اكنون این مخلوط را با انگشت به كل صورت‌تان بمالید، حواس‌تان باشد خیلی به چشم‌ها نزدیك نشوید. اجازه دهید تا ماسك كاملا روی صورت‌تان خشك شود، بعد از خشك شدن آرام ماسك را از روی صورت بكنید تا همراه آن سلول‌ها و پوست مرده نیز كنده شود. در نهایت صورت را با آب سرد بشویید.
پوست را در برابر التهاب‌ها قوی می‌كند
تحقیقات علمی نشان می‌دهند، استفاده از گلیسیرین می‌تواند از پوست در مقابل حساسیت‌ها و التهاب‌ها محافظت كند. پژوهشی در سال 1998انجام شد كه در مجله بین‌المللی پوست انتشار یافت؛ در این پژوهش پوست داوطلبان را در معرض مواد حساسیت‌زا و التهاب‌زا قرار دادند و بعد برای آن‌ها گلیسیرین تجویز كردند. گلیسیرین توانست بیشتر تاثيرات منفی مواد التهاب‌زا را از بین ببرد، در واقع مقاومت پوست را بالا ببرد تا بتواند از خود محافظت كند، علاوه بر این‌ها به بازسازی سلول‌های پوستی هم كمك كرد.
اگر دست‌های‌تان زبر شده است
خشك شدن پوست دست‌ها در این روزهای سرد زمستانی یك مشكل رایج بین اكثر افراد است. برای نرم كردن پوست دست می‌توانید مقدار برابري از گلیسیرین و گلاب را مخلوط كرده و از آن استفاده كنيد. علاوه بر این برای نرم و سفید كردن دست هم می‌توانید از گلیسیرین استفاده كنید، به اين طریق كه مقداری عسل و آبلیموي‌ترش را مخلوط كرده و به‌مدت 15تا 20 دقیقه روی دست‌ها بمالید و سپس بشویید.
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم اسفند 1390ساعت 9:38  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا ترک و خشکی لب

مراقبت از لب ها تنها برای داشتن ظاهری زیبا نیست، این مورد به منظور حفظ سلامتی اهمیت ویژه ای دارد. پس باید راه های درمان خشکی و ترک خوردگی لب را بدانیم تا بتوانیم مراقبت بیشتری از از لب های خود کنیم.‎

لب ها مانند دیگر قسمت های پوست نمی توانند در برابر از دست دادن رطوبت مقاومت کنند. لایه های پوست لب بسیار نازک و فاقد غدد چربی هستند و به همین دلیل مستعد خشک شدن و ترک خوردن می باشند.

اگر لب هایتان خشکیده، چروک و دردناک شده اند، احتمالا شما از ترک خوردگی لب رنج می برید. ترک های کوچک و بزرگ باعث می شوند شما کمتر لبخند بزنید.

‎عوامل متعددی می توانند منجر به خشکی و ترک خوردن لب شوند، اما مواردی همچون استرس، خستگی، سوء تغذیه، زندگی در مناطق گرم و مناطق سرد و خشک، عفونت های باکتریایی، استفاده مکرر از صابون و محصولات آرایشی غیر استاندارد، کمبود ویتامین، تنفس از دهان، خشکی هوای خانه، کم شدن آب بدن و عادت لیسیدن و جویدن لب ها از مهم ترین عواملی هستند که می توانند باعث تبخیر رطوبت و نهایتا خشک شدن لب ها گردند.

در ادامه مطلب، به برخی راه های ساده برای داشتن لب هایی با طراوت و مرطوب اشاره می کنیم:

‎لب های خود را نلیسید
‎مکررا در معرض آب قراردادن پوست، باعث محروم ساختن آن از رطوبت و در نتیجه خشک شدن آن می گردد. ممکن است به طور موقت احساس بهتری در شما ایجاد کند، اما در واقع باعث خشک شدن بیشتر لب ها می گردد، همانند شستن مداوم دست ها که خشکی پوست دست را به همراه دارد.

‎از پماد لب استفاده کنید
‎محصولات متعددی در بازار موجود است. بیشتر چرب و مومی شکل هستند که خاصیت ضدباکتری و ضدالتهاب دارند و با ایجاد لایه ای محافظ مانع از دست دادن رطوبت پوست می شوند. سعی کنید از پمادهایی که دارای اسانس و طعم هستند استفاده نکنید. این اسانس ها به دلیل شیرین بودن باعث تشدید عادت لیسیدن لب می شوند. ‎
استفاده از وازلین طبی برای جلوگیری از خشکی لب بسیار موثر است

‎کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید
‎اشعه ماورای بنفش، لب ها را خشک و آسیب پذیر می کند. این امر در دیگر قسمت های بدن نیز صدق می کند.
‎با اینکه لب در سرطان پوست سهیم است، اما فاقد ملانین می باشد. ملانین یا همان رنگدانه پوست، عاملی حفاظتی در برابر اشعه ماورای بنفش است.

سرطان پوستی که خود را بر روی لب ها نشان می دهد، معمولا جدی تر است و سریع تر گسترش می یابد. پس اگر شما مجبور هستید که زیاد در معرض آفتاب قرار بگیرید، از پمادهای لب که حاوی ضد آفتاب هستند استفاده کنید. بهتر است این محصول را با spf (فاکتور حفاظتی) 15 به بالا تهیه و مصرف نمایید.

‎از رژ لب های مرغوب استفاده کنید
‎متخصصان پوست معتقدند که زنان مسن کمتر از مردان، دارای پوست آسیب دیده و لب های شکاف خورده هستند. شاید دلیل آن استفاده از رژلب باشد.
‎رژلب ساختار حفاظتی متوسطی در برابر اشعه ماورای بنفش دارد. برای اثر بخشی بیشتر، بهتر است از رژلب های مرغوب مرطوب کننده و حاوی ضدآفتاب استفاده کنید.

‎خمیر دندان خود را چک کنید
‎حساسیت به خمیر دندان و دهان شویه ها می تواند عامل قرمزی و خشک شدن پوست لب گردد. برای چند روز از یک مارک خمیردندان و یا دهان شویه استفاده کنید و ببینید اگر مشکلی با شستشو و مسواک زدن ندارید آن را ادامه دهید.

‎مواد غذایی تحریک کننده نخورید
‎هنگامی که لب ها شکاف می خورند، حساس تر می شوند. موادغذایی خاص می تواند باعث التهاب بیشتر شود.
‎برای مدتی مصرف فلفل قرمز، خردل، انواع سس و آب پرتقال را کنار بگذارید تا لب های شما بهبود یابند.

‎در پایان، استرس را از خود دور کنید، به تغذیه خود توجه کنید، با استفاده از دستگاه های بُخور، محیط خانه را کمی مرطوب و استریلیزه نگه دارید تا پوستتان همیشه باطراوت و شاداب بماند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم اسفند 1390ساعت 10:33  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا شکم بزرگ و ...

حتی اگر دوست ندارید/آب بنوشید

نوشیدن آب احتمالا آخرین کاری است که دوست دارید وقتی شکم‌تان در حال انفجار است انجام دهید اما مصرف آب به میزان کافی در طول روز باعث کنترل میزان سدیم موجود در سطح بدن شده و دیگر در شکم خود احساس بزرگی و نفخ نخواهید داشت.

