حرف زدن بین زمین و هوا در دنیای مجازی

فرهنگ و ادبیات و رازهایی در دل

چرا گوش‌هایم زنگ می زنند؟

بسیاری از مواقع، وزوز یا زنگ زدن گوش مسئله مهمی نیست و در نهایت برطرف می شود. به ندرت، وز وز گوش می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. در ضمن فرد مبتلا به وز وز گوش، فقط خودش می تواند این صداهای مزاحم را بشنود.

 چه موقع صدای مبهمی در گوش خود می شنویم؟

به علت وجود صداهای مختلف در خارج از بدن، معمولا صداهای بدن خودمان را نمی شنویم. ولی وقتی هر چیزی مانند جرم گوش و یا وجود یک جسم خارجی در گوش، جلوی ورود صداهای خارجی را بگیرد، صداهای درون بدن را می شنویم.

علل وز وز گوش

منشاء وزوز گوش می تواند وجود مشکلی در گوش داخلی، گوش میانی، گوش خارجی و یا مغز باشد.

علل شایع وز وز گوش عبارتند از:

- وجود مایعات، عفونت و یا بیماری در استخوان های گوش میانی و یا پرده گوش

- تخریب عصب شنوایی در گوش داخلی

- سر و صدای بلند

- برخی داروها مثل آسپیرین و برخی آنتی بیوتیک ها

- سندرم منییر

- در موادر نادر وز وز گوش می تواند نشانه ای از مشکلات جدی در مغز مثل آنوریسم مغزی و یا تومور عصب شنوایی باشد.

- سرما

- برخورد ضربه به سر

- تجمع جرم در گوش

- مشکلات دندانی و یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی
برخی مواقع تجمع جرم در گوش باعث وز وز گوش می شود. لذا با مراجعه به پزشک متخصص، جرم گوش خود را خارج کنید تا صداها قطع شوند

- پرتودرمانی گوش و سر

- تغییر سریع فشار هوای محیط

- کاهش سریع وزن

- ورزش مکرر گردن

- مشکلات گردش خون

- بیماری های عصبی مثل بیماری MS و یا سردرد میگرنی

- کم خونی

- بیماری تیروئید

- تصلب شرایین

- التهاب و عفونت گوش داخلی

- تومور عصبی مربوط به گوش

راه های تشخیص وز وز گوش

اگر وز وز گوش شما دائمی است و یا اگر شنوایی خود را بر اثر این وز وز گوش از دست داده اید و یا تعادل خود را از دست داده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تمام افراد مبتلا به وز وز گوش باید یک تست شنوایی بدهند.

دیگر آزمایش های لازم عبارتند از:

- پاسخ های شنوایی ساقه مغز ( ABR)

- آزمایش کامپیوتری عصب شنوایی و مسیرهای شنوایی مغز

- سی تی اسکن و ام آر آی برای رد کردن تومور عصب شنوایی

درمان وز وز گوش

بسیاری موارد برای وز وز گوش هیچ درمانی وجود ندارد.

برخی پزشکان مصرف نیاسین (ویتامین B3) را برای کاهش وزوز توصیه می کنند. اما با وجود این، هیچ شواهد علمی نشان نمی دهد که نیاسین باعث کاهش وز وز گوش می شود و در عین حال ممکن است باعث گرگرفتگی گردد.

به نظر می رسد داروهای ضد افسردگی در کاهش وز وز گوش موثرند، اما با وجود این بهتر است از پزشک خود کمک بگیرید.

برخی مواقع تجمع جرم در گوش باعث وز وز گوش می شود. لذا با مراجعه به پزشک متخصص، جرم گوش خود را خارج کنید تا صداها قطع شوند.

درمان های خانگی

- کاهش و یا اجتناب از مصرف کافئین

- کاهش و یا اجتناب از مصرف نمک

- توقف سیگار کشیدن

- برخی از افراد مبتلا دارای کمبود عنصر روی هستند. بنابراین با مصرف مکمل روی تحت نظر پزشک بهبود می یابند.

- افرادی که مبتلا به وز وز گوش هستند و خواب آشفته دارند با کمک هورمون ملاتونین درمان یافته اند.

- جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba) تا به امروز برای درمان وز وز گوش مناسب بوده است.