آب باعث تصفیه خون و بهتر کار کردن دستگاه گوارش می‌شود و جلوی نفخ شکم را می‌گیرد. حتی می‌توانید به جای مصرف نوشیدنی‌های مختلف که قندهای مصنوعی نیز دارند از آب استفاده کنید؛ یک نوشیدنی کامل، طبیعی و بی‌ضرر. برای مزه‌دار کردن آب، مقداری آبلیموی تازه می‌تواند پیشنهاد بسیار خوبی باشد. کافی است یک‌بار امتحان کنید و اثرات بسیار خوب آن ‌را در سلامت بدن‌تان ببینید. میوه‌ها و سبزی‌های آبدار هم، منابع خوبی برای تامین آب مورد نیاز بدن و کاهش نفخ‌های شکمی هستند.

بدون نمک مزه‌دار کنید/نمک، دشمن سلامت

مواد‌غذایی آماده و فست‌فودها سرشار از نمک و میزان پایین فیبر هستند که هر ۲ ایجاد نفخ می‌کنند. هنگام خرید مواد‌غذایی آماده و کنسروها حتما به محتویات آن توجه کنید. اگرچه همیشه متخصصان تغذیه خوردن میوه‌ها و سبزی‌ها را به ما توصیه می‌کنند اما به یاد داشته باشید مصرف سبزی‌ها با سس فراوان و نمک زیاد نیز باعث بزرگ‌شدن شکم و افزایش نفخ می‌شود.

هیچ‌وقت میزان نمک موجود در مواد‌غذایی را از طریق مزه کردن آن‌ها اندازه‌گیری نکنید. برای اطلاع از میزان نمک در مواد‌غذایی که خریداری می‌کنید حتما برچسب‌های روی بسته‌بندی‌های آن‌ها را مطالعه کنید. برای مزه‌دار کردن غذاها هم نیازی به نمک فراوان نیست، می‌توانید غذاهای خود را به‌راحتی با مقداری آبلیمو، پودر سیر، پودر نعنا و ریحان، عصاره گشنیز، جعفری یا سایر سبزی‌هایی که با ذائقه شما و سایر اعضای خانواده جور است، طعم‌دار کنید.

بفرمایید موز- انبه/پتاسیم فراموش نشود!

بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها منابع خوب پتاسیم هستند اما بعضی از آن‌ها از نظر میزان این ماده معدنی غنی‌تر و کامل‌تر هستند؛ موز، انبه، هندوانه، سیب‌زمینی، اسفناج، گوجه‌فرنگی، مغز بادام، پسته و….آب میوه‌های طبیعی هم منابع خوب پتاسیم و قند طبیعی هستند، خوردن آن‌ها را فراموش نکنید. پتاسیم می‌تواند ورم شکم و نفخ را کمتر کند.

این نوشیدنی‌ها ممنوع هستند/نوشابه‌های گازدار نخورید

شیرین‌کننده‌های مصنوعی که جایگزین مواد قندی شده‌اند در موادی که با عنوان مواد بدون قند وارد بازار می‌شوند هم وجود دارند. محصولات بدون قند، کالری کمتری را جذب بدن می‌کنند اما در روده انباشته شده و باکتری‌های بسیاری از آن‌ها تغذیه می‌کنند. نتیجه چه می‌شود؟ افزایش نفخ و احساس بزرگ‌شدن شکم.

آن‌ها را سر سفره بیاورید/ با لبنیات دوست شوید!

لبنیات منبع بسیار خوب کلسیم و سایر مواد معدنی است. قند موجود در مواد لبنی هم یک قند طبیعی است اما بدن بعضی افراد آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز را به میزان کافی ندارد و این کمبود آنزیم و هضم نشدن لاکتوز بعد از مدت زمان طولانی باعث ایجاد نفخ می‌شود.

بنابراین اگر خوردن شیر به مقدار زیاد شما را اذیت می‌کند، از مقادیر کم شروع کنید و کم‌کم میزان آن ‌را افزایش دهید. نیازی نیست که از همان ابتدا روزی ۳ لیوان شیر بخورید و بدن خود را با مشکل روبه‌رو کنید. اجازه دهید تا بدن‌تان ابتدا به هضم شیر و مواد لبنی به میزان اندک عادت کند سپس میزان آن ‌را افزایش دهید.

اگر با هضم لاکتوز مشکل دارید می‌توانید از محصولاتی که لاکتوز آن‌ها کم شده استفاده کنید. درصورتی که کلسیم مورد نیاز بدن از مواد لبنی تامین نشود باید آن ‌را از طریق سایر مواد حاوی کلسیم مانند شیر سویا یا آب پرتقال و میوه‌های طبیعی تامین کنید.

وعده‌های بیشتر، سرعت کمتر/کم بخورید، همیشه بخورید!

به جای ۳ وعده غذایی کامل از وعده‌های متعدد و کوچک‌تر استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود علاوه بر جلوگیری از نفخ، میزان قندخون و گرسنگی نیز کنترل شود بنابراین به ۵ تا ۶ وعده غذایی کوچک‌تر در روز و مواد مغذی توصیه شده رو بیاورید.

در ضمن سریع خوردن غذا بدون این‌که خوب آن را بجوید باعث قورت دادن هوا و نفخ معده می‌شود. غذا خوردن باید حداقل ۳۰ دقیقه طول بکشد. توجه داشته باشید هضم غذا از دهان شروع می‌شود و با جویدن بیشتر می‌توانید نفخ معده را کاهش دهید. یک ویژگی دیگر آهسته خوردن، احساس سیری زودتر است. بررسی‌ها و تحقیقات پزشکی نشان داده هرچه کندتر غذا بخورید، مقدار کمتری غذا خواهید خورد چراکه زودتر احساس سیری می‌کنید.

آرام آرام عادت کنید/سبزی‌ها و انتخاب صحیح آن‌ها!

در انتخاب سبزی‌ها دقت کنید. ممکن است با خوردن سبزی‌هایی مانند کلم بروکلی و گل کلم، با نفخ مواجه شوید البته این به این معنی نیست که آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید بلکه آن‌ها را کم‌کم به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بدن به این ترکیبات که برای تمام دستگاه‌های بدن مفید هستند عادت کند.

بدنسازی کنید/دست به کار شوید، چرا نشسته‌اید؟!

هر چند افراد به طرق مختلف وزن خود را کاهش می‌دهند اما محققان می‌گویند انجام ورزش شکم در طول روز عضلات شکم را تقویت می‌کند. تقویت عضلات شکم به‌شخص، ظاهر لاغرتر با عضلات قوی و حالت بدنی بهتر می‌دهد.

نفخ معده و بزرگ شدن شکم در بیشتر موارد موضوع خطرناکی را با خود به همراه ندارد اما به‌دنبال حاد شدن این موضوع و روز به روز وخیم‌تر شدن آن، به پزشک خود مراجعه کنید تا راه‌های درمانی موثرتری را به شما پیشنهاد کند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم اسفند 1390ساعت 9:43  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا ادب،چرا آداب معاشرت،چرا ....

آداب معاشرت فقط مختص رفتار شما سر میز غذا نیست، آداب معاشرت انعکاسی از چشم‌انداز کلی شما در روابط اجتماعی و زندگی جمعی است. اینکه در اتوبوس شلوغ جایتان را به پیرزنی که ایستاده است ندهید، چیزی در مورد شما به همه آنهایی که بیننده هستند می فهماند. اینکه حاضر نیستید لحظاتی راحتی خود را به خاطر دیگری به خطر بیندازید.

به گزارش تکناز : در اکثر موقعیت‌ها، تصویر و ظاهر شما بخشی از چیزی نیست که توصیف‌کننده شماست؛ بلکه همه آن چیزی است که شما را توصیف می‌کند. کسانیکه چیزی در مورد شما نمی‌دانند با تنها اطلاعاتی که در دست دارند جای خالی‌ها را پر می‌کنند، و آن چیزی نیست جز آنچه از رفتار و کردار شما می‌بینند. صرفنظر از فکری که شما در مورد خودتان دارید، یک عادت اجتماعی بد می‌تواند معیار فکر دیگران نسبت به شما شود: هر کسی که ببیند شما غذایتان را با دهان باز می‌جوید خیلی قبل از اینکه شغل یا تخصص شما را به خاطر بسپارد، آنرا به یاد خواهد آورد.

1. معرفی نکردن افراد : چه در یک موقعیت شغلی باشید و چه اجتماعی، اگر فراموش کنید که دو نفر را به هم معرفی کنید، بسیار زشت و ناشیانه به نظر خواهد رسید زیرا شما تنها آشنای مشترک آنها هستید. قوانین پذیرفته شده‌ای برای نحوه معرفی کردن حرفه‌ای وجود دارد (مثل اول گفتن نام فردی که از نظر حرفه‌ای مقام بالاتری دارد)، اما هیچکدام از آنها به اندازه اینکه یادتان نرود آنها را به هم معرفی کنید، مهم نیست.

2. تکان ندادن به خود برای تلفنی حرف زدن : 
تقریباً در همه موقعیت‌های اجتماعی، آنهایی که در اتاق شما شریک هستند بیشتر از کسی که به شما زنگ یا پیامک می‌زند، مستحق توجه شماست. این مسئله وقتی سر میز شام یا موقعیت شخصی مشابهی هستید، قابل‌توجه‌تر خواهد بود اما برای هر موقعیتی که تنها نباشید صدق می‌کند. حتی اگر با افرادی کاملاً غریبه در یک صف ایستاده باشید، سعی کنید تا جایی که ممکن است تماس تلفنیتان را برای خودتان نگه دارید.
3. بحث کردن سر یک صورتحساب :
 
این یک قانون ساده برای موقعیت‌های غذا‌خوری دسته‌جمعی در بیرون از منزل است: همیشه برای پرداخت کردن یا سهیم شدن در پرداخت آماده باشید. باید پیش‌بینی کنید که یکی از اعضای گروه به خود اجازه بدهد که غذایی فوق‌العاده گران سفارش دهد. اگر چنین مسائلی بارها موجب اذیتتان بوده است، به جای اینکه در رستوران سر صورتحساب بحث کنید، در موقعیتی دیگر با آن برخورد کنید. علاوه ‌براین، خیلی راحت می‌توانید در چنین موقعیتی نشان دهید که فردی بخشنده و بزرگوار هستید.
4. دیر رسیدن به سر قرار :
 آدمها دوست دارند که حس کنند بر آنها ارزش گذاشته می‌شود و اگر به دنبال راهی مطمئن هستید که به کسی نشان دهید هیچ ارزشی برای او قائل نیستید، دیر سر قرارتان با او برسید. می‌توانید 20 دقیقه دیرتر با یک توضیح خوب و منطقی برسید اما بالاخره بهانه شما هر چه که باشد، فرد مقابل به این فکر خواهد کرد که چرا باید بیش از شما برای رابطه‌تان ارزش و احترام قائل باشد. بخصوص در یک موقعیت کاری، در برخورد با مشتریان و رئیس، دیر رسیدن راهی بسیار عالی برای جدا کرن کارمندان توانا و ملاحظه‌کار و کارمندان بهانه‌گیر و بی‌توجه است.
5. تقدیم نکردن محل نشستن خود :
 به همان ترتیبی که بسیاری از قوانین آداب معاشرت برای این طراحی شده‌اند که فردی خودمحور به نظر نرسد، قانون "تقدیم محل نشستن خود به فردی که نیاز بیشتری به آن دارد" یکی از اصول شخصیتی اساسی انسان بوده و هیچ نیازی به بحث درمورد سیاست‌های جنسیتی ندارد. شاید آن زن باردار یا پیرزن ناتوان آنقدرها نیازی به صندلی شما در اتوبوس نداشته باشند و شاید شما روز بسیار بدی داشته‌اید، پاهایتان درد می‌کند و اتوبوس هم پر از آدم‌های بدبخت و بیچاره است اما به هر ترتیبی که هست از نیاز خود چشم‌پوشی کرده و صندلیتان را به فردی نیازمندتر تقدیم کنید.
6. برخورد ضعیف با پرسنل خدمات : 
هیچ اشکالی ندارد که با اشاره ابراز کنید که از خدماتی رضایت نداشته‌اید اما درست نیست که اگر خیلی وضع مالی خوبی ندارید یا برای هزینه‌های آن خدمات آمادگی نداشتید، از تذکر دادن خودداری کنید. به همین ترتیب، درست هم نیست که بخاطر اشکالات خیلی کوچک غذای رستوران را پس بفرستید و با کارمندان و پرسنل طوری رفتار کنید که انگار مستخدم شما هستند.
7. فقط درمورد خودتان حرف بزنید :
 خودپرستی اصلاً خصوصیت جالبی نیست. درست است که بعضی افراد بخاطر غرور و خودخواهی که دارند افراد را به سمت خود جذب می‌کنند اما دلیل نمی‌شود که شما هم از آنها تقلید کنید. اینکه در مکالمات و گفتگوها فقط خودتان حرف بزنید و به هیچکس اجازه حرف زدن ندهید هم اصلاً کار زیبایی نیست چون دقیقاً همان نتیجه را دارد. اجازه بدهید دیگران هم نظراتشان را بگویند و وقتی از شما سوال می‌کنند نیازی نیست برای همه سوالات سه ساعت جواب بدهید. سعی کنید از دیگران سوال کنید این باعث می‌شود احساس کنند به جز خودتان برای دیگران هم ارزش قائل هستید.
8. رعایت نکردن آداب باشگاه‌های ورزشی : 
آداب باشگاه رفتن بسیار ساده است اما با اینحال خیلی‌ها هستند که با رعایت نکردن این آداب باشگاه را به محیطی ناخوشایند تبدیل می‌کنند. اینها همان‌هایی هستند که یک دستگاه ورزشی را دقایق متمادی اشغال می‌کنند بی آنکه به نظر برسد کار مفیدی با آن انجام بدهند. همان‌هایی که وزنه‌ها و دمبل‌ها را وسط باشگاه رها می‌کنند و بعد از انجام کار آن را سر جای خود قرار نمی‌دهند و ممکن است پای کسی به آنها گیر کند و موجب صدمه زدن به دیگران شوند. همان‌هایی که موقع نشستن روی دستگاه‌ها از حوله شخصی استفاده نمی‌کنند و جای عرق بدنشان را روی همه دستگاه‌ها بر جای می‌گذارند. یک قانون کلی شاید بتواند همه باشگاه‌ها را از شر چنین افرادی خلاص کند: نباید طوری رفتار کنید که انگار مهمترین آدم روی زمین هستید. طوری رفتار کنید که در آن فضا با دیگران شریک هستید.
9. آرایش کردن در اماکن عمومی :
 آرایش کردن در محیط عمومی تجاوز به حق اجتماعی ما محسوب می‌شود؛ چه فکر کنید کسی نگاهتان می‌کند چه نه، این کار درست نیست. هر کاری که محل آن سرویس بهداشتی است، مثل گرفتن ناخن‌ها، تمیز کردن چشم ها و هر چیز مربوط به بهداشت شخصی، نیز از این جمله است. یک سنت قدیمی می‌گوید زمانیکه در محلی عمومی هستید، از دست زدن به صورت خود خودداری کنید.
10. غذا خوردن با دهان باز :
 مثل حیوانات غذا خوردن یکی از بدترین اشتباهات اجتماعی است. این عادت زشت نه تنها شما را زیر سوال می‌برد بلکه اطرافینتان که می‌خواهند از غذای خود لذت ببرند را نیز مشمئز می‌کند. این مسئله مخصوصاً برای خانم‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و نشانه یک مرد بی‌کلاس است.