به خاطر داشته باشید قبل از مصرف هر نوع ماده ای حتی گیاهی، باید با پزشک مشورت کنید. 

پیشگیری از وز وز گوش

- عدم استفاده از گوش پاک کن: گوش پاک کن باعث می شود که جرم به پرده گوش بچسبد و باعث وز وز گوش شود.

- محافظت از گوش ها در محل کار: برخی مشاغل از قبیل آرایشگران که با سشوار کار می کنند و یا باغبانان که از دستگاه چمن زنی استفاده می کنند یا کارگران کندن خیابان با مته و کار کردن با درل، نیاز به گوش بند دارند.
- هنگامی که در محلی هستید که سر و صدای زیادی وجود دارد و گوشتان را اذیت می کند، گوش‌هایتان را با گوش بند بپوشانید.
از پنبه و یا دستمال کاغذی برای نشنیدن سر و صدا استفاده نکنید، زیرا ممکن است درون کانال گوش فرو بروند

- عدم و یا کاهش نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین دار

- عدم کشیدن سیگار : دود سیگار نیز موجب وز وز گوش، عفونت گوش و یا آسم می شود.

- وز وز گوش در افراد چاق بیشتر رخ می دهد، پس به طور مرتب ورزش کنید و وزن خود را متعادل کنید.

برای کاهش وز وز گوش چه باید کرد؟

- دوری کردن از محیط های پرسر و صدا

- کنترل فشار خون

- کاهش مصرف نمک

- اجتناب از محرک های عصبی مانند: قهوه، کافئین، کولا و دخانیات

- کاهش اضطراب

- داشتن استراحت کافی و دوری از خستگی

- ورزش مرتب

- دوری از مصرف آسپیرین به مقدار زیاد

تاثیر کم خونی بر خلق و خو

افرادی که زود عصبی وخسته می شوند در مقابل تغییر فصل و شروع بیماریها از خود مقاومتی ندارند در سر بالایی و بالا رفتن از پله ها تپش قلب زیاد می شود و نفس کم می آورند یا کسانی که خواب های پریشان می بینند و وحشت زده از خواب بیدار می شوند دارای درجات مختلفی از کم خونی هستند که از علایم ظاهری  فقر آهن/  رنگ پریدگی / کم خونی و بی رنگی خطوط کف دست یا سفیدی داخل پلک و لب است

کم خونی و فقر آهن از بیماریهای شایعی است که بخصوص در کشور ما به وفور مشاهده می شود وگرو های سنی مختلف را درگیر میکند.

پیشگیری از سفیدی زودرس موها

عوامل مختلفی چون وراثت،‌استرس، بیماری یا کمبود مواد مغذی که منجر به کاهش تولید ملانین می‌شود، در سفیدی زودرس موها نقش دارند.

به گزارش شبکه تورنتو نیوز،‌ هرچند در حال حاضر راهی برای متوقف ساختن پدیده سفیدی زودرس موها وجود ندارد اما می‌توان با رعایت چند نکته مهم افزایش تعداد تار موهای سفید را به تعویق انداخت. این نکات مهم عبارتند از:

ریشه استرس را در وجود خود بخشکانید:

استرس اگر از حد طبیعی بگذرد و شکل افراطی پیدا کند تاثیر چشمگیری در تشدید سفیدی موها دارد. لذا استفاده از تکنیک‌های کاهش دهنده استرس مانند ریلکسیشن، مدیتیشن و ورزش در پیشگیری از سفیدی زودرس مو موثرند.

از معجون کدو استفاده کنید:

این گیاه پیاز مو را تقویت می‌کند و در بهبود رنگدانه‌های مو تاثیر دارد. برای تهیه این معجون تکه‌های کدو را خشک کنید سپس تکه‌های خشک شده را مدت سه روز داخل روغن نارگیل بخیسانید و این مخلوط را بجوشانید تا مایع سیاهی از آن باقی بماند. این معجون را روی پوست سر خود بمالید و پوست سر را با آن ماساژ دهید. قبل از آبکشی اجازه دهید این معجون مدتی روی سرشان بماند.

تغذیه مناسب غنی از ریزمغذی‌ها و املاح ضروری

یک رژیم غذایی غنی از انواع املاح معدنی، پروتئین، آهن، ید و ویتامین‌های A , B را در برنامه روزانه خود دنبال کنید.