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم اسفند 1390ساعت 9:28  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا و چطور با کودکان رفتار کنیم

«تنبیه بدنی چیزهای اشتباهی را به کودکان می آموزد.» با استفاده از نکات زیر می توانید بهترین نوع برخورد را آموزش ببینید.

 

1ـ زمانی که یک فرد بزرگسال، کودکی را کتک می زند، بچه احساس عجز و نا امیدی می کند. این احساسات باعث می شود که کودک افسرده و پرخاشگر شود.

 

به کودکان خود آموزش دهید که شما می خواهید که آنها چگونه عمل کنند. چون کودکان اغلب نمی دانند چه?کاری درست و چه کاری نادرست است. برای آموزش دادن به آنها صبور باشید.

 

 

۲ـ زدن یک کودک حل مشکل را به او نمی آموزد. فقط به او می آموزد که احساس بدی نسبت به خود داشته باشد و عزت نفس او پایین بیاید. عزت نفس پایین می تواند تا آخر عمر همراه کودک باشد. مراقب آنچه که می گویید باشید. معنی کلمات می تواند به اندازه کتک زدن، به آنها آسیب برساند.

 

بنابر این خونسرد باشید.

 

 

۳ـ تنبیه بدنی باعث می شود که بچه ها عصبانی و رنجیده خاطر شوند و احساس دشمنی کنند و بخواهند انتقام بگیرند.

 

پس با گفتگو به بچه هایتان بیاموزید که آنها اشتباه کرده اند. تا زمانی که آنها کوچک هستند، اطمینان حاصل کنید که آنها قوانین خانواده را می فهمند. این قوانین ایمنی، وقت خواب، وقت غذا خوردن و... است.

 

 

۴ـ تنبیه بدنی می تواند کودکان را درباره شناخت درست و غلط به اشتباه بیندازد.

 

به کودکان خود یاد بدهید که روش های غیر مضر برای بیان احساسات خود به کار گیرند. سپس احساسات آنها را بپذیرید و به آنها نشان دهید که می فهمید و مراقب هستید.

 

 

۵ـ وقتی شما کودک را تنبیه می کنید، به این معنا است که کار شما درست است و حق با شما است. این رفتار سبب می شود که کودک از بزرگسالش تقلید کند و در آینده هم به دیگران صدمه بزند.

 

 

۶ـ تنبیه بدنی به احساسات بچه ها آسیب می رساند، نمرات آنها در مدرسه افت پیدا می کند. همچنین یافتن دوستان در مدرسه برای آنها کار دشواری می شود.

 

به آنها توجه کنید، از کارهای خوب او ستایش کنید و اجازه بدهید کودک بداند که شما او را به خاطر وجودش دوست دارید.

 

 

۷ـ تنبیه و بدرفتاری فیزیکی با کودک به آنان آموزش می دهد که من بد هستم و باید حرکات بدم را تا جایی که می توانم ادامه دهم.

 

هنگامی که کودکتان بی ادبی می کند، زود عکس العمل نشان ندهید. به او مهلت دهید. این مسئله کودکتان را مدت کوتاهی از شما جدا می کند. او را روی صندلی، پله یا در اتاقش قرار دهید. سپس به او اجازه دهید هنگامی که توانست خود را کنترل کند، به شما بپیوندد. این به او آموزش می دهد که شما به خاطر رفتار خوب برنده شده اید.

 

 

۸ ـ تنبیه بدنی، هرگز رفتار درست را به کودک آموزش نخواهد داد.

 

او را نزنید. بچه ای که زیاد کتک می خورد، کنترل درونیش توسعه پیدا نمی کند. او به افراد دیگر نگاه می کند تا به او بگویند که راست و غلط چیست. همچنین آنها فکر خواهند کرد که من نباید خودسری کنم چون تنبیه خواهم شد. به جای این که بگوید من نباید بی ادبی کنم چون بی ادبی بد است.

 

 

۹ـ صدمه زدن فیزیکی در هر صورت باعث ترسیدن کودکان می شود.

 

خود را کنترل کنید. هیچ چیز بهتر از این نیست که والدین در مقابل بچه ای که خارج از کنترل است، آرام باشند. به کودکتان آموزش دهید که عصبانیت خود را کنترل کند و به خود اجازه ندهید که به او توهین کنید. چون با این کار، عصبانیت او را دوباره زنده می کنید. به خاطر داشته باشید شما بزرگسالید.

 

 

۱۰ـ بعضی اوقات والدینی که خیلی خسته یا آشفته هستند، همزمان باگریه بچه شان او را بالا و پایین می اندازند. کوری، صدمات مغزی یا حتی مرگ بچه، می تواند نتایج چنین عملی باشد.

 

در تربیت فرزندان تان، از دوستان یا مشاوران خوب کمک بخواهید. پیوستن به گروه های والدین و صحبت کردن با پدر و مادرهای با تجربه را مورد توجه قرار دهید. در مورد بچه ها و چگونگی تربیت یافتن آنها به طرق مختلف آموزش ببینید.

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم اسفند 1390ساعت 10:12  توسط راستین فرحبخش  | 

چرا و چه رنگی بپوشیم


● چه رنگی به شما می‌آید؟

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که چرا برخی رنگ‌ها بیش از باقی رنگ‌ها به شما می‌آیند؟ طبق گفته کارشناسان، برای آنکه بدانید چه رنگی هارمونی بیشتری با بدن شما دارد باید سه مورد را مدنظر بگیرید: رنگ مو، رنگ چشم و رنگ پوست. برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر پای صحبت‌های خانم سارا عظیم‌زاده، کارشناس طراحی لباس و آرایش نشسته‌ایم.

▪ رنگ پوست، مو و چشم چه ارتباطی به رنگ لباسی که انتخاب می‌کنیم یا آرایشی که برمی‌گزینیم دارد؟
ـ هارمونی رنگ‌ها سبب به وجود آمدن جذابیت می‌شوند.
مجموعه‌‌ای از قوانین کلی درباره ارتباط رنگ پوست و مو و چشم و رنگی که برای لباس یا حتی آرایش‌تان انتخاب می‌کنید، وجود دارد.
برای مثال، در صورتی که رنگ موهای شما تیره ولی رنگ پوست‌تان روشن است و چشمان قهوه‌ای تیره یا مشکی دارید، برای آرایش باید از رنگ‌های گرم به ویژه قهوه‌‌ای و بژ استفاده کنید.
رنگ‌های قرمز تند، قرمز جگری، آبی نفتی، آبی اردکی، بژ، قهوه‌ای شکلاتی، برنز و قرمز مایل به نارنجی برای لباس شما بسیار مناسب است.
رنگ مشکی، آبی روشن و صورتی و سفید چندان شما را جذاب نمی‌کند پس باید از خریدن لباس‌هایی با این رنگ پرهیز کنید. در میان جواهرات نیز طلای زرد همراه با یک سنگ زیبای قرمز رنگ بسیار به شما می‌آید. در صورتی که پوستی تیره ولی موهای روشنی دارید و چشمان‌تان به رنگ آبی روشن یا سبز است، برای آرایش رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای طلایی یا بژ را انتخاب کنید.
ایده‌آل‌ترین رنگ‌ها برای لباس شما خاکستری براق، زرد تند، نارنجی و سبز است. برعکس رنگ سفید، مشکی و آبی تیره به هیچ‌وجه به شما نمی‌آید. در میان جواهرات نیز طلای زرد را انتخاب کنید.
درنهایت، در صورتی که پوست و موهای تیره رنگی دارید برای آرایش رنگ‌های سرد با تن آبی و نقره‌ای را انتخاب کنید و برای لباس رنگ‌هایی مانند سفید، صورتی، قرمز شاد، مشکی، خاکستری و… را برگزینید. طلای سفید همراه با الماس یا یاقوت بیش از طلای زرد به شما می‌آید.

▪ این قوانین درباره انتخاب رنگ مو هم صدق می‌کنند؟
ـ درباره رنگ مو موضوع کمی تفاوت دارد. تن رنگی که برای موهایتان انتخاب می‌کنید، نه تنها باید به پوست و رنگ چشمان‌تان بیاید بلکه باید با شخصیت شما نیز هماهنگی داشته باشد.

۱) اگر پوستی روشن و چشمان آبی، سبز یا خاکستری دارید، می‌توانید از رنگ بلوند یا خاکستری روشن همراه با تکه‌های مش بهره بگیرید. به این ترتیب رنگ موی شما طبیعی‌تر جلوه می‌کند. در عین حال، رنگ‌های گرمی همچون خرمایی تیره نیز تضاد جالبی پدید می‌آورد و می‌تواند جذابیت خاصی به شما بدهد. اما هرگز از رنگ‌هایی که برق زیاد دارند، استفاده نکنید چون حالت صورت‌تان را نازیبا می‌کنند.

۲) اگر رنگ پوست و چشمان‌تان تیره است، می‌توانید از رنگ‌های قهوه‌ای، خرمایی یا بلوطی استفاده کنید. های‌لایت‌هایی به رنگ شکلاتی و عسلی نیز هارمونی زیباتری ایجاد می‌کنند. اگر موهایتان کوتاه است، بلوند پلاتینه نیز تضاد زیبایی در صورتتان به وجود می‌آورد. اما ترجیحا از رنگ‌های خیلی زرد و نارنجی استفاده نکنید.

۳) در صورتی که چشمان تقریبا روشن و پوستی صورتی دارید، از رنگ قهوه‌ای استفاده کنید تا سرخی پوست‌تان را بگیرد. می‌توانید میان موهایتان نیز مش‌هایی به رنگ روشن‌تر مانند طلایی انجام دهید اما از انجام مش‌هایی به رنگ بلوند خاکستری یا پلاتینه خودداری کنید.

● ۹ قانون مهم درباره تناسب رنگ‌ها
▪ هرگز بیش از سه رنگ را با هم نپوشید.
▪ سفید و سیاه جزو رنگ‌های خنثی هستند و شما می‌توانید آنها را با هر رنگی هماهنگ کنید.
▪ خاکستری روشن و طوسی نیز از جمله رنگ‌هایی است که به تمامی رنگ‌ها می‌آید.
▪ حتی‌الامکان از رنگ‌های تیره در زیر و رنگ‌های روشن‌تر در روی لباس‌تان استفاده کنید. رنگ تیره شما را لاغرتر نشان می‌دهد.
▪ از رنگ‌های شاد و روشن برای شال و روسری استفاده کنید تا صورت‌تان بشاش‌تر به نظر برسد.
▪ در صورتی که پوستی تیره و چشمانی قهوه‌ای دارید می‌توانید این رنگ‌ها را با هم بپوشید: قرمز و نارنجی، سبز و بژ، سبز و بنفش تیره، قرمز و مشکی، سبز و گوجه‌ای، قرمز و خاکستری
▪ در صورتی که پوستی روشن و موهای تیره دارید، این ترکیب رنگ‌ها به شما می‌آید: بژ و سفید، خرمایی و زرد، خاکستری و خرمایی، آبی‌نفتی و بژ، خرمایی و سفید شیری
▪ در صورتی که پوست و موهایتان روشن است، این ترکیب‌ها را انتخاب کنید: شکلاتی و قرمز، خاکستری و مشکی، سفید و مشکی، شتری و مشکی
• از پوشیدن رنگ‌هایی که خیلی به هم نزدیک‌اند یا خیلی تضاد دارند مانند بنفش و زرد، سبز و آبی، قرمز و صورتی، آبی تیره و مشکی… خودداری کنید.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم اسفند 1390ساعت 9:53  توسط راستین فرحبخش  | 

واکنش نیکزاد به لغو افزایش وام مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: منتفی شدن افزایش پنج میلیون تومانی سقف تسهیلات خرید مسکن به موقع بوده و در آرامش کنونی و سال آینده بازار مسکن موثر خواهد بود.

به گزارش همشهری آنلاین علی نیکزاد در پاسخ به این سؤال که آیا منتفی شدن افزایش پنج میلیون تومانی سقف تسهیلات خرید مسکن می‌تواند در آرامش بازار مسکن سال آینده مفید و مؤثر باشد افزود: مطمئنا منتفی شدن افزایش پنج میلیون تومانی سقف تسهیلات خرید مسکن در آرامش کنونی و سال آینده بازار مسکن مؤثر خواهد بود چرا که این عدد شاید چندان زیاد نباشد اما شوک روانی زیادی به بازار مسکن وارد می‌کرد.

وی ادامه داد: منتفی شدن این افزایش یک اقدام ارزشمند و ارزنده بود که به موقع اعلام شد.

نیکزاد در پاسخ به این سؤال که تا پایان سال جاری چه میزان مسکن مهر به متقاضیان واگذار می‌شود،گفت: وضعیت فعلی بازار مسکن در کشور نشان دهنده میزان تأثیرگذاری بالای واگذاری واحدهای مسکونی مهر است بنابراین هدف اصلی پروژه مسکن مهر خانه‌دار شدن مردم و جلوگیری از افزایش کاذب قیمت مسکن است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی مهر در کشور در حال ساخت است ادامه داد: در طول سال واگذاری مسکن مهر آغاز شده و همچنان ادامه دارد و تلاش می‌شود تا پایان سال جاری ۵۳ هزار واحد مسکونی در کشور به مرحله بهره‌برداری برسد.

نیکزاد خاطر نشان کرد: به بهره‌بردرای رسیدن واحدهای مسکونی در اسرع وقت مورد تأکید رئیس‌جمهور است، بنابراین ما نیز تلاش می‌کنیم تا واحدهای مسکونی مهر در دست احداث هر چه سریعتر و با کیفیت‌تر به مرحله بهره‌برداری نهایی برسد و مردم خانه‌دار شوند.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که آیا اجاره زمین مسکن مهر ۹۹ ساله قرار است افزایش یابد به فارس گفت: دریافت مبلغ در مسکن مهر اجاره نیست چرا که واحدهای مسکونی مهر 99 است و یک عدد کوچکی به عنوان اجاره دریافت می‌شود.