 شب‌کاری برای مردان سرطان‌زا است

در این مطالعه برای اولین بار شواهد پزشکی آشکاری ارائه شده که نشان می‌دهند بین شب‌کاری و خطر ابتلا به سرطان‌های پروستات، روده، ریه، مثانه، راست روده، پانکراس (لوزالمعده) و لنفوم غیرهوچکین در مردان ارتباط مستقیم وجود دارد. 
متخصصان کانادایی به سرپرستی پروفسور «ماری – الیس پارنت» از اساتید مرکز INRS‌ آرماند – فراپییر دراین‌باره تاکید کردند: تماس با نور در طول شب، باعث کاهش تولید هورمون خواب موسوم به ملاتونین می‌شود. این امر نیز به نوبه خود باعث بروز تغییرات فیزیولوژیکی می‌شود که حاصل آن افزایش خطر شکل‌گیری تومورهای سرطانی است. 
به گزارش روزنامه اکسپرس، این هورمون به طور عادت در اواسط شب و در واکنش به تاریکی، ترشح می‌شود و نقش حیاتی در تنظیم عملکردهای هورمونی و سیستم دفاعی بدن دارد. 
پزشکان در این مطالعه خاطرنشان کردند: با وجودی که بین شب‌کاری و افزایش خطر ابتلا به سرطان در مردان ارتباط وجود دارد اما متوجه شدیم که طول مدت شب کاری در تشدید این خطر تاثیری ندارد.

نسخه‌ای برای سلامت زنان ایرانی

هر كدام از بچه‌ها كه مریض شود، با هزار و یك سختی از مطب بهترین دكتر یا مجهزترین كلینیك پزشكی برای كودك بیمارشان وقت می‌گیرند، به فرزند نوجوان و جوانشان دائم تاكید می‌كنند كه سلامت از هر چیزی حتی از كار و دانشگاه و... مهم‌تر است، اما وقتی نوبت به خودشان می‌رسد هزار و یك كار بر زمین مانده را بهانه می‌كنند تا به مهم‌ترین موضوع یعنی سلامت‌‌شان بی‌توجهی كنند.

شاید همین بی‌توجهی و سهل‌انگاری‌های زنان ایرانی نسبت به وضع سلامت‌‌شان باعث شده بسیاری از مادران ایرانی در سنین نه‌چندان بالا از انواع بیماری‌های جسمی و روحی رنج ببرند و به دنبال آن دوران پیری و كهولت پر از درد و رنجی را سپری كنند.نگرانی‌هایی از بابت به خطر افتادن وضع سلامت زنان ایرانی كه در واقع تهدیدی برای سلامت خانواده‌ها محسوب می‌شود، زنگ خطر را برای مسئولان وزارت بهداشت به صدا درآورده و آنها را به فكر راه چاره انداخته است.

برنامه «ترویج خودمراقبتی» نسخه‌ای است كه مسئولان وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت بانوان ایرانی پیچیده‌اند.با اجرای آزمایشی این برنامه روی زنان بیست و پنج تا شصت ساله 25 استان كشور، زنان ایرانی یاد می‌گیرند بیشتر به سلامت خود بها دهند و مهم‌تر این ‌كه از خود در برابر بیماری‌ها محافظت كنند.این‌طور كه كارشناس اداره میانسالان وزارت بهداشت می‌گوید، این برنامه هم‌اكنون در حال تدوین است و تا آخر سال در قالب یك مدل ملی در كشور اجرایی خواهد شد.

به گفته عالیه فراهانی، این برنامه ابتدا به كارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشكی سراسر كشور آموزش داده می‌شود و آنها نیز این آموخته‌ها را از طریق مراكز بهداشتی و درمانی به‌زنان آموزش می‌دهند.مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند احتمالا این برنامه امسال به‌طور آزمایشی اجرا شود، اما از سال آینده بتدریج گروه‌های بیشتری از زنان جامعه هدف تحت‌پوشش این برنامه‌های آموزشی قرار بگیرند.