نیکزاد افزود: از ابتدا نیز این واحدهای مسکونی ۹۹ ساله بوده و وقتی ۹۹ ساله است یعنی زمین در اختیار دولت است و واحدهای مسکونی به شکل عیانی به متقاضیان واگذار می‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه ششم اسفند 1390ساعت 22:43  توسط راستین فرحبخش  | 

نگاهی به نامه نگاری‌های ارنست همینگوی با شروود اندرسون

پاریس بی‌شک نقش مهمی در زندگی نویسندگان مهم دنیا، به خصوص شماری از مهم‌ترین نویسندگان آمریکایی موسوم به نویسندگان «نسل گمشده» ایفا کرده است. پاریس سال‌ها خانه‌ی دوم بسیاری از نویسندگان آمریکایی به حساب می‌آمده، چه نویسندگانی که به سبب گرانی ناشی از جنگ جهانی اول در ایالات متحده به پاریس پناه برده‌ بودند، که از این دسته می‌توان به نویسندگانی همچون شروود اندرسون، ارنست همینگوی، ویلیام فاکنر، جان دوس‌پاسوس و اسکات فیتزجرالد اشاره کرد و چه نویسندگان نسل‌های بعدی آمریکا که به دنبال سرپناهی امن برای نوشتن و همچنین بهانه‌ای برای شروع جدی داستان‌نویسی روانه‌ی پاریس شدند، که نمونه‌ی بارز آن پل آستر نویسنده‌ی سرشناس «سه‌گانه‌ی نیویورک» است. پاریس علاوه بر این‌ها، نقطه عطفی در زندگی ارنست همینگوی به حساب می‌آید. آشنایی با نویسندگان «نسل گمشده» و تاثیر آن‌ها بر پیشرفت ادبی همینگوی، شروع و ثبات در داستان‌نویسی و پختگی ادبی از مهم‌ترین دستاوردهایی است که سکونت در پاریس را از مهم‌ترین دوران زندگی ارنست همینگوی می‌کند. در اهمیت پاریس همین امر کافی‌است که همینگوی هنگامی که به نگارش خاطراتش مبادرت می‌ورزد، تنها کتابی درباره‌ی دوران اقامتش در پاریس می‌نویسد و آن را «پاریس؛ جشن بیکران» می‌نامد.
همینگوی اقامت در پاریس را مدیون راهنمایی‌‌ها و حمایت‌های شروود اندرسون است. با این همه، اندرسون در هدایت همینگوی بیشتر از این‌ها موثر بوده، تا جایی که به گفته‌ی منتقدان بسیاری مقام استادی همینگوی را داشته است. همینگوی و اندرسون اولین بار همدیگر را در بهار سال ۱۹۲۱ در آپارتمان کنلی اسمیت در شیکاگو دیدند. در آن زمان، همینگوی که برای کار در روزنامه به آنجا رفته بود، بیست و یک سال و اندرسون چهل و یک سال سن داشت. اندرسون در آن ایام، با انتشار مجموعه داستان واینزبرگ، اوهایو در سال ۱۹۱۹ شهرت خوبی به دست آورده بود و با سبک منحصر به فردش دریچه‌های جدید داستان‌‌‌نویسی را برای نویسندگان نسل جدید آمریکا گشود. اندرسون به همین دلیل و همچنین به خاطر اخلاق انسان دوستانه‌اش با دایره‌ی وسیعی از نویسندگان آن روز آمریکا دوستی داشت و الهام بخش نویسندگانی همچون توماس ولف، فاکنر و همینگوی در داستان‌نویسی شد، نویسندگانی که به هر تقدیر، آن قدر که باید و شاید بعدها از استاد خود قدرشناسی نکردند. اندرسون از جادوی پاریس باخبر بود و آنجا را محل مناسبی برای ارنست همینگوی می‌دانست. به همین خاطر، با حمایت‌های معنوی و مالی خود زوج جوان ارنست و هادلی ریچاردسون را راهی پاریس کرد. وی همچنین آن‌ها را به دوستان نزدیکش معرفی کرد و به همین منظور معرفی‌نامه‌هایی به سیلویا بیچ، گرترود استاین، ازرا پاوند و لویس گالانتیه نوشت. همینگوی در همان روزهای ابتدایی اقامت در پاریس برای شروود و همسرش تنسی اندرسون می‌نویسد:
به شروود و تنسی اندرسون
پاریس؛ ۲۳ دسامبر ۱۹۲۱
شروود و تنسی عزیز

ما اینجا خوبیم. بیرون کافه دُم می‌نشینیم، درست مقابل [کافه] روتوند که مشغول تعمیرات است و دارد یکی از آن منقل‌های زغالی‌اش را رو به راه می‌کند؛ بیرون کلی سرد است و منقل‌ تو این هوای سرد می‌چسبد و عرق نیشکر می‌نوشیم و عرق مثل روح‌القدس وارد بدنمان می‌شود. تو شب‌های سرد خیابان‌های پاریس به سمت خیابان بناپارت و خانه‌مان قدم می‌زنیم و یاد گرگ‌های بیچاره شهر می‌افتیم و فرانسوا ویون و چوبه‌دار مون‌فوکون را یاد می‌کنیم. عجب شهری.
بونس [هادلی، همسر همینگوی] الان بیرون است و من هم با این ماشین تحریر دارم برای هر دویمان نان در می‌آورم. چند روز دیگر جا می‌افتیم و شروع می‌کنم به فرستادن معرفی‌نامه‌ها؛ مثل بندرگیری یک گله کشتی. این چند وقت آن‌ها را نفرستادم چون مدام شب و روز دست تو دست هم، خیابان‌ها را گز می‌کردیم و این ور و آن ور را دید می‌زدیم و جلو ویترین مغازه‌ها می‌ایستادیم. می‌ترسم که بونس از بس کلو‌چه‌های اینجا را می‌خورد، حالش بد شود. می‌میرد برایشان. همیشه یک جور باید جلویش را گرفت تا زیاده‌روی نکند. امروز صبح از لوئی گالانتیه برایمان یادداشتی آمد و فردا به‌اش زنگ می‌زنم. وقتی رسیدیم هتل، پولی که شروود فرستاده، رسیده بود. ممنون از تو که آن را فرستادی. حسابی اوضاعمان بد بود و با آن دلمان گرم شد. [هتل] ژاکوب تمیز و ارزان قیمت است. بیشتر مواقع برای خوردن می‌رویم به رستوران پره او کلرک که نبش خیابان بناپارت و خیابان ژاکوب است. هردویمان شام مفصل و شراب می‌خوریم، به قیمت منوی دوازده فرانک. صبحانه را هم همین اطراف می‌خوریم. صبحانه حدود دو و نیم فرانک برایمان آب می‌خورد. انگار الان از موقعی که شما اینجا بودید، همه چیز ارزان‌تر است.
از اسپانیا آمدیم اینجا و دلمان برایش به جز یک روزی که طوفان آمد، تنگ شده. ساحل اسپانیا دیدنی است. کوه‌های بزرگ خرمایی، درست مثل دایاناسورهای خسته‌ای که روی دریا خوابیده‌اند. مرغ‌های دریایی هم پشت کشتی می‌آمدند و به سمت آسمان پرواز می‌کردند و شکل یک دسته پرنده بودند که انگار با سیم بالا و پایین‌شان کنی. خانه‌های روشن هم مثل شمع‌هایی‌اند که روی شانه‌ی دایاناسورها قرار دارند. ساحل اسپانیا هم طولانی‌ و خرمایی رنگ است و خیلی قدیمی به نظر می‌رسید. بعد با قطار آمدیم نورماندی و کلی ده و کپه‌های کود کشاورزی و مزرعه‌های بزرگ دیدم با جنگل‌های پر دار و درخت و درختان پر شاخ و برگی که دور دهکده‌ها سبز شده بودند روی زمین. ایستگاه‌ها و تونل‌های تاریک و کوپه‌های درجه سه‌ پر از پسربچه‌های سرباز بود که روی شانه‌ی همدیگر لم داده‌ بودند و با تکان‌های قطار تلو تلو می‌خوردند. سکوت مرگبار و خسته‌کننده‌ای که هیچ جای دنیا جز تو این کوپه‌های راه‌‌آهن نمی‌توانی پیدایش کنی. به هر حال، از این که اینجاییم شادیم و امیدواریم که کریسمس و سال نو به شما خوش بگذرد و ما هم امشب همگی برای شام می‌رویم بیرون.