برنامه ترویج خودمراقبتی كه مسئولان وزارت بهداشت آن را گام مهمی در راستای ارتقای سطح سلامت زنان ایرانی می‌دانند، اقدام قابل قدردانی است كه ضرورت آن از سال‌های گذشته احساس می‌شد.در واقع مسئولان وزارت بهداشت این واقعیت را پذیرفته‌اند كه توجه ویژه به سلامت زنان ایرانی به نوعی تضمین ‌كننده خانواده‌ای سالم نیز است، چرا كه فقط زنان سالم و بانشاط می‌توانند همسر و مادرانی سالم، با روحیه‌ای شاداب و انگیزه‌ای بالا در پرورش جسم و روح فرزندانشان باشند.

 تاثیر این ویتامین در پیشگیری از ضعف استخوانی

تاثیر ویتامین «ث» در پیشگیری از ضعف استخوانی در سالمندان

متخصصان دانشکده پزشکی مونت سینای در آمریکا برای اولین بار دریافته‌اند که ویتامین ث به طور فعال برای محافظت از سالمندان در برابر پوکی استخوان مفید و سودمند است.

پوکی استخوان عارضه‌ای است که بسیاری از زنان و مردان سالمند به آن مبتلا می‌شوند و در این حالت احتمال ضعف و شکستگی‌های استخوانی افزایش پیدا می‌کند.

به نوشته روزنامه اکسپرس، دکتر مون زیدی استاد طب (غددشناسی، دیابت و بیماری‌های استخوانی) و نیز رییس برنامه مراقبت از استخوان‌ها در دانشکده مونت سینای تاکید کرد: ما در این آزمایشات متوجه شدیم که دوز بالای ویتامین ث وقتی به طور خوراکی توسط موش‌ها استفاده شود به طور فعال، فرآیند شکل‌گیری و رشد بافت استخوانی را برای حفاظت از اسکلت‌بندی بدن تحریک می‌کند.

وی افزود: درواقع ویتامین C روند بالغ شدن سلول‌های اولیه موسوم به استئوبلاست‌ها را فعال می‌کند و باعث افزایش املاح معدنی در سلول‌های خاص بافت استخوانی می‌شود که این تغییرات همگی در افزایش استحکام استخوان‌ها تاثیر مفید دارند.

شرح این مطالعه در مجله پلوس وان منتشر شده است.

 فواید میوه‌ها‏، خواص غذاها

عدس، غذایی کامل و پُر انرژی است و ویتامین‌های «آ»، «ب» و «ث» دارد. عدس مقدار زیادی آهن و کلسیم دارد. از عدس می‌توان به جای گوشت استفاده کرد. به همین علّت به آن «گوشت گیاهی» می‌گویند. 
عدس برای کودکان، افراد کم خون و مادران شیرده بسیار مفید و سودمند است. همچنین عدس برای کسانی که کارهای بدنی سخت انجام می‌دهند، به ویژه ورزشکاران مفید است. 
عدس و حبوب دیگر را موقع خوردن باید خوب جوید. این کار باعث می‌شود تا با آب دهان به خوبی مخلوط و زود هضم شود. خوردن عدس برای افراد چاق و کسانی که ناراحتی کبد دارند، توصیه نمی‌شود.
آب لیمو بهترین غذای پوست

به گزارش اطلاعات؛ لیمو ویتامین‌های «آ»، «ب» و «ث» دارد. به همین سبب در تقویت بدن و آرامش بخشیدن به اعصاب بسیار مفید است. وجود ویتامین «آ» در لیمو باعث می‌شود که جسم ما جوان بماند. ویتامین «ث» موجود در لیمو به ما سلامت و شادابی می‌دهد.‏‏برای استفاده از خواص و طعم لیمو، آن را خشک می‌کنند، چون لیموی خشک را می‌توان به مدّت زیادی نگه‌داری کرد. بنابراین لیمو عمانی از خشک کردن نوعی لیموترش به دست می‌آید و به عنوان چاشنی غذا به کار می‌رود.لیمو ترش در شمال و جنوب ایران به عمل می‌آید. لیمو عمانی، خشک شده لیموی جنوب است.
لیموی شمال ایران پُر آب تر،ترش‌تر و پوست نازک‌تر است، امّا لیموی جنوب ایران کم آب‌تر و پوست آن ضخیم‌تر است. ما ایرانی‌ها در پختن انواع غذاها از لیمو عمانی استفاده می‌کنیم. با این کار هم غذای ما خوشمزه می‌شود و هم از ویتامین‌های موجود در لیمو استفاده می‌کنیم.
می دانید غذاهای چرب برای بدن مناسب نیستند، امّا اگر کسی می‌خواهد از این نوع غذاها استفاده کند، حتماً در آن لیمو عمانی بریزد. البتّه علاوه بر لیموی خشک، می‌توان از آب‌لیمو هم استفاده کرد، چون لیموی خشک و آب‌لیمو به هضم غذای چرب کمک می‌کنند. 
آب‌لیمو بهترین غذای پوست بدن نیز است. زیرا پوست را نرم نگه می‌دارد و باعث می‌شود پوست بهتر تنفّس کند. آب‌لیمو همچنین ادرار را زیاد می‌کند. به همین دلیل است که دردهای کلیّه و مثانه را تسکین می‌دهد. مخلوط آب‌لیمو و شکر علاوه بر این که حالت استفراغ را از بین می‌برد، شربتی مقوّی است و تب را کاهش می‌دهد. خوردن لیمو عمانی و آب‌لیمو را در برنامه غذای هفتگی خود قرار دهید و سلامت خود را بیمه کنید.
باقلا و خاصیّت آن
باقلا غذای سبکی است که مقدار بسیار زیادی ویتامین‌های «آ»، «ب»، «ث» و «ای» دارد. همچنین در آن آهن زیادی موجود است. به همین علّت از غذاهای خون ساز است و مغز استخوان را تقویت می‌کند. خوردن باقلا برای افراد لاغر مناسب است.باقلا زود هضم است و سینه و ریه را پاک می‌کند. همچنین باقلا سرفه خشک را درمان می‌کند و برای اسهال نیز مفید است. کسانی که کلیه آنها سنگ ساز است، بهتر است باقلا بخورند. البتّه در خوردن باقلا نباید زیاده روی کرد، چون معده را سنگین می‌کند. باقلای خشک مقوّی‌تر از باقلای تازه است و شیر مادران را زیاد می‌کند.
نخود، دارای پروتئین
‏نخود دارای مقدار زیادی پروتئین است. نخود ویتامین «آ»، کلسیم و آهن زیادی نیز دارد.مصرف آن برای تقویت و رشد بدن بسیار مفید است.نخود همچنین خون ساز است و برای کسانی که دچار کم خونی هستند، مناسب است، امّا به یاد داشته باشیم که نخود دیر هضم است و معده را دچار نفخ می‌کند. بنابراین افرادی که معده ضعیفی دارند، باید نخود کمتری مصرف کنند.‏
غوره و آب غوره
غوره، میوه نارس انگور است كه دارای طعم ترشی است. غوره دارای اسیدهای آلی و قند می‌باشد.‏غوره برای افراد مبتلا به چربی خون بسیار فایده دارد و ضد عفونی‌كننده بدن نیز هست. همچنین اگر با سالاد میل شود، برای لاغر كردن سودمند است.‏هرگز غوره را با معده خالی نخورید، چون روی معده اثر بد می‌گذارد. همچنین خانم‌های باردار از خوردن زیاد غوره خودداری كنند،‌ چون غوره ادرارآور است و ممکن است موجب سقط جنین شود.‏
خواص درمانی غوره
غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است.‏
‏1‌ـ در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه‌ها موثر است.‏
‏2‌ـ آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است.‏
‏3‌ـ بیماری اسكوربوت كه به دلیل کمبود ویتامین ‏C‏ در بدن به وجود می‌آید، با آب غوره درمان می‌شود.‏
‏4‌ـ در دفع زردی موثر است.‏
‏5‌ـ حرارت و صفرای بدن را دفع می‌كند و روده‌ها را ضد عفونی می‌كند.‏
‏6‌ـ آبغوره تقویت‌كننده كبد است.‏
‏7‌ـ برای برطرف كردن ورم گلو، آب غوره قرقره كنید.‏
‏8‌ـ برای دفع كرم روده و تقویت معده باید مدت پنج روز آش آبغوره همراه با زیره سیاه مصرف كنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۱ساعت 9:31  توسط راستین فرحبخش  |