ارنست

همینگوی با کمک اندرسون در پاریس مستقر شد و کم‌کم دوستان گرانبهایی پیدا کرد. دوستانی‌ که هر کدام در پرورش روحیه‌ی ادبی او موثر بودند. با رفت و آمد در کتاب‌فروشی شکسپیر و شرکا با نویسندگان و هنرمندان بسیاری دوست شد. همانجا بود که در جمع‌هایی که به همت گرترود استاین و سیلویا بیچ برگزار می‌شد، با پابلو پیکاسو، اسکات فیتزجرالد، جیمز جویس، جان دوس‌پاسوس و ازرا پاوند آشنا شد. در همان ایام بود که از سیلویا بیچ کتاب قرض می‌گرفت و برادران کارامازوف و شیاطین داستایوفسکی را که اندرسون بیشتر از هر کتاب دیگری توصیه خواندنش را کرده بود، خواند. همینگوی تنها پس از گذشت سه ماه از اقامتش در پاریس با تمامی این دوستان صمیمی شد. وی در همین رابطه به شروود اندرسون می‌نویسد:به شروود اندرسون
پاریس؛ ۹ مارس ۱۹۲۲
شروود عزیز

انگار مسیح حسابی شیفته‌ی توست. اینجا تو این مدت کلی اتفاق افتاده. گرترود استاین و من مثل دو تا برادر هستیم و کلی می‌بینمش. مقدمه‌ای که برای کتاب جدیدش نوشته بودی، خواند و خوشش آمد. کلی به نفع گرترود شده. هاش می‌گوید، پرانتز باز؛ که همه چیز بین او و لوی خوب پیش می‌رود؛ پرانتز بسته. نفوذی‌های من هم حسابی حواسشان به جفتشان هست.
جویس عجب کتاب محشری نوشته. احتمالا به زودی به دستت می‌رسد. خبر اینکه می‌گویند جویس و خانواده‌اش دارند از گرسنگی می‌میرند اما در واقع دسته‌ی سلتی‌های هر شب می‌روند رستوان میشو؛ جایی که من و بینی [هادلی] خودمان را بکشیم هفته‌ای یکبار می‌توانیم برویم. گرترود استاین می‌گوید که جویس او را یاد زن پیری می‌اندازد که در سن‌فرانسیسکو زندگی می‌کرده. پسر زن تو کلوندیک تا خرخره تو پول دست و پا می‌زده و با این همه زن پیر این ور و آن ور می‌رفته و تو سرش می‌زده که «آه جوی بیچاره‌ی من! جوی بیچاره! کلی پول داره». این ایرلندی‌های لعنتی همیشه‌ی خدا ناله و زاری می‌کنند اما هیچ وقت نمی‌بینی که از گرسنگی بمیرند.
[ازرا] پاوند شش تا از شعر‌های من را گرفته و همراه یک نامه فرستاده برای تایر اسکوفیلد، شاید اسمش را شنیده باشی. پاوند فکر کرده من حسابی شاعرم. یک داستان هم ازم گرفته برای لیتل ریویو. به پاوند کمی بوکس یاد دادم و یک کم یاد گرفته. با چانه می‌آمد جلو و مثل ماست می‌ایستد تا بزنی‌اش. کلی مشتاق است اما نفس تنگی دارد. یکبار دیگر امروز عصر می‌رویم تمرین؛ اما زیاد فایده ندارد و من مدام مجبورم بین هر روند بایستم تا عرقش را خشک کند. پاوند کلی عرق می‌کند؛ و به همین خاطر است که می‌گویم فایده ندارد. ضمن اینکه برای آدمی با شهرت و جایگاه پاوند پا گذاشتن تو چیزی که هیچ ازش سر در نمی‌آورد کاملا ریسک است. تو شماره‌ی ماه آوریل دایل نقد خوبی درباره‌ی اولیس نوشته. نمی‌دانم حرفش نزد تایر چقدر خریدار دارد، به همین خاطر مطمئن نیستم که شعرهایم را چاپ می‌کند یا نه؛ اما خدا کند که بپذیرد. بونس [هادلی] را الان صدا می‌زنم بینی. هر کداممان به دیگری می‌گوییم بینی. من آقای بینی هستم و او خانم بینی. برای خودمان ضرب‌المثل ساخته‌ایم – آقای بینی هوای خانم بینی را دارد – و درعوض خانم بینی است که بچه‌دار می‌شود. لو وریه را دیدیم؛ برای یک مجله فرانسوی روی تخم مرغ [پیروزی تخم مرغ] نقد نوشته. ازش می‌گیرم و برایت می‌فرستمش اگر تا حالا خودش این کار را نکرده باشد. کتابت [ازدواج‌های کثیر] خوب بود. احتمالا از پس خرج سفر به نیواورلئان بر می‌آیی، نه؟ کاش من هم می‌توانستم مثل تو کار کنم. این کار روزنامه‌نگاری امانم را گرفته اما به زودی ولش می‌کنم و می‌خواهم بنشینم و سه ماه تمام کار کنم. وقتی بنی لئونارد را دیدی؛ کارهای من را هم می‌بینی. امیدوارم وقتی دیدیش اوقات خوشی را گذرانده باشی. من هم پیت هارمن را دیدم. یک چشمش کور است و گاهی چشم دیگرش هم با خون و خاک و خاشاک تار می‌شود و حسابی توی دردسر می‌افتد. اما آن شب که تو دیدیش احتمالا خوب بوده. از آن ایتالیایی‌های لعنتی است و روزی به درک واصل می‌شود. عجب نامه‌‌ای شد؛ کم کم دارم می‌رسم به جلد دوم. بازم برایم بنویس، باشد؟ وقتی نامه‌ات می‌رسد کلی شنگول می‌شوم. راستی، گریفین مری هنوز وین است و شنیده شده که با ادنا سنت‌ونسان همانجا ساکن شده. [کافه] روتوند پر است از آدم‌های جوان، به خصوص از مونث‌ها، جای گندی‌است به خدا، کلی کشته می‌دهد. خب، خداحافظ، دلمان برای تو و تنسی تنگ شده.
ارنست
جدیدا چند تا شعر قافیه‌دار نوشته‌ام. مخلص گرترود استاین هم هستیم.

***

پس از گذشت چند سال، همینگوی با انتشار مجموعه‌ی «سه داستان و ده شعر» و به خصوص چاپ مجموعه داستان «در زمان ما» تا حدودی توانایی و خلاقیت ادبی‌اش را نشان داد. اما با این همه، هنوز تحت تاثیر آموزه‌های استادش شرووند اندرسون بود. اندروسن همینگوی را در نوشتن مجموعه داستان «در زمان ما» بسیار یاری داده و حتی کتابش را به ناشر معرفی کرده بود. همینگوی با انتشار این آثار، کمی دل و جرات پیدا کرد و کم‌کم آثار دوست و استاد خود را نقد کرد، اما هیچ‌گاه نمی‌توانست تاثیر اندرسون را بر خودش منکر شود، به همین خاطر تصمیم گرفت به شیوه‌ی خود از شروود اندرسون قدرشناسی کند. یعنی به همان شیوه‌ای که اغلب نویسندگان بزرگ دنیا در قدرشناسی از اساتید خود انجام می‌دهند، این که به طور تلافی‌جویانه‌ای استاد خود را به مبارزه دعوت کنند. همینگوی به همین منظور در سال ۱۹۲۶ کتابی نوشت به نام «سیلاب بهاری» که در آن شخصیت طنز کتاب به طور آشکار شروود اندرسون بود. همینگوی هر چند بارها در نامه‌هایش به خود اندرسون و دیگر دوستانش، نوشته که به هیچ وجه قصد توهین به اندرسون را نداشته، توضیح می‌دهد که تنها راه نوشتن این رمان همین شکل بوده و مطمئن است که شروود اندرسون هم از او نخواهد رنجید. به هر تقدیر، تا جایی که از نامه‌های این دو نویسنده‌ی نام‌آور آمریکایی پیداست، میانه‌اشان به جز کدورتی جزئی تا پایان عمر خراب نشد. همینگوی درباره‌ی کتاب «سیلاب بهاری» خود به شروود اندرسون می‌نویسد:به شروود اندرسون
مادرید؛ ۲۱ مه ۱۹۲۶
شروود عزیز

پاییز گذشته دوس‌پاسوس و من و هادلی یک روز ظهر با هم ناهار خوردیم و «لبخند تاریک» را به دوس قرض دادم. کتاب را خواند و درباره‌اش حرف زدیم. بعد ناهار من برگشتم خانه و کتاب «سیلاب بهاری» را شروع کردم و درست هفت روز تمام برایش وقت گذاشتم. گفتی که نظرم درباره «ازدواج‌‌های کثیر» غلط است و من هم نظرم را درباره داستان «داستان‌سرا» گفتم. هر چه که درباره «لبخند تاریک» فکر می‌کنم تو کتاب سیلاب [بهاری] آورده‌ام. کتاب درباره آن چیزهایی که نویسنده‌های دیگر حرفش را می‌زنند، نیست و منظورم از نژاد در توضیح عنوان کتاب، سفید پوست‌ها است. کل کتاب یک شوخی است و نباید جدی‌اش گرفت، اما صادقانه نوشته شده. اگر قرار باشد یکی از ماها گلیم خودمان را از آب بکشیم بیرون و وقتی تویی که این قدر خوب می‌نویسی بیایی و یک چیزی بنویسی که به نظر من افتضاح محض است، پس من باید بیایم و رک به تو ماجرا را بگویم. بخاطر این که اگر بخواهیم گلیم‌مان را از آب بکشیم بیرون، وقتی یکی دارد در باتلاق فرو می‌رود، همینطور بیشتر فرو می‌رود و تشویق‌های همپایه‌هایش هم در این ماجرا دخیل است؛ چرا هیچ وقت یکی از ماها طبق قاعده هم شده، از این نویسندگان بزرگ آمریکایی نمی‌شود؟
نامه‌ی مسخره‌ای نوشته‌ام و کتابم مسخره‌تر است. البته دست خودم نبوده و نه می‌خواستم نامه اینطور شود و نه کتاب. البته درباره کتاب نگرانی‌ای ندارم چون کتاب یک چیز شخصی نیست و هر چه زمخت‌تر باشد، بهتر است. در نوشتن کتاب من درست شده‌ام مثل یکی از این آدم‌هایی که در یک صبح با شکوه تو صف یهودی‌های باهوش، یکی مثل بن هچ، ایستاده. این همه به این خاطر است که تو همیشه با من مهربان بودی و از بس در نوشتن «در زمان ما» کمکم کردی که حس مقاومت‌ناپذیری در من بوجود آمده تا درست مثل وقتی که نویسنده‌های واقعی از کسی قدرشناسی می‌کنند، مشت بزنم توی صورتت.
اما یک چیزی را می‌خواهم به تو بگویم و البته ممکن است فکر کنی که دارم لاف می‌زنم؛ آه خدای من حتی نمی توانم به زبان بیاورمش.
یک چیزی است شبیه این: ۱- چون دوستمی نمی‌خواهم که صدمه‌ای ببینی. ۲- تو دوستمی اما این چه ربطی به نوشتن کتاب و نویسندگی دارد. ۳- دوستمی پس بیشتر اذیتت می‌کنم. ۴- و جدا هیچ چیز به اندازه طنز صدمه نمی‌زند و آدم را اذیت نمی‌کند. البته کتاب واقعا آزارت می‌دهد و حالت بد می‌شود. چون هیچ کس دوست ندارد که رویش اسم بگذازند و البته تو اصلا برایت مهم نیست که کسی رویت اسم بگذارد، واقعا اذیتت می‌کند اما مطمئنم که کفرت در نمی‌آید وقتی که بفهمی آدم‌ها اصلا نمی‌دانند درباره چه چیزهایی دارند حرف می‌زنند. احتمالا کتاب این طور به نظر می‌رسد. به هر حال من فکر می‌کنم که از کتاب خوشت بیاید و اصلا به همین خاطر هم نوشته شده.اینجا سرد است و باران می‌بارد. دارم چند تا داستان می‌نویسم و منتظرم تا هادلی هفته بعد بیاید اینجا. الان کجا زندگی می‌کنی؟ ما تا تابستان می‌آییم ایالات متحده و در پیگوت؛ آرک زندگی می‌کنیم. اینجا چه کشور خوبی است. از پاییز پارسال گرترود استاین را ندیدم. کتاب «ساخت آمریکایی‌ها» گرترود یکی از بهترین کتاب‌هایی است که خوانده‌ام. تمام زمستان را اطریش بودیم و برای یک هفته رفتم نیویورک. بیشتر اوقات سخت کار می‌کنم و تلاش می‌کنم بهتر از همیشه بنویسم، گاهی موفق می‌شوم و گاهی نمی‌شوم. برایم بنویس که [بابت کتاب] ازم رنجیدی یا نه. آدرس معمول من: شرکت گارانتی تراست نیویورک / شماره ۱ / خیابان ایتالیایی‌ها / پاریس /  فرانسه. همیشه نامه‌ها را برایم می‌فرستند. می‌خواهیم کل تابستان را برویم اسپانیا. من و هادلی همیشه برای تو و همسرت آرزوی موفقیت می‌کنیم.

+ نوشته شده در  شنبه ششم اسفند 1390ساعت 11:52  توسط راستین فرحبخش  